რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის ლიცენზია (ხშირად მოხსენიებული როგორც "Cell Tower Permits" ან ანძების ნებართვა ფართო გაგებით) წარმოადგენს კრიტიკულად მნიშვნელოვან იურიდიულ საფუძველს მობილური ოპერატორებისა და სატელეკომუნიკაციო კომპანიების ფუნქციონირებისთვის საქართველოში. ეს მომსახურება მოიცავს როგორც სიხშირული სპექტრის ლიცენზიის მოპოვებას კომუნიკაციების კომისიისგან (ComCom), ასევე ფიზიკური ინფრასტრუქტურის (ანძების) განთავსებისთვის საჭირო სამშენებლო ნებართვების უზრუნველყოფას. სიხშირული რესურსი ამოწურვადი სახელმწიფო რესურსია, ამიტომ მისი განაწილება მკაცრად რეგულირდება და ხშირ შემთხვევაში აუქციონის წესით ხდება.
ამ კატეგორიის სამართლებრივი მომსახურება კომპლექსურია და მოითხოვს სპეციალიზებულ ცოდნას სატელეკომუნიკაციო სამართალში. მომსახურება მოიცავს:
- სალიცენზიო აუქციონებში მონაწილეობის სამართლებრივი მხარდაჭერა: დოკუმენტაციის მომზადება კომუნიკაციების კომისიის მიერ გამოცხადებულ აუქციონებში მონაწილეობისთვის.
- ლიცენზიის მოპოვება და მოდიფიცირება: არსებული ლიცენზიების ვადის გაგრძელება, პირობების ცვლილება ან ახალი სიხშირეების დამატება.
- სამშენებლო ნებართვების მოპოვება: ადგილობრივ მუნიციპალიტეტებთან ურთიერთობა საბაზო სადგურებისა და ანძების მშენებლობის ნებართვის მისაღებად (III და IV კლასის ობიექტები).
- სანიტარული და ეკოლოგიური ნორმების დაცვა: ელექტრომაგნიტური გამოსხივების ნორმებთან შესაბამისობის დოკუმენტირება და გარემოზე ზემოქმედების შეფასების საკითხები.
- დავების გადაწყვეტა: წარმომადგენლობა კომუნიკაციების კომისიასა და სასამართლოში ლიცენზიის გაუქმების ან საჯარიმო სანქციების დაკისრების შემთხვევაში.
რეალურ ცხოვრებაში ეს სერვისი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ახალი მობილური ოპერატორების ბაზარზე შესვლისთვის, ასევე არსებული ოპერატორებისთვის ქსელის გაფართოებისას (მაგალითად, 5G ქსელის დანერგვა). ხშირია შემთხვევები, როდესაც კომპანიას სურს ანძის დადგმა კერძო ტერიტორიაზე, რაც მოითხოვს იჯარის ხელშეკრულების გაფორმებას და მუნიციპალიტეტის ნებართვას. ასევე პრობლემურია ხოლმე მოსახლეობის პროტესტი ანძების განთავსებასთან დაკავშირებით "რადიაციული საფრთხის" მოტივით; ამ დროს იურისტის როლია დაამტკიცოს, რომ ობიექტი აკმაყოფილებს ყველა სანიტარულ ნორმას. ლიცენზიის ვადის გასვლა ან სალიცენზიო პირობების დარღვევა ასევე საჭიროებს მყისიერ სამართლებრივ ჩარევას.
საქართველოში სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი "ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ" და საქართველოს კანონი "ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ". რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის ლიცენზიას გასცემს საქართველოს კომუნიკაციების კომისია (ComCom). ანძების, როგორც სამშენებლო ობიექტების, განთავსება რეგულირდება საქართველოს სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურული და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსით. კანონმდებლობა მკაფიოდ განსაზღვრავს ლიცენზიის მაძიებლის ვალდებულებებს, მათ შორის სალიცენზიო მოსაკრებლის გადახდას და ტექნიკური პარამეტრების დაცვას.
პროცესი ჩვეულებრივ იწყება ტექნიკური და იურიდიული აუდიტით. თუ საქმე ეხება სიხშირის მოპოვებას, იურისტი ამზადებს განაცხადს კომისიის აუქციონისთვის. ანძის მშენებლობის შემთხვევაში, პროცესი მოიცავს მიწის ნაკვეთის სამართლებრივ შესწავლას, ტოპოგრაფიული გეგმების შეთანხმებას და მერიაში არქიტექტურული პროექტის წარდგენას. ნებართვის მიღების შემდეგაც, იურისტები უზრუნველყოფენ რეგულარულ რეპორტინგს მარეგულირებელთან (ComCom), რათა კომპანიამ შეინარჩუნოს ლიცენზია.
Legal.ge არის იდეალური პლატფორმა, რათა დაუკავშირდეთ სატელეკომუნიკაციო სამართლის ვიწრო სპეციალიზაციის მქონე იურისტებს. ამ სფეროში შეცდომები ძვირადღირებულია — არასწორად გაფორმებულმა დოკუმენტაციამ შეიძლება გამოიწვიოს მილიონიანი ინვესტიციის შეჩერება. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით შერჩეული ექსპერტები დაგეხმარებიან ბიუროკრატიული ბარიერების გადალახვასა და თქვენი სატელეკომუნიკაციო ინფრასტრუქტურის კანონიერ ფუნქციონირებაში.