ინტერნეტის რეგულაციები (Internet Regulations) არის ფართო სამართლებრივი სფერო, რომელიც მოიცავს ონლაინ სივრცეში ქცევის წესებს, შინაარსის კონტროლს, კიბერუსაფრთხოებასა და ციფრული სერვისების მიწოდებას. ეს სერვისი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ელექტრონული კომერციის პლატფორმებისთვის, მედია საშუალებებისთვის, აპლიკაციების დეველოპერებისა და ნებისმიერი ბიზნესისთვის, რომელსაც აქვს ციფრული წარმომადგენლობა. საქართველოში ინტერნეტის რეგულირება ხორციელდება რამდენიმე უწყების, მათ შორის კომუნიკაციების კომისიის და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის მიერ. სამართლებრივი შესაბამისობა აუცილებელია ჯარიმების თავიდან ასაცილებლად და მომხმარებლის ნდობის მოსაპოვებლად.
code Code download content_copy expand_lessჩვენი იურიდიული მომსახურება ინტერნეტის რეგულაციების კუთხით მოიცავს:
- ელექტრონული კომერციის წესები: ონლაინ გაყიდვების, დაბრუნების პოლიტიკისა და მომხმარებლის ინფორმირების ვალდებულებების შესრულება (E-commerce Law compliance).
- შინაარსის (Content) რეგულირება: ასაკობრივი შეზღუდვების, სიძულვილის ენისა და უხამსობის აკრძალვის დაცვა ვებგვერდებსა და პლატფორმებზე.
- დომენური სახელების დავები: .ge დომენის რეგისტრაციასთან, კიბერსქვოტინგთან (Cybersquatting) და სასაქონლო ნიშნის დარღვევასთან დაკავშირებული დავების მოგვარება.
- Cookies და თრექინგი: ვებგვერდზე "Cookies Policy"-ის დანერგვა და მომხმარებლის ქცევის თვალთვალის სამართლებრივი რეგულირება.
- ISP და ჰოსტინგის პასუხისმგებლობა: შუალედური პროვაიდერების პასუხისმგებლობის განსაზღვრა უკანონო კონტენტის გავრცელებისას.
პრაქტიკული მაგალითი: ონლაინ მაღაზია იყენებს მომხმარებლის მონაცემებს SMS რეკლამისთვის თანხმობის გარეშე. ეს არღვევს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის კანონს და იწვევს დაჯარიმებას. მეორე მაგალითი: ვებგვერდზე განთავსდა ფილმები საავტორო უფლებების დარღვევით. კომუნიკაციების კომისიას შეუძლია დაავალდებულოს ინტერნეტ პროვაიდერებს საიტის დაბლოკვა. იურისტი ეხმარება ბიზნესს, შექმნას "Notice and Takedown" მექანიზმი, რათა თავიდან აიცილოს პლატფორმის დაბლოკვა.
საქართველოში ინტერნეტის რეგულაციებს განსაზღვრავს კანონი "ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ", "მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ" კანონი და "პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ" კანონი. ასევე მოქმედებს "ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ" კანონი კრიტიკული ინფრასტრუქტურის სუბიექტებისთვის.
იურისტთან მუშაობა მოიცავს ვებგვერდის ან აპლიკაციის სრულ სამართლებრივ აუდიტს. იურისტი ამზადებს "Terms of Use" (გამოყენების პირობებს), "Privacy Policy" (კონფიდენციალურობის პოლიტიკას) და უზრუნველყოფს მათ შესაბამისობას ქართულ და ევროპულ (GDPR) სტანდარტებთან. Legal.ge გთავაზობთ ციფრული სამართლის ექსპერტებს, რომლებიც დაიცავენ თქვენს ონლაინ ბიზნესს.
ინტერნეტი არ არის უკანონობის სივრცე. დაიცავით თქვენი ციფრული აქტივები და უზრუნველყავით კანონიერი ოპერირება Legal.ge-ს დახმარებით.