ექსპორტის კონტროლი და შესაბამისობის უზრუნველყოფა (Export Control Compliance) არის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი სერვისი კომპანიებისთვის, რომლებიც ეწევიან საერთაშორისო ვაჭრობას საქართველოდან. განსაკუთრებული გეოპოლიტიკური მდებარეობისა და საერთაშორისო სანქციების რეჟიმების გათვალისწინებით, ექსპორტის კონტროლის დარღვევამ შეიძლება გამოიწვიოს არა მხოლოდ ტვირთის კონფისკაცია და მძიმე ფინანსური ჯარიმები, არამედ კომპანიის მოხვედრა ე.წ. „შავ სიაში“, რაც ფაქტობრივად ბიზნესის დასასრულს ნიშნავს. ეს სერვისი განსაკუთრებით აქტუალურია ორმაგი დანიშნულების (Dual-use) პროდუქციის ექსპორტისას, რომლის გამოყენებაც შესაძლებელია როგორც სამოქალაქო, ისე სამხედრო მიზნებისთვის. კვალიფიციური იურიდიული დახმარება უზრუნველყოფს, რომ თქვენი საექსპორტო ოპერაციები სრულად შეესაბამებოდეს საქართველოს კანონმდებლობას და საერთაშორისო მოთხოვნებს.
რას მოიცავს ექსპორტის კონტროლის შესაბამისობის სერვისი?
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი საერთაშორისო ვაჭრობის იურისტები გთავაზობენ სრულ პაკეტს:
- პროდუქციის კლასიფიკაცია: თქვენი პროდუქციის ანალიზი საკონტროლო სიების მიხედვით (ECCN, HS კოდები) იმის დასადგენად, ექვემდებარება თუ არა ის საექსპორტო ლიცენზირებას ან შეზღუდვებს.
- ლიცენზირება: ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის ექსპორტის, იმპორტის ან ტრანზიტის ნებართვის მოპოვება შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტიდან და თავდაცვის სამინისტროდან.
- სანქციების სკრინინგი: პოტენციური მყიდველებისა და ბიზნეს პარტნიორების გადამოწმება საერთაშორისო სანქციების სიებში (აშშ OFAC, ევროკავშირი, გაერო), რათა თავიდან იქნეს აცილებული აკრძალულ პირებთან გარიგება.
- შიდა შესაბამისობის პროგრამა (ICP): კომპანიაში ექსპორტის კონტროლის შიდა პოლიტიკის დანერგვა, რომელიც მოიცავს რისკების შეფასებას, თანამშრომლების ტრენინგს და აუდიტს.
- საბოლოო მომხმარებლის სერტიფიკატი (EUC): დახმარება საბოლოო მომხმარებლის სერტიფიკატის მოპოვებასა და ვერიფიკაციაში, რაც ადასტურებს, რომ პროდუქცია არ იქნება გამოყენებული აკრძალული მიზნებისთვის.
- კონსულტაცია ემბარგოზე: ინფორმაციის მიწოდება კონკრეტულ ქვეყნებთან (მაგ. რუსეთი, ირანი) ვაჭრობის შეზღუდვების შესახებ.
რისკები, რომლებსაც ეს სერვისი აგარიდებთ
ექსპორტის კონტროლის იგნორირება იწვევს:
- სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას კონტრაბანდისა და სანქციების დარღვევისთვის.
- საბანკო ანგარიშების დაბლოკვას და საერთაშორისო გადარიცხვების შეჩერებას.
- რეპუტაციულ კრახს საერთაშორისო პარტნიორების თვალში.
- ტვირთის დაკავებას საზღვარზე განუსაზღვრელი ვადით.
საქართველოში ექსპორტის კონტროლი რეგულირდება კანონით „სამხედრო და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის კონტროლის შესახებ“. ეს კანონი ადგენს ლიცენზირების რეჟიმს და საკონტროლო სიებს, რომლებიც ჰარმონიზებულია ევროკავშირის რეგულაციებთან. ნებართვის გამცემი ორგანოა საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო (სამხედრო პროდუქცია) და შემოსავლების სამსახური (ორმაგი დანიშნულება). ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს საბაჟო კოდექსი.
- აუდიტი: პროდუქციისა და დაგეგმილი ტრანზაქციის შესწავლა.
- კლასიფიკაცია: საკონტროლო კოდის მინიჭება.
- შემოწმება: პარტნიორის სკრინინგი სანქციების ბაზებში.
- ლიცენზირება: განაცხადის შეტანა და ნებართვის მიღება.
ექსპორტის კონტროლი არ არის მხოლოდ ბიუროკრატია; ეს არის ეროვნული უსაფრთხოების საკითხი. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება რთულ საერთაშორისო ტრანზაქციებში და შეუძლიათ დაიცვან თქვენი ბიზნესი გლობალური რისკებისგან.