მუსიკალური უფლებების მართვა
სავალდებულოა თუ არა ფულის გადახდა რესტორანში მუსიკის ჩართვისთვის?
დიახ, საჯარო შესრულება (მათ შორის რადიოს ან ფლეილისტის ჩართვა) მოითხოვს ლიცენზიას და ჰონორარის გადახდას საავტორო უფლებების მფლობელებისთვის.
ვის უნდა მივმართო ლიცენზიის მისაღებად?
უმეტეს შემთხვევაში, ხელშეკრულება ფორმდება საავტორო უფლებების ასოციაციასთან (GCA), რომელიც კოლექტიურად მართავს ავტორთა უფლებებს.
როგორ დგინდება გადასახადის ოდენობა?
ტარიფი დამოკიდებულია ობიექტის ტიპზე, ფართობზე, ადგილების რაოდენობასა და იმაზე, არის თუ არა შესვლა ფასიანი. იურისტი დაგეხმარებათ ტარიფის დაზუსტებაში.
რა ჯარიმაა უნებართვო მუსიკის გამოყენებისთვის?
ჯარიმები შეიძლება იყოს მნიშვნელოვანი, პლუს კომპენსაცია ავტორებისთვის, რომელიც ხშირად აღემატება ჩვეულებრივ სალიცენზიო მოსაკრებელს.
მუსიკალური უფლებების მართვა არის ინტელექტუალური საკუთრების სამართლის სპეციფიკური მიმართულება, რომელიც არეგულირებს მუსიკალური ნაწარმოებების საჯარო შესრულებას, ტრანსლირებასა და კომერციულ გამოყენებას. საქართველოში, ნებისმიერი ბიზნესი — იქნება ეს რესტორანი, სასტუმრო, სავაჭრო ცენტრი თუ რადიო — ვალდებულია მოიპოვოს შესაბამისი ნებართვა და გადაიხადოს ჰონორარი მუსიკის ავტორებისა და შემსრულებლების სასარგებლოდ. ეს პროცესი ხშირად რთულია, რადგან მოიცავს ურთიერთობას კოლექტიური მართვის ორგანიზაციებთან (მაგ. საქართველოს საავტორო უფლებამთა ასოციაცია) და საავტორო უფლებების მფლობელებთან. არალიცენზირებული მუსიკის გამოყენება იწვევს სოლიდურ ჯარიმებს და სამართლებრივ დავებს. კვალიფიციური იურისტის დახმარება აუცილებელია იმისთვის, რომ თქვენმა ბიზნესმა კანონიერად გამოიყენოს მუსიკალური კონტენტი და თავიდან აიცილოს საავტორო უფლებების დარღვევასთან დაკავშირებული რისკები.
რას მოიცავს მუსიკალური უფლებების მართვის სერვისი?
ეს სერვისი უზრუნველყოფს სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას მუსიკალური ნაწარმოებების ლეგალური გამოყენებისთვის. Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ:
• ლიცენზირების პროცესის მართვას: მოლაპარაკებების წარმოებას საავტორო უფლებების კოლექტიური მართვის ორგანიზაციებთან (GCA) და შესაბამისი ხელშეკრულებების გაფორმებას.
• ტარიფების ოპტიმიზაციას: ბიზნესის სპეციფიკიდან გამომდინარე (ფართობი, დასაჯდომი ადგილები, შემოსავალი) ოპტიმალური სატარიფო გეგმის შერჩევასა და შეთანხმებას.
• პირდაპირი კონტრაქტების გაფორმებას: საჭიროების შემთხვევაში, უშუალოდ ავტორებთან ან პროდიუსერებთან სალიცენზიო ხელშეკრულებების მომზადებას კონკრეტული ნაწარმოებების გამოყენებაზე.
• აუდიტს და რისკების შეფასებას: კომპანიის მიერ გამოყენებული მუსიკალური კონტენტის აუდიტს და პოტენციური სამართლებრივი რისკების იდენტიფიცირებას.
• საავტორო დავებში წარმომადგენლობას: ინტერესების დაცვას სასამართლოში ან არბიტრაჟში, თუ კომპანიას ედავებიან საავტორო უფლებების დარღვევას ან ჰონორარის გადაუხდელობას.
მუსიკალური უფლებების მართვა აქტუალურია მრავალი ბიზნესისთვის:
• რესტორნები და კაფეები: ფონური მუსიკის ან ცოცხალი შესრულების ლეგალიზება, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ინსპექტირებისას ჯარიმები.
• ღონისძიებების ორგანიზატორები: კონცერტების, ფესტივალების ან კორპორატიული საღამოების დაგეგმვისას, როდესაც საჭიროა ერთჯერადი ლიცენზიის მოპოვება მუსიკალური რეპერტუარისთვის.
• სარეკლამო სააგენტოები: სარეკლამო რგოლებში მუსიკის გამოყენების უფლების (ე.წ. სინქრონიზაციის უფლება) მოპოვება.
• სასტუმროები და სავაჭრო ცენტრები: საჯარო სივრცეებში (ჰოლი, ლიფტი, მაღაზიები) მუსიკის ტრანსლირების სამართლებრივი მოწესრიგება.
• ციფრული პლატფორმები: სტრიმინგ სერვისების ან ვებ-გვერდების შექმნა, რომლებიც მუსიკალურ კონტენტს სთავაზობენ მომხმარებელს.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი "საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ". კანონი მკაფიოდ განსაზღვრავს, რომ ნაწარმოების ნებისმიერი საჯარო შესრულება, გადაცემა ან რეპროდუცირება საჭიროებს ავტორიზაციას. საქართველოში მოქმედებენ ქონებრივი უფლებების კოლექტიური მართვის ორგანიზაციები (მაგ. GCA), რომლებიც უფლებამოსილნი არიან შეაგროვონ ჰონორარები ავტორებისთვის. საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი არეგულირებს სალიცენზიო ხელშეკრულებების ზოგად პრინციპებს. მნიშვნელოვანია ასევე საერთაშორისო ხელშეკრულებების გათვალისწინება (ბერნის კონვენცია), რომლის წევრიც არის საქართველო, რაც ნიშნავს, რომ უცხოელი შემსრულებლების უფლებებიც ისევეა დაცული, როგორც ადგილობრივების. საავტორო უფლებების დარღვევა შეიძლება გახდეს როგორც სამოქალაქო, ისე სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის საფუძველი.
პროცესი მოიცავს შემდეგ ნაბიჯებს:
1. სიტუაციური ანალიზი: ბიზნესის საქმიანობის შესწავლა და იმის დადგენა, რა ტიპის მუსიკალური გამოყენება ხდება (ფონური, ცოცხალი, ციფრული).
2. მფლობელების იდენტიფიკაცია: უფლებამფლობელების ან შესაბამისი კოლექტიური მართვის ორგანიზაციის დადგენა.
3. მოლაპარაკება: ტარიფებისა და პირობების შეთანხმება, შეღავათიანი პირობების მიღწევა.
4. ხელშეკრულების გაფორმება: იურიდიულად გამართული სალიცენზიო კონტრაქტის მომზადება და ხელმოწერა.
5. ანგარიშგება და გადახდა: რეპერტუარის შესახებ ანგარიშების წარდგენის სისტემის აწყობა და ჰონორარის გადახდის ადმინისტრირება.
ინტელექტუალური საკუთრების სამართალი რთული და სპეციფიკური სფეროა. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი არიან იურისტები, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება საავტორო უფლებების მართვისა და კოლექტიური მართვის ორგანიზაციებთან ურთიერთობის კუთხით. ისინი დაგეხმარებიან არა მხოლოდ კანონის დაცვაში, არამედ ხარჯების ოპტიმიზაციაშიც, რადგან სწორი მოლაპარაკება ხშირად ამცირებს სალიცენზიო გადასახადებს. დაიცავით თქვენი ბიზნესი ჯარიმებისგან და სასამართლო დავებისგან Legal.ge-ს პროფესიონალების დახმარებით.