აბრის განთავსების ნებართვა
შეიძლება თუ არა მხოლოდ ინგლისური წარწერის გაკეთება?
არა, კანონმდებლობა კრძალავს მხოლოდ უცხოენოვანი აბრის განთავსებას. ქართული წარწერა სავალდებულოა და ის არ უნდა იყოს უცხოურზე ნაკლები ზომის.
რა განსხვავებაა აბრასა და რეკლამას შორის?
აბრა მხოლოდ ობიექტის იდენტიფიცირებას ახდენს (სახელი, პროფილი), ხოლო რეკლამა შეიცავს პროდუქციის ან მომსახურების პოპულარიზაციის ელემენტებს.
საჭიროა თუ არა ნებართვა ვიტრინაზე სტიკერის მიკვრისთვის?
დიახ, ვიტრინაზე განთავსებული ნებისმიერი წარწერა ან გამოსახულება საჭიროებს შეთანხმებას არქიტექტურის სამსახურთან.
რა თანხაა ჯარიმა არასწორი აბრისთვის?
ჯარიმები ვარირებს დარღვევის ტიპის მიხედვით, თუმცა ენის შესახებ კანონის დარღვევა და უნებართვო რეკლამა რამდენიმე ასეულიდან ათას ლარამდე ჯარიმას ითვალისწინებს.
აბრის (სავაჭრო ობიექტის წარწერის) განთავსების ნებართვა აუცილებელი წინაპირობაა ნებისმიერი ფიზიკური ბიზნესისთვის საქართველოში, იქნება ეს მაღაზია, ოფისი, კაფე თუ სილამაზის სალონი. ხშირად მეწარმეებს ჰგონიათ, რომ საკუთარ ფასადზე ნებისმიერი წარწერის გაკეთება შეუძლიათ, თუმცა რეალურად ეს სფერო მკაცრად რეგულირდება. აბრის დიზაინი, ზომა და, რაც მთავარია, ენა უნდა შეესაბამებოდეს მუნიციპალურ რეგულაციებს და ენის შესახებ კანონმდებლობას. არასწორად განთავსებული ან შეუთანხმებელი აბრა იწვევს დაჯარიმებას და დემონტაჟის ვალდებულებას. გარდა ამისა, არსებობს განსხვავება "აბრასა" (ინფორმაციული წარწერა) და "რეკლამას" შორის, რაც გავლენას ახდენს სანებართვო რეჟიმსა და გადასახადებზე. კვალიფიციური იურისტი დაგეხმარებათ სწორად კლასიფიცირებაში, დიზაინის შეთანხმებასა და ჯარიმების თავიდან აცილებაში.
რას მოიცავს აბრის განთავსების სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ მომსახურებას აბრებისა და ფასადის წარწერების ლეგალიზებისთვის:
• დიზაინის წინასწარი შეფასება: დაგეგმილი აბრის ვიზუალის შემოწმება არქიტექტურულ სტანდარტებთან და ენის კანონთან შესაბამისობაზე (ქართული შრიფტის ზომა, ტრანსლიტერაცია).
• კლასიფიკაცია: იმის დადგენა, წარწერა წარმოადგენს "აბრას" (რომელიც ხშირად არ საჭიროებს რთულ ნებართვას) თუ "რეკლამას" (რომელიც საჭიროებს ნებართვას და მოსაკრებელს).
• მუნიციპალიტეტთან შეთანხმება: ესკიზისა და ფოტომონტაჟის წარდგენა არქიტექტურის სამსახურში თანხმობის მისაღებად.
• ენის პალატასთან კონსულტაცია: უცხოენოვანი ბრენდების შემთხვევაში, ტექსტის სისწორის დადასტურება და ნორმების დაცვა.
• დოკუმენტაციის მომზადება: ამონაწერის, ფართის საკუთრების/იჯარის ხელშეკრულებისა და ვიზუალური პროექტის მომზადება.
• დავების წარმოება: თუ მერიამ დაგაჯარიმათ აბრის გამო, გასაჩივრების პროცესის მართვა.
აბრის ნებართვის სერვისი საჭიროა:
• ახალი ობიექტის გახსნა: მაღაზიის, რესტორნის ან ოფისის გახსნისას, როდესაც პირველად თავსდება სახელწოდება ფასადზე.
• რებრენდინგი: არსებული აბრის შეცვლა ახალი ლოგოთი ან ფერებით.
• უცხოური ბრენდები: როდესაც საერთაშორისო ბრენდი შემოდის ბაზარზე და სურს ლათინური სახელწოდების გამოყენება (საჭიროა ქართული შესატყვისის სწორი პროპორციით განთავსება).
• ისტორიული შენობები: კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლებზე აბრის განთავსება, რაც მოითხოვს განსაკუთრებულ ნებართვას და სათუთ მიდგომას.
• ჯარიმის მიღება: თუ მუნიციპალურმა ინსპექციამ შეადგინა ოქმი არასწორი აბრის გამო და საჭიროა სიტუაციის გამოსწორება.
აბრების განთავსებას არეგულირებს საქართველოს კანონი "რეკლამის შესახებ" და "სახელმწიფო ენის შესახებ" კანონი. კანონმდებლობის მიხედვით, აბრაზე წარწერა შესრულებული უნდა იყოს სახელმწიფო ენაზე, ხოლო უცხოური წარწერა არ უნდა აღემატებოდეს ქართულს (გარდა რეგისტრირებული სავაჭრო ნიშნებისა, სადაც სპეციალური წესები მოქმედებს). "მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ" კანონი ასევე ავალდებულებს ბიზნესს მიაწოდოს ინფორმაცია ქართულ ენაზე. მუნიციპალურ დონეზე (მაგ. თბილისში) მოქმედებს არქიტექტურული სამსახურის წესები, რომლებიც განსაზღვრავს აბრის დაშვებულ ზომებს, მასალებს და განათების ტიპს.
პროცესი მარტივია, მაგრამ მოითხოვს დეტალებზე ყურადღებას:
1. კონსულტაცია და აზომვა: ფასადის დათვალიერება და აბრის სასურველი დიზაინის განხილვა.
2. პროექტის მომზადება: გრაფიკული დიზაინერის მიერ აბრის ვიზუალიზაცია შენობის ფასადზე.
3. შეთანხმება: პროექტის ელექტრონული გაგზავნა მუნიციპალიტეტის არქიტექტურის სამსახურში.
4. დასტური: თანხმობის მიღება (ან შენიშვნების გამოსწორება).
5. მონტაჟი: აბრის დამზადება და განთავსება შეთანხმებული პროექტის ზუსტი შესაბამისობით.
ერთი შეხედვით მარტივი პროცესი — აბრის დაკიდება — ხშირად ხდება ბიზნესის დაჯარიმების მიზეზი ენის კანონის დარღვევის ან უნებართვო ცვლილების გამო. Legal.ge-ს სპეციალისტები დაგეხმარებიან თავიდან აიცილოთ ეს უსიამოვნებები. ისინი უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი აბრა იყოს ვიზუალურად მიმზიდველი, სამართლებრივად გამართული და სრულ შესაბამისობაში ქართულ კანონმდებლობასთან.