სახელმწიფო მარეგულირებელი ორგანოების მიერ ჩატარებული აუდიტი ან ინსპექტირება ნებისმიერი ბიზნესისთვის სტრესული პროცესია. მოულოდნელმა შემოწმებამ შესაძლოა გამოავლინოს ისეთი დარღვევები, რომელთა შესახებაც კომპანიის მენეჯმენტს ინფორმაცია არ ჰქონდა, რაც ხშირად სოლიდური ჯარიმებით ან ლიცენზიის ჩამორთმევით სრულდება. „ლიცენზიის აუდიტისთვის მომზადება“ არის სპეციალიზებული იურიდიული სერვისი, რომელიც მიზნად ისახავს კომპანიის სრულ მზადყოფნას მოსალოდნელი შემოწმებისთვის. ეს გულისხმობს დოკუმენტაციის, პროცესებისა და ინფრასტრუქტურის წინასწარ შემოწმებას, რათა რეალური აუდიტის დროს ბიზნესი იყოს მაქსიმალურად დაცული.
რას მოიცავს აუდიტისთვის მომზადების მომსახურება?
ჩვენი სპეციალისტები ახდენენ რეალური ინსპექტირების სიმულაციას და გთავაზობენ:
- იმიტირებული აუდიტი (Mock Audit): მარეგულირებლის როლის მორგებას და კომპანიის შემოწმებას ზუსტად იმ კრიტერიუმებით, რითაც ხელმძღვანელობს სახელმწიფო უწყება.
- დოკუმენტაციის „გეპ-ანალიზი“ (Gap Analysis): არსებული დოკუმენტაციის შედარებას კანონმდებლობის მოთხოვნებთან და ნაკლოვანებების გამოვლენას.
- ხარვეზების აღმოფხვრა: გამოვლენილი დარღვევების გამოსწორების გეგმის შემუშავებასა და იმპლემენტაციას აუდიტამდე.
- პერსონალის ინსტრუქტაჟი: თანამშრომლების მომზადებას, თუ როგორ უნდა მოიქცნენ ინსპექტორებთან ურთიერთობისას და რა ინფორმაცია უნდა გასცენ.
- წარმომადგენლობა აუდიტის დროს: იურისტის ფიზიკურ დასწრებას რეალური შემოწმების პროცესში კლიენტის უფლებების დასაცავად.
- პასუხების მომზადება: აუდიტის შედეგებზე (ოქმებზე) დასაბუთებული პასუხებისა და ახსნა-განმარტებების მომზადება.
წინასწარი მომზადება კრიტიკულია შემდეგ სიტუაციებში:
- როდესაც კომპანიამ მიიღო შეტყობინება დაგეგმილი ინსპექტირების შესახებ (მაგ., გარემოსდაცვითი ან შრომის ინსპექცია).
- საფინანსო სექტორში (სავალუტო ჯიხურები, ლომბარდები, მიკროსაფინანსოები) ეროვნული ბანკის პერიოდულ შემოწმებამდე.
- როდესაც კომპანია გეგმავს ლიცენზიის გაფართოებას ან მოდიფიცირებას, რაც ავტომატურად იწვევს მარეგულირებლის ვიზიტს.
- თუ კონკურენტ კომპანიაში ჩატარდა მკაცრი შემოწმება და არსებობს მოლოდინი, რომ შემოწმება დაიწყება მთელ სექტორში.
- როდესაც იცვლება მენეჯმენტი და ახალ ხელმძღვანელობას სურს იცოდეს, რამდენად დაცულია კომპანია სამართლებრივად.
საქართველოს საკანონმდებლო რეგულაციები
შემოწმების პროცესი რეგულირდება „სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონით, რომელიც იცავს ბიზნესს უსაფუძვლო შემოწმებებისგან. ამ კანონის მიხედვით, მაკონტროლებელ ორგანოს ხშირად სჭირდება სასამართლოს ნებართვა შემოწმების დასაწყებად (გარდა საგადასახადო და ზოგიერთი სპეციფიკური სფეროსი). ასევე, მოქმედებს „ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი“, რომელიც განსაზღვრავს ადმინისტრაციული წარმოების წესებს. დარღვევების გამოვლენისას გამოიყენება „ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი“ ან სპეციალური კანონები (მაგ., „კონკურენციის შესახებ“).
პროცესი: როგორ მუშაობენ სპეციალისტები
იურისტი ეცნობა ბოლო შემოწმების აქტებს და მიმდინარე საქმიანობას. შემდეგ ტარდება „სტრეს-ტესტი“: მოწმდება დოკუმენტების არქივი, პროგრამული უზრუნველყოფა, ინფრასტრუქტურა. მაგალითად, შრომის უსაფრთხოების აუდიტისთვის მომზადებისას, იურისტი და შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტი ამოწმებენ ჟურნალებს, ინსტრუქტაჟის ოქმებს და საფრთხეების შეფასების დოკუმენტს. აუდიტის დასრულების შემდეგ დგება რეკომენდაციების სია, რომლის შესრულებაც ამცირებს ჯარიმის რისკს 90%-ით.
Legal.ge-ს ბაზაში არიან იურისტები, რომლებსაც აქვთ მარეგულირებელ ორგანოებში მუშაობის გამოცდილება და იციან, „რას ეძებს ინსპექტორი“. მათი დახმარებით თქვენ შეხვდებით შემოწმებას მომზადებული, მშვიდი და დაცული, რაც გარანტიაა თქვენი ბიზნესის სტაბილურობისა.