წლიური ანგარიშგების შესაბამისობა
სავალდებულოა თუ არა მე-4 კატეგორიის (მცირე) საწარმოსთვის ანგარიშგების წარდგენა?
დიახ, მე-4 კატეგორიის საწარმოებიც ვალდებულნი არიან წარადგინონ გამარტივებული ფინანსური ანგარიშგება SARAS-ში.
რა არის ჯარიმა ანგარიშგების წარუდგენლობისთვის?
ჯარიმის ოდენობა დამოკიდებულია კომპანიის კატეგორიაზე და მერყეობს 500 ლარიდან (მე-4 კატეგორია) 10,000 ლარამდე (საზოგადოებრივი დაინტერესების პირები).
რა არის მმართველობის ანგარიშგება?
ეს არის აღწერილობითი დოკუმენტი, რომელიც მიმოიხილავს კომპანიის საქმიანობას, რისკებსა და სამომავლო გეგმებს. სავალდებულოა მსხვილი კომპანიებისთვის.
საჭიროა თუ არა აუდიტირებული ანგარიშგება?
აუდიტი სავალდებულოა I და II კატეგორიის საწარმოებისთვის და საზოგადოებრივი დაინტერესების პირებისთვის. III და IV კატეგორიისთვის აუდიტი ნებაყოფლობითია.
წლიური ანგარიშგების შესაბამისობა (Annual Reporting Compliance) არის კრიტიკული ვალდებულება ყველა ბიზნეს სუბიექტისთვის საქართველოში. „ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ“ კანონის მიხედვით, კომპანიები ვალდებულნი არიან მოამზადონ და წარადგინონ ფინანსური ანგარიშგება ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურში (SARAS). ეს ვალდებულება ეხება არა მხოლოდ მსხვილ, არამედ მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებსაც, თუმცა განსხვავებული სტანდარტებით. ანგარიშგების წარუდგენლობა ან არასწორი წარდგენა იწვევს მნიშვნელოვან ფულად ჯარიმებს და რეპუტაციულ ზიანს (კომპანიის სტატუსის გაუარესებას საჯარო რეესტრებში). გარდა ფინანსური ნაწილისა, მსხვილი კომპანიებისთვის სავალდებულოა „მმართველობის ანგარიშგების“ წარდგენაც, რომელიც მოიცავს არაფინანსურ ინფორმაციას. Legal.ge-ს სპეციალისტები გეხმარებიან ამ კომპლექსური მარეგულირებელი მოთხოვნების დაცვაში, რათა თქვენი ბიზნესი იყოს გამჭვირვალე და კანონმორჩილი.
რას მოიცავს წლიური ანგარიშგების შესაბამისობის სერვისი?
ეს სერვისი სცდება მარტივ ბუღალტერიას და მოიცავს სრულ სამართლებრივ და მარეგულირებელ მხარდაჭერას. Legal.ge-ს ექსპერტები გთავაზობთ:
• სუბიექტის კატეგორიის განსაზღვრას: კანონი ყოფს კომპანიებს 4 კატეგორიად ზომის მიხედვით. სწორი კატეგორიის დადგენა კრიტიკულია, რადგან ის განსაზღვრავს ანგარიშგების სტანდარტს (IFRS for SMEs თუ სრული IFRS).
• მმართველობის ანგარიშგების მომზადებას: I და II კატეგორიის საწარმოებისთვის სავალდებულო არაფინანსური რეპორტის მომზადება (ბიზნეს მოდელი, რისკები, გარემოსდაცვითი საკითხები).
• აუდიტორებთან ურთიერთობას: იურიდიული მხარდაჭერა გარე აუდიტის პროცესში, აუდიტორების კითხვებზე პასუხის გაცემა და შესაბამისობის წერილების (Representation Letters) მომზადება.
• SARAS-ში წარდგენას: Reportal.ge პორტალზე ანგარიშგების დროული და ფორმატულად გამართული ატვირთვა.
• კორპორატიულ დამტკიცებას: ანგარიშგების წარდგენამდე პარტნიორთა/აქციონერთა კრების ოქმების მომზადება ანგარიშგების დამტკიცების შესახებ.
ანგარიშგების შესაბამისობა აუცილებელია:
• ოქტომბრის დედლაინი: ყოველი წლის 1 ოქტომბრამდე კომპანიებმა უნდა წარადგინონ წინა წლის ანგარიშგება. დაგვიანება იწვევს ავტომატურ დაჯარიმებას.
• კატეგორიის ცვლილება: თუ კომპანია გაიზარდა და გადავიდა მაღალ კატეგორიაში, მას უჩნდება ვალდებულება ჩაატაროს ფინანსური ანგარიშგების აუდიტი.
• საჯარო ტენდერები: სახელმწიფო შესყიდვებში მონაწილეობისთვის ხშირად ითხოვენ SARAS-ში დადასტურებულ ანგარიშგებას ფინანსური მდგრადობის დასამტკიცებლად.
• საბანკო სესხები: ბანკები ეყრდნოვიან ოფიციალურად გამოქვეყნებულ ანგარიშგებას კრედიტუნარიანობის შეფასებისას.
საქართველოს სამართლებრივი ჩარჩო და რეგულაციები
მთავარი მარეგულირებელი აქტია საქართველოს კანონი „ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ“. კანონი ადგენს ფინანსური ანგარიშგების საერთაშორისო სტანდარტების (IFRS) გამოყენების ვალდებულებას და განსაზღვრავს წარდგენის ვადებსა და ფორმებს. ასევე რელევანტურია საქართველოს ეროვნული ბანკის რეგულაციები ფინანსური ინსტიტუტებისთვის და „მეწარმეთა შესახებ“ კანონი, რომელიც ითხოვს წლიური შედეგების პარტნიორთა კრების მიერ დამტკიცებას. SARAS (სამსახური) არის ის ორგანო, რომელიც ახორციელებს მონიტორინგს და აკისრებს ჯარიმებს დარღვევებისთვის. პროფესიონალი კონსულტანტი უზრუნველყოფს, რომ თქვენი კომპანია არ მოხვდეს „შავ სიაში“.
Legal.ge-ზე შესაბამისობის სერვისი მოიცავს:
1. სტატუსის შეფასება: კომპანიის ზომის (შემოსავალი, აქტივები, დასაქმებულები) მიხედვით კატეგორიის დადგენა.
2. დოკუმენტების შეგროვება: ფინანსური და არაფინანსური ინფორმაციის კონსოლიდაცია.
3. რეპორტის მომზადება: მმართველობის ანგარიშგების ტექსტური ნაწილის დაწერა და ფინანსური ნაწილის ფორმატირება.
4. ხარისხის კონტროლი: დოკუმენტების შესაბამისობის შემოწმება კანონის მოთხოვნებთან.
5. ატვირთვა: საბოლოო ვერსიის წარდგენა Reportal.ge-ზე.
6. რატომ უნდა აირჩიოთ Legal.ge?
წლიური ანგარიშგება არ არის მხოლოდ ციფრები; ეს არის კომპანიის სახე საჯარო სივრცეში. არასწორად შევსებულმა დოკუმენტმა შეიძლება გამოიწვიოს ჯარიმები და ინვესტორთა უნდობლობა. Legal.ge-ს სპეციალისტები აერთიანებენ იურიდიულ და ფინანსურ ცოდნას, რათა უზრუნველყონ თქვენი ანგარიშგების სრული შესაბამისობა და სიზუსტე. ჩვენ ვიღებთ პასუხისმგებლობას პროცესის ტექნიკურ და სამართლებრივ მხარეზე.