წყალთსარგებლობის ლიცენზია და ნებართვები: წყლის რესურსების მართვა
წყალი საქართველოს ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი რესურსია და მისი კომერციული მიზნით გამოყენება მკაცრ რეგულირებას ექვემდებარება. წყალთსარგებლობა მოიცავს როგორც ზედაპირული წყლების (მდინარეები, ტბები) აღებას, ისე მიწისქვეშა მტკნარი და მინერალური წყლების მოპოვებას. საქართველოში მიღებული ახალი "წყლის რესურსების მართვის შესახებ" კანონი ცვლის მიდგომებს და აწესებს ნებართვების სისტემას წყლის სპეციალური სარგებლობისთვის. ეს ეხება ჰიდროელექტროსადგურებს, სარწყავ სისტემებს, თევზსაშენ მეურნეობებს, ჩამომსხმელ ქარხნებს და ინდუსტრიულ ობიექტებს, რომლებიც მოიხმარენ წყალს ან ახდენენ ჩამდინარე წყლების ჩაშვებას. ლიცენზიის ან ნებართვის გარეშე წყლის აღება, ისევე როგორც დაბინძურებული წყლის ჩაშვება, იწვევს მაღალ ჯარიმებს. იურისტის დახმარება აუცილებელია ახალი რეგულაციების ლაბირინთში გასარკვევად და წყლის რესურსზე ლეგალური წვდომის მოსაპოვებლად.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მომსახურებას წყლის რესურსების მართვის სფეროში:
- წყალთსარგებლობის ნებართვა: ზედაპირული წყლის ობიექტიდან წყლის აღების ნებართვის მოპოვება (მაგ. ჰესებისთვის, სარწყავი სისტემებისთვის).
- მიწისქვეშა წყლების ლიცენზია: წიაღისეულის მოპოვების ლიცენზიის აღება მტკნარი ან მინერალური წყლის ჭაბურღილებისთვის.
- ჩამდინარე წყლების ჩაშვება: ზღვრულად დასაშვები ჩაშვების (ზდჩ/MAD) ნორმების პროექტის შემუშავება და შეთანხმება გარემოს ეროვნულ სააგენტოსთან.
- ჭაბურღილის ლეგალიზება: არსებული, არარეგისტრირებული ჭაბურღილების ლეგალიზაციის პროცესის მართვა.
- ტარიფები და მოსაკრებლები: წყლის რესურსით სარგებლობის მოსაკრებლების გაანგარიშება და დეკლარირების კონტროლი.
- გარემოსდაცვითი ვალდებულებები: სანიტარიული დაცვის ზონების პროექტის მომზადება წყლის მოპოვების ადგილებისთვის.
წყლის რესურსების გამოყენება ხშირად წარმოშობს კონფლიქტებს და სამართლებრივ პრობლემებს:
- ჰესის მშენებლობა: აშენებთ ჰიდროელექტროსადგურს და გჭირდებათ წყალთსარგებლობის ნებართვა, ასევე ეკოლოგიური ხარჯის დაცვის ვალდებულების შესრულება.
- თევზსაშენი მეურნეობა: იყენებთ მდინარის წყალს კალმახის მეურნეობისთვის და გჭირდებათ ჩამდინარე წყლების გაწმენდის სისტემის დამტკიცება.
- წყლის ჩამომსხმელი ქარხანა: გსურთ მინერალური წყლის წარმოება, რაც მოითხოვს აუქციონზე ლიცენზიის ყიდვას და მკაცრ სანიტარიულ დაცვას.
- სარწყავი სისტემა: აგრო-ბიზნესისთვის გჭირდებათ მდინარიდან წყლის ამოტუმბვა, რისთვისაც საჭიროა ნებართვა, თუ მოცულობა აღემატება კანონით დადგენილ ლიმიტს.
- ჯარიმა დაბინძურებისთვის: გარემოსდაცვითმა ინსპექციამ დაგაჯარიმათ მდინარის დაბინძურებისთვის და გსურთ გაასაჩივროთ ოქმი ან შეიმუშაოთ გამოსწორების გეგმა.
სფერო რეგულირდება საქართველოს კანონით "წყლის რესურსების მართვის შესახებ" (ახალი კანონმდებლობა), ასევე "წიაღის შესახებ" კანონით (მიწისქვეშა წყლებისთვის). მნიშვნელოვანია მთავრობის ტექნიკური რეგლამენტები "ზედაპირული წყლის ობიექტებიდან წყალაღებისა და წყალჩაშვების ტექნიკური რეგლამენტის შესახებ". ჩამდინარე წყლების ნორმირებას არეგულირებს ზღვრულად დასაშვები ჩაშვების (ზდჩ) დამტკიცების წესი.
- შეფასება: წყლის მოხმარების მოცულობის და ტიპის (ზედაპირული თუ მიწისქვეშა) განსაზღვრა.
- პროექტირება: წყალაღებისა და ჩაშვების სქემების, ასევე ზდჩ-ს პროექტის მომზადება ინჟინრებთან ერთად.
- ნებართვა/ლიცენზია: განაცხადის წარდგენა გარემოს ეროვნულ სააგენტოში ან მონაწილეობა აუქციონში (მიწისქვეშა წყლებისთვის).
- მონიტორინგი: წყლის აღრიცხვის კვანძების მოწყობა და რეგისტრაცია.
- ანგარიშგება: პერიოდული ანგარიშების წარდგენა წყლის გამოყენების შესახებ.
წყლის კანონმდებლობა საქართველოში რეფორმირების პროცესშია და ახალი რეგულაციები ბევრ ბიზნესს უქმნის გამოწვევებს. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ იურისტები, რომლებიც სპეციალიზდებიან გარემოსდაცვით და წყლის სამართალში. ჩვენი დახმარებით თქვენ შეძლებთ კანონიერად გამოიყენოთ წყლის რესურსები, აირიდოთ ჯარიმები და უზრუნველყოთ თქვენი წარმოების სტაბილური წყალმომარაგება. იპოვეთ ექსპერტი Legal.ge-ზე.