სანებართვო პირობების შესრულების მონიტორინგი
რატომ არის საჭირო მუდმივი მონიტორინგი?
რადგან კანონმდებლობა და სანებართვო პირობები ხშირად იცვლება. ერთჯერადი შესაბამისობა არ იძლევა გარანტიას მომავალში.
რა ხდება, თუ მონიტორინგისას დარღვევას აღმოვაჩენთ?
იურისტი დაგეხმარებათ ხარვეზის დაუყოვნებლივ გამოსწორებაში და საჭიროების შემთხვევაში, მარეგულირებელთან კომუნიკაციაში, რათა თავიდან აიცილოთ სანქცია.
შეუძლია თუ არა აუთსორსზე აყვანილ იურისტს შიდა აუდიტის ჩატარება?
დიახ, გარე იურისტი ხშირად უფრო ობიექტურად აფასებს რისკებს და მის მიერ ჩატარებული აუდიტი უფრო სანდოა.
რა ღირს შესაბამისობის სისტემის დანერგვა?
ფასი დამოკიდებულია ბიზნესის სირთულესა და რეგულაციების მოცულობაზე. მარტივი ლიცენზიებისთვის ეს ერთჯერადი სერვისია, რთულისთვის - მუდმივი პროცესი.
ლიცენზიის მიღება ბიზნესის მხოლოდ საწყისი ეტაპია; გაცილებით რთულია მისი შენარჩუნება გრძელვადიან პერსპექტივაში. საქართველოს კანონმდებლობა ლიცენზიატებსა და ნებართვის მფლობელებს აკისრებს მუდმივ ვალდებულებებს - იქნება ეს პერიოდული ანგარიშგება, ტექნიკური სტანდარტების დაცვა, გარემოსდაცვითი ნორმები თუ ფინანსური მაჩვენებლების შენარჩუნება. „სანებართვო პირობების შესრულების მონიტორინგი“ არის სერვისი, რომელიც ეხმარება კომპანიებს, შექმნან შიდა კონტროლის სისტემები, რათა მუდმივად იყვნენ შესაბამისობაში მარეგულირებლის მოთხოვნებთან. ეს პრევენციული ღონისძიებაა, რომელიც იცავს ბიზნესს ჯარიმებისგან, ლიცენზიის შეჩერებისგან და რეპუტაციული ზიანისგან.
რას მოიცავს მონიტორინგის სისტემების მომსახურება?
ეს სერვისი ფოკუსირებულია პროაქტიულ მიდგომაზე და მოიცავს:
• შიდა აუდიტის სისტემის დანერგვა: კომპანიაში ისეთი პროცედურების გაწერას, რომლებიც ავტომატურად უზრუნველყოფს ლიცენზიის პირობების კონტროლს.
• საკანონმდებლო ცვლილებების მონიტორინგი: რეგულაციებში შესული ცვლილებების მუდმივ თვალყურს და ბიზნეს-პროცესების მათთან ადაპტირებას.
• ანგარიშგების მართვა: მარეგულირებელ ორგანოებთან (მაგ., ეროვნული ბანკი, სემეკი, გარემოს ეროვნული სააგენტო) სავალდებულო ანგარიშების დროულ და სწორ წარდგენას.
• თანამშრომელთა ტრენინგი: პერსონალის გადამზადებას სანებართვო პირობების დაცვის საკითხებზე.
• რისკების შეფასება: პოტენციური დარღვევების იდენტიფიცირებას და გამოსასწორებელი გეგმის შემუშავებას ინსპექტირებამდე.
• საპასუხო რეაგირების გეგმა: კრიზისული გეგმის მომზადებას იმ შემთხვევისთვის, თუ დაფიქსირდა დარღვევა.
სისტემური მონიტორინგი აუცილებელია მაღალი რისკის ან მკაცრად რეგულირებადი ბიზნესებისთვის:
• საფინანსო ინსტიტუტებისთვის (ბანკები, მიკროსაფინანსოები), რომლებსაც აქვთ მკაცრი AML/CFT (ფულის გათეთრების აღკვეთა) და კაპიტალის ადეკვატურობის მოთხოვნები.
• ენერგეტიკული კომპანიებისთვის, რომლებმაც უნდა დაიცვან ტარიფები, მიწოდების სტანდარტები და ტექნიკური უსაფრთხოების ნორმები.
• სამთო-მოპოვებითი კომპანიებისთვის (წიაღისეულის ლიცენზია), რომლებმაც უნდა შეასრულონ გარემოსდაცვითი ვალდებულებები და რეკულტივაციის გეგმა.
• სამედიცინო დაწესებულებებისთვის, სადაც მუდმივად კონტროლდება სანიტარული ნორმები და პერსონალის კვალიფიკაცია.
• აზარტული თამაშების ოპერატორებისთვის, რომლებსაც აქვთ მკაცრი ელექტრონული მონიტორინგისა და ასაკობრივი ცენზის დაცვის ვალდებულებები.
საქართველოს საკანონმდებლო რეგულაციები
მთავარი მარეგულირებელი აქტია „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონი, რომელიც განსაზღვრავს სანებართვო პირობების შესრულების კონტროლის ზოგად წესებს. თუმცა, კონკრეტული სექტორებისთვის მოქმედებს სპეციალური კანონები: „კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ“, „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“, „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი“ და ა.შ. კონტროლს ახორციელებენ შესაბამისი ადმინისტრაციული ორგანოები (ლიცენზიის გამცემები), რომლებსაც უფლება აქვთ, კანონდარღვევის შემთხვევაში გამოიყენონ ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის ზომები.
პროცესი: როგორ მუშაობენ სპეციალისტები
იურისტი ჯერ ატარებს კომპანიის არსებული მდგომარეობის დიაგნოსტიკას (Gap Analysis) - ადარებს რეალურ პროცესებს ლიცენზიის მოთხოვნებთან. ამის საფუძველზე იქმნება „შესაბამისობის სახელმძღვანელო“ (Compliance Manual). ინერგება პროგრამული ან პროცედურული მექანიზმები, რომლებიც მენეჯმენტს ატყობინებს ვადების მოახლოებას (მაგ., ანგარიშის წარდგენის ვადა). იურისტი პერიოდულად (კვარტალურად ან წლიურად) ატარებს საკონტროლო შემოწმებას, რათა დარწმუნდეს სისტემის ეფექტურობაში.
შესაბამისობის (Compliance) სპეციალისტები Legal.ge-ზე ფლობენ გამოცდილებას როგორც იურიდიულ, ისე ოპერაციულ მენეჯმენტში. მათ შეუძლიათ რთული იურიდიული ტექსტები თარგმნონ მარტივ, შესასრულებელ ბიზნეს-პროცესებად. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით შერჩეული ექსპერტები დაგეხმარებიან, აქციოთ რეგულაციებთან შესაბამისობა თქვენი ბიზნესის კონკურენტულ უპირატესობად.