იმპორტ-ექსპორტის რეგულაციები საქართველოში წარმოადგენს კომპლექსურ საკანონმდებლო ჩარჩოს, რომელიც მოიცავს საბაჟო, საგადასახადო, სანიტარიულ და ლიცენზირების ნორმებს. საქართველო, როგორც ღია ეკონომიკის ქვეყანა, გვთავაზობს გამარტივებულ საბაჟო პროცედურებს და თავისუფალი ვაჭრობის რეჟიმებს (ევროკავშირთან DCFTA, ჩინეთთან FTA). თუმცა, ბიზნესისთვის ხშირად რთულია ნავიგაცია სხვადასხვა სასაქონლო კოდების (HS Code), წარმოშობის სერტიფიკატებისა და სპეციფიკური ნებართვების ლაბირინთში. არასწორად გაფორმებული დოკუმენტაცია იწვევს ტვირთის შეჩერებას, ჯარიმებს და დამატებით გადასახადებს. კვალიფიციური იურისტის კონსულტაცია დაგეხმარებათ საგარეო-ეკონომიკური საქმიანობის (სეს) ოპტიმიზაციაში და რისკების თავიდან აცილებაში.
რას მოიცავს იმპორტ-ექსპორტის რეგულაციების მომსახურება?
Legal.ge-ს საბაჟო სამართლის სპეციალისტები გთავაზობენ ყოვლისმომცველ მხარდაჭერას:
- საბაჟო რეჟიმების შერჩევა: იმპორტის, ექსპორტის, ტრანზიტის, დროებითი შემოტანის ან საბაჟო საწყობის რეჟიმების ოპტიმალური გამოყენების დაგეგმვა.
- სასაქონლო კოდის (HS Code) განსაზღვრა: საქონლის ზუსტი კლასიფიკაცია, რაც განსაზღვრავს იმპორტის გადასახადის განაკვეთს და საჭირო ნებართვებს.
- წარმოშობის სერტიფიკატები: EUR.1, CT-1 და სხვა სერტიფიკატების მოპოვება შეღავათიანი სატარიფო რეჟიმით სარგებლობისთვის.
- საბაჟო დავები: ინტერესების დაცვა შემოსავლების სამსახურთან დავების დროს (მაგ. საბაჟო ღირებულების კორექტირება, კლასიფიკაციის შეცვლა).
- არასატარიფო რეგულირება: კონსულტაცია ფიტოსანიტარიული, ვეტერინარიული და სანიტარიული სერტიფიკატების, ასევე ორმაგი დანიშნულების ტვირთების ნებართვების შესახებ.
- ხელშეკრულებების მომზადება: საერთაშორისო ნასყიდობის (INCOTERMS 2020) და გადაზიდვის კონტრაქტების სამართლებრივი გამართვა.
ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან ისეთი პრობლემების მოგვარებაში, როგორიცაა:
- საბაჟო სამსახურის მიერ ინვოისის ფასის არაღიარება და საბაჟო ღირებულების გაზრდა.
- ტვირთის შეჩერება არასაკმარისი დოკუმენტაციის გამო.
- შეცდომები დეკლარაციაში, რამაც გამოიწვია ჯარიმა.
- პრობლემები დღგ-ს დაბრუნებასთან დაკავშირებით ექსპორტის დროს.
სფეროს მთავარი მარეგულირებელია საქართველოს საბაჟო კოდექსი და საგადასახადო კოდექსი. ასევე მოქმედებს მრავალი კანონქვემდებარე აქტი, რომელიც არეგულირებს კონკრეტული ტიპის პროდუქციის (სურსათი, წამლები, სამშენებლო მასალები) შემოტანა-გატანას. საერთაშორისო დონეზე მნიშვნელოვანია მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის (WTO) წესები და თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებები.
- ანალიზი: პროდუქციის და მარშრუტის შესწავლა.
- კლასიფიკაცია: სასაქონლო კოდის მინიჭება და ტარიფების გათვლა.
- დოკუმენტაცია: საჭირო სერტიფიკატების და ნებართვების სიის შედგენა.
- დეკლარირება: დახმარება საბაჟო დეკლარაციის შევსებაში (ბროკერებთან კოორდინაციით).
საერთაშორისო ვაჭრობა სავსეა ფარული რისკებით. არასწორად შერჩეულმა INCOTERMS-მა ან კოდმა შეიძლება გამოიწვიოს დიდი ფინანსური ზარალი. Legal.ge გაძლევთ წვდომას საბაჟო სამართლის ექსპერტებზე, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი ტვირთის შეუფერხებელ მოძრაობას საზღვარზე.