ტყით სარგებლობის ლიცენზია
შემიძლია თუ არა ტყის ყიდვა საქართველოში?
არა, სახელმწიფო ტყის ფონდის პრივატიზება აკრძალულია. თქვენ შეგიძლიათ მხოლოდ აიღოთ ტყე იჯარით (სარგებლობის უფლებით) 49 წლამდე ვადით.
რა არის "სოციალური ჭრა"?
ეს არის მოსახლეობისთვის ზამთრის პერიოდში საშეშე მერქნის გამოყოფის პროგრამა, რომელიც განსხვავდება კომერციული ლიცენზიისგან და არ გამოიყენება ბიზნეს მიზნებისთვის.
რა სანქციაა უკანონო ტყითსარგებლობაზე?
სანქციები ძალიან მკაცრია და მოიცავს როგორც მაღალ ფულად ჯარიმებს (გარემოსთვის მიყენებული ზიანის ანაზღაურება), ისე სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას და თავისუფლების აღკვეთას.
როგორ ავიღო ნებართვა ტყეში ტურისტული ბანაკისთვის?
უნდა მიმართოთ ეროვნულ სატყეო სააგენტოს, მოამზადოთ პროექტი და გაიაროთ ელექტრონული აუქციონის პროცედურა ტერიტორიის იჯარით ასაღებად.
ტყით სარგებლობის ლიცენზია და სპეციალური ნებართვები: სატყეო ბიზნესის რეგულაციები
საქართველოს ტყის ფონდი ეროვნული სიმდიდრეა და მისი გამოყენება მკაცრად რეგულირდება ახალი "ტყის კოდექსით". ტყით სარგებლობის ლიცენზია (ან სპეციალური ტყითსარგებლობის უფლება) საჭიროა არა მხოლოდ ხე-ტყის დამზადებისთვის, არამედ ტყის ტერიტორიის ტურისტული, რეკრეაციული, სამონადირეო ან სასოფლო-სამეურნეო მიზნით გამოყენებისთვის. ბოლო წლებში განსაკუთრებით პოპულარული გახდა ტყეში ტურისტული ინფრასტრუქტურის (კოტეჯები, ბილიკები) მოწყობა, რაც მოითხოვს სპეციალურ პროცედურებს და გრძელვადიან იჯარას. უკანონო ტყითსარგებლობა ან სალიცენზიო პირობების დარღვევა იწვევს უმძიმეს ჯარიმებს და ხშირ შემთხვევაში სისხლისსამართლებრივ დევნას. იურისტის დახმარება აუცილებელია, რათა სწორად შეარჩიოთ სარგებლობის ფორმა და უზრუნველყოთ ბიზნესის მდგრადობა მკაცრი გარემოსდაცვითი რეგულაციების ფონზე.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ მომსახურებას ტყით სარგებლობის ყველა მიმართულებით:
• ხე-ტყის დამზადების ლიცენზია: აუქციონში მონაწილეობის სამართლებრივი მხარდაჭერა ხე-ტყის დამზადების გრძელვადიანი ლიცენზიის მოსაპოვებლად.
• სპეციალური ტყითსარგებლობა: ტყის ფონდის ტერიტორიის გამოყენების უფლების მოპოვება საკომუნიკაციო ნაგებობების, მილსადენების ან სხვა ინფრასტრუქტურის განთავსებისთვის.
• ტურიზმი და რეკრეაცია: ტყის ფონდის კონკრეტული უბნების იჯარით აღება ტურისტული თავშესაფრების, ბანაკების ან ეკო-ტურისტული ობიექტების მოსაწყობად.
• სამონადირეო მეურნეობა: დოკუმენტაციის მომზადება სამონადირეო მეურნეობის მოსაწყობად საჭირო ლიცენზიისთვის.
• ხე-ტყის წარმოშობის დოკუმენტი: კონსულტაცია ხე-ტყის წარმოშობის დამადასტურებელი დოკუმენტების მართვასა და ელექტრონულ სისტემაში (EMIS) რეგისტრაციაზე.
• ტყის მართვის გეგმა: სატყეო ექსპერტებთან ერთად ტყის მართვის 10-წლიანი გეგმის შემუშავება და დამტკიცება სატყეო სააგენტოში.
სატყეო სექტორში საქმიანობა მუდმივ მონიტორინგს ექვემდებარება. იურისტი დაგჭირდებათ, თუ:
• ტურისტული კოტეჯები ტყეში: გსურთ მოაწყოთ "გლემპინგი" სახელმწიფო ტყის ფონდის ტერიტორიაზე და არ იცით, როგორ გააფორმოთ იჯარა კანონიერად.
• საკომპენსაციო ღონისძიებები: ახორციელებთ პროექტს (მაგ. გზის მშენებლობა), რომელიც მოითხოვს ხეების მოჭრას, და ვალდებული ხართ განახორციელოთ საკომპენსაციო რგვა ან გადაიხადოთ საკომპენსაციო თანხა.
• ტრანსპორტირების პრობლემა: გააჩერეს თქვენი მანქანა ხე-ტყით და ედავებიან წარმოშობის დოკუმენტის არარსებობას ან უზუსტობას.
• სახერხი საამქრო: გსურთ დაარეგისტრიროთ სახერხი საამქრო, რაც მოითხოვს მკაცრ რეგისტრირებას და ელექტრონულ აღრიცხვას.
• ლიცენზიის შეჩერება: ეროვნული სატყეო სააგენტო გიჩერებთ ლიცენზიას სალიცენზიო პირობების (მაგ. ტყის აღდგენის ვალდებულება) შეუსრულებლობის გამო.
მთავარი მარეგულირებელი დოკუმენტია საქართველოს ტყის კოდექსი. ასევე მოქმედებს საქართველოს მთავრობის დადგენილება "ტყითსარგებლობის წესის დამტკიცების შესახებ", რომელიც განსაზღვრავს აუქციონის ჩატარებისა და ხე-ტყის გაცემის პროცედურებს. ხე-ტყის ტრანსპორტირებასა და სახერხი საამქროების რეგულირებაზე მოქმედებს ტექნიკური რეგლამენტები. გარემოზე ზემოქმედების ნაწილში რელევანტურია გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი.
1. ტერიტორიის შერჩევა: ტყის ფონდის კონკრეტული უბნის შერჩევა და მისი სტატუსის შემოწმება (არის თუ არა დაცული ტერიტორია).
2. მოლაპარაკება სააგენტოსთან: ეროვნულ სატყეო სააგენტოში განაცხადის შეტანა აუქციონის გამოცხადების ან პირდაპირი წესით სარგებლობის უფლების მოთხოვნით.
3. აუქციონი/ხელშეკრულება: აუქციონში გამარჯვება და ტყითსარგებლობის ხელშეკრულების გაფორმება.
4. მართვის გეგმა: ტყის ინვენტარიზაცია და მართვის გეგმის მომზადება (გრძელვადიანი ლიცენზიის შემთხვევაში).
5. ოპერირება: ხე-ტყის დამზადების ან ტურისტული საქმიანობის დაწყება რეგულაციების დაცვით.
ტყის კოდექსის ახალი რედაქცია ბევრ სიახლეს შეიცავს, მათ შორის ტყის მრავალმხრივი სარგებლობის კუთხით. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებიც კარგად იცნობენ სატყეო რეფორმას და დაგეხმარებიან ისარგებლოთ ტყის რესურსით ლეგალურად და მომგებიანად. აირიდეთ გარემოსდაცვითი ჯარიმები და განავითარეთ ეკო-მეგობრული ბიზნესი ჩვენი ექსპერტების დახმარებით.