ბიზნესის მიგრაციის მხარდაჭერა: სრული რელოკაცია საქართველოში
საქართველო სულ უფრო მიმზიდველი ხდება საერთაშორისო კომპანიებისთვის თავისი ლიბერალური საგადასახადო რეჟიმით, ბიზნესის კეთების სიმარტივითა და სტრატეგიული მდებარეობით. ბიზნესის მიგრაცია (რელოკაცია) გულისხმობს არსებული ბიზნესის ან მისი ნაწილის გადმოტანას სხვა ქვეყნიდან საქართველოში. ეს არ არის მხოლოდ ახალი შპს-ს რეგისტრაცია; ეს არის კომპლექსური პროცესი, რომელიც მოიცავს კორპორაციულ სტრუქტურირებას, აქტივების ტრანსფერს, საბანკო ურთიერთობების აწყობას და თანამშრომლების ლეგალურ გადმოყვანას. განსაკუთრებით აქტუალურია IT კომპანიების, ლოგისტიკური ფირმებისა და რეგიონული შტაბ-ბინების რელოკაცია. ბიზნესის მიგრაციის მხარდაჭერის სერვისი უზრუნველყოფს, რომ ეს ტრანზიცია იყოს უწყვეტი, სამართლებრივად გამართული და საგადასახადო კუთხით ოპტიმიზებული, რათა კომპანიამ შეძლოს ოპერირების დაწყება საქართველოში შეფერხებების გარეშე.
ბიზნესის მიგრაციის მომსახურება ფარავს რელოკაციის სრულ ციკლს:
- იურიდიული სტრუქტურირება: გადაწყვეტილების მიღება - დაფუძნდეს ახალი შვილობილი კომპანია თუ ფილიალი. ოპტიმალური ფორმის შერჩევა საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით.
- საგადასახადო რეზიდენტობა: კომპანიის საგადასახადო რეზიდენტობის საკითხების მოგვარება და ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებების გამოყენება.
- საბანკო მხარდაჭერა: კორპორაციული საბანკო ანგარიშების გახსნა, რაც ხშირად რთულია არარეზიდენტი დამფუძნებლებისთვის მკაცრი KYC (Know Your Customer) პოლიტიკის გამო.
- საიმიგრაციო მხარდაჭერა: უცხოელი თანამშრომლებისთვის ბინადრობის ნებართვების და მუშაობის უფლების მოპოვება.
- ოფისის მოძიება და იჯარა: კომერციული ფართის შერჩევა და იჯარის ხელშეკრულების სამართლებრივი აუდიტი.
- ლიცენზირება და ნებართვები: სპეციფიკური საქმიანობისთვის (მაგ. ფინანსური სერვისები, მშენებლობა) საჭირო ლიცენზიების მოპოვება.
ბიზნესის რელოკაცია აქტუალურია შემდეგ შემთხვევებში:
- IT და ტექნოლოგიური კომპანიები: კომპანიები, რომლებსაც სურთ ისარგებლონ „საერთაშორისო კომპანიის“ სტატუსით (5% საშემოსავლო და მოგების გადასახადი) და გადმოჰყავთ დეველოპერების გუნდი საქართველოში.
- რეგიონული ჰაბის შექმნა: საერთაშორისო ბრენდები, რომლებიც ხსნიან წარმომადგენლობას კავკასიისა და ცენტრალური აზიის რეგიონის სამართავად.
- საწარმოო ხაზის გადმოტანა: ქარხნის ან საწარმოს გადმოტანა თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში (თიზ) საექსპორტო შეღავათების მისაღებად.
- პოლიტიკური რისკებისგან თავის არიდება: კომპანიები, რომლებიც ტოვებენ არასტაბილურ იურისდიქციებს და ეძებენ უსაფრთხო ბიზნესგარემოს.
ბიზნესის მიგრაცია ეფუძნება საქართველოს კანონს „მეწარმეთა შესახებ“, რომელიც არეგულირებს უცხოური საწარმოს ფილიალის ან შვილობილი კომპანიის რეგისტრაციას. საგადასახადო ასპექტებს განსაზღვრავს საქართველოს საგადასახადო კოდექსი, მათ შორის სპეციალურ რეჟიმებს IT კომპანიებისთვის („საერთაშორისო კომპანია“). თანამშრომლების რელოკაციის საკითხებს არეგულირებს კანონი „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“. მნიშვნელოვანია ასევე კანონი „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“, რომელიც გავლენას ახდენს საბანკო პროცედურებზე.
პროცესი იწყება დეტალური კონსულტაციით და საგზაო რუკის (Roadmap) შედგენით. იურისტები ამზადებენ სადამფუძნებლო დოკუმენტებს (ხშირად ორენოვანს) და ახდენენ მათ ლეგალიზაციას. რეგისტრაციის შემდეგ, პარალელურ რეჟიმში მიმდინარეობს საბანკო ანგარიშების გახსნა და საგადასახადო რეგისტრაცია. შემდეგი ეტაპია თანამშრომლების მიგრაცია — შრომითი ხელშეკრულებების გაფორმება და ბინადრობის ნებართვებზე განაცხადების შეტანა. საბოლოო ეტაპზე ხდება კომპანიის სრული ოპერაციული გამართვა.
ბიზნესის სხვა ქვეყანაში გადატანა სტრესული პროცესია, რომელიც სავსეა უცნობი რისკებით. Legal.ge გაძლევთ წვდომას გუნდზე, რომელსაც აქვს ასობით კომპანიის რელოკაციის გამოცდილება. ჩვენ გვესმის როგორც სამართლებრივი ნიუანსები, ისე პრაქტიკული გამოწვევები (მაგ. ბანკებთან ურთიერთობა), რომლებსაც უცხოელი ინვესტორები აწყდებიან. ჩვენი მიზანია, თქვენმა ბიზნესმა საქართველოში ფუნქციონირება დაიწყოს ისე, თითქოს სულ აქ იყავით. იპოვეთ თქვენი სანდო პარტნიორი Legal.ge-ზე.