ელექტრონული კომუნიკაციების ავტორიზაცია (ComCom)
სავალდებულოა თუ არა ავტორიზაცია ინტერნეტ პროვაიდერისთვის?
დიახ, ნებისმიერი პირი, რომელიც ახორციელებს ელექტრონული საკომუნიკაციო მომსახურების მიწოდებას, ვალდებულია გაიაროს ავტორიზაცია ComCom-ში.
რამდენი ხანი სჭირდება ავტორიზაციას?
სრული განაცხადის წარდგენიდან ავტორიზაცია ხორციელდება 10 სამუშაო დღის ვადაში.
ვის მივმართო კაბელის გაყვანის ნებართვისთვის?
კაბელის გაყვანის (ხაზოვანი ნაგებობის) ნებართვისთვის უნდა მიმართოთ შესაბამისი მუნიციპალიტეტის მერიას ან არქიტექტურის სამსახურს.
ელექტრონული კომუნიკაციების ავტორიზაცია და მასთან დაკავშირებული ინფრასტრუქტურული ნებართვები წარმოადგენს ფუნდამენტურ სამართლებრივ ნაბიჯს ნებისმიერი პირისთვის, ვისაც სურს სატელეკომუნიკაციო ოპერატორად (ISP, მობილური ოპერატორი, ტრანზიტული ქსელი) ოპერირება საქართველოში. განსხვავებით ლიცენზირებისგან, რომელიც შეზღუდულ რესურსებს (მაგ. სიხშირეებს) ეხება, ავტორიზაცია სავალდებულოა ყველა ტიპის ელექტრონული საკომუნიკაციო მომსახურების მიმწოდებლისთვის. ეს პროცესი გულისხმობს საქართველოს კომუნიკაციების კომისიაში (ComCom) რეგისტრაციას და შესაბამისობის დეკლარირებას. ამავდროულად, ქსელის ფიზიკური განვითარება (კაბელების გაყვანა, ჭების მოწყობა) მოითხოვს დამატებით ნებართვებს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებისგან.
მომსახურება მოიცავს სრულ სამართლებრივ თანხლებას კომპანიის დაფუძნებიდან მის სრულფასოვან ოპერატორად ჩამოყალიბებამდე. ძირითადი სერვისებია:
• ავტორიზაციის გავლა ComCom-ში: სარეგისტრაციო განაცხადის მომზადება, საქმიანობის სახეების სწორი კლასიფიკაცია და დოკუმენტაციის წარდგენა კომისიაში.
• შესაბამისობის დეკლარირება: ტექნიკური და სამართლებრივი პარამეტრების დეკლარირება კომისიის მოთხოვნების შესაბამისად.
• ინფრასტრუქტურული ნებართვები: მიწისქვეშა და მიწისზედა საკომუნიკაციო ქსელების (ოპტიკურ-ბოჭკოვანი კაბელები) გაყვანის ნებართვების მოპოვება მუნიციპალიტეტებისგან.
• რეგულირების საფასურის ადმინისტრირება: კონსულტაცია რეგულირების ყოველწლიური საფასურის გაანგარიშებასა და ანგარიშგებასთან დაკავშირებით.
• ხელშეკრულებების მომზადება: აბონენტებთან გასაფორმებელი სტანდარტული ხელშეკრულებების შემუშავება მომხმარებელთა უფლებების დაცვის რეგლამენტის შესაბამისად.
ხშირი სცენარია, როდესაც ახალი ინტერნეტ პროვაიდერი (ISP) შემოდის ბაზარზე და სურს უბანში ინტერნეტის გაყვანა. მათ სჭირდებათ არა მხოლოდ კომისიაში ავტორიზაცია, არამედ ნებართვა ადგილობრივი მერიისგან ბოძებზე კაბელების გასაჭიმად ან მიწის გათხრისთვის. ხშირად პრობლემები იქმნება ავტორიზაციის შეჩერებასთან დაკავშირებით არასწორი ანგარიშგების გამო. ასევე, მნიშვნელოვანია დავები სხვა ოპერატორებთან ინფრასტრუქტურის გადაკვეთის ან დაზიანების თაობაზე. იურისტის დახმარება აუცილებელია, რათა კომპანიამ თავიდან აიცილოს მაღალი ჯარიმები, რომლებიც კომისიამ შეიძლება დააკისროს არავტორიზებული საქმიანობისთვის.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი "ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ", რომელიც განსაზღვრავს ავტორიზაციის წესებსა და პირობებს. მნიშვნელოვანია ასევე კომუნიკაციების კომისიის დადგენილებები "ელექტრონული კომუნიკაციების სფეროში მომსახურების მიწოდებისა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ". ინფრასტრუქტურულ ნაწილში მოქმედებს სამშენებლო კოდექსი და მუნიციპალური დადგენილებები ხაზოვანი ნაგებობების მშენებლობის თაობაზე.
პროცესი იწყება კომპანიის აუდიტით და საქმიანობის სფეროს ზუსტი განსაზღვრით. იურისტი ავსებს ავტორიზაციის ფორმებს და წარადგენს მათ კომისიაში. ავტორიზაცია ჩვეულებრივ ხდება 10 სამუშაო დღის ვადაში. პარალელურად, იურისტები მუშაობენ საინჟინრო გუნდთან ერთად, რათა მოამზადონ პროექტები მერიაში წარსადგენად კაბელების გაყვანის ნებართვისთვის. ავტორიზაციის შემდეგ, კომპანია ვალდებულია რეგულარულად წარადგინოს სტატისტიკური და ფინანსური ანგარიშები, რაშიც ასევე გეხმარებათ იურისტი.
Legal.ge-ზე წარმოდგენილი იურისტები კარგად იცნობენ კომუნიკაციების კომისიის მუშაობის სპეციფიკას. სატელეკომუნიკაციო ბიზნესი მაღალრეგულირებადი სფეროა და კვალიფიციური იურიდიული მხარდაჭერის გარეშე ოპერირება დიდ რისკებთანაა დაკავშირებული. იპოვეთ თქვენი ბიზნესის დამცველი ჩვენს პლატფორმაზე და უზრუნველყავით თქვენი კომპანიის სტაბილური განვითარება.