სოციალური მედიის პლატფორმების წესების დაცვა (Platform Compliance) ეხება ინფლუენსერებისა და ბრენდების ვალდებულებას, დაიცვან ისეთი პლატფორმების "Terms of Service" (ToS) და "Community Guidelines", როგორიცაა Facebook, Instagram, TikTok, YouTube და LinkedIn. ამ წესების დარღვევა (მაგ. ბოტების გამოყენება, კონკურსების არასწორი ჩატარება, სპამი) იწვევს ანგარიშის დაბლოკვას (Ban), წვდომის შეზღუდვას (Shadowban) ან მონეტიზაციის გათიშვას. ეს სერვისი ეხმარება ბიზნესებს, თავიდან აიცილონ ციფრული აქტივების დაკარგვა და აღადგინონ წვდომა დაბლოკილ ანგარიშებზე.
code Code download content_copy expand_lessმომსახურება მოიცავს პლატფორმებთან ურთიერთობის სამართლებრივ მართვას:
- ანგარიშის აღდგენა (Account Recovery): იურიდიული მიმოწერის წარმოება პლატფორმის ადმინისტრაციასთან უსაფუძვლოდ დაბლოკილი ანგარიშის ან გატეხილი პროფილის დასაბრუნებლად.
- კონკურსების (Contests/Promotions) შესაბამისობა: პლატფორმების სპეციფიკური წესების დაცვა გათამაშებების ჩატარებისას (მაგ. აკრძალულია "მონიშნე მეგობარი" პირობის გამოყენება Facebook-ზე).
- რეკლამის პოლიტიკის დაცვა: კონსულტაცია აკრძალული კონტენტის (შეიარაღება, წამლები, პოლიტიკა) რეკლამირების წესებზე, რათა არ დაიბლოკოს სარეკლამო კაბინეტი (Ad Account).
- ინტელექტუალური საკუთრების საჩივრები: DMCA საჩივრების და Counter-Notification-ების მომზადება კონტენტის წაშლის ან აღდგენის მიზნით.
- Terms of Service აუდიტი: ბიზნეს მოდელის შემოწმება პლატფორმის წესებთან შესაბამისობაზე (მაგ. მონაცემთა "Scraping"-ის აკრძალვა).
პრაქტიკული მაგალითი: ბიზნეს გვერდმა ჩაატარა კონკურსი "დაალაიქე და გააზიარე", რის გამოც Facebook-მა შეზღუდა გვერდის ხილვადობა ("Shadowban"), რადგან ეს ითვლება "Engagement Bait"-ად. იურისტი ეხმარება მარკეტოლოგებს, შეადგინონ კონკურსის ისეთი პირობები, რომლებიც შეესაბამება პლატფორმის პოლიტიკას. მეორე მაგალითი: Instagram-მა დაბლოკა ანგარიში "სხვისი ვინაობის გამოყენების" ბრალდებით. იურისტი აგზავნის ოფიციალურ დოკუმენტაციას (სავაჭრო ნიშნის მოწმობა, პასპორტი) იდენტობის დასადასტურებლად.
მართალია, პლატფორმები კერძო კომპანიებია და აქვთ საკუთარი წესები, მაგრამ ისინი ასევე ვალდებულნი არიან დაიცვან მომხმარებლის უფლებები. ევროპული რეგულაციების (DSA) გავლენით, პლატფორმები უფრო მეტად არიან ვალდებულნი, დაასაბუთონ დაბლოკვის მიზეზი.
იურისტი მოქმედებს როგორც მედიატორი თქვენსა და "დიდ ტექნოლოგიურ გიგანტებს" (Big Tech) შორის. Legal.ge გთავაზობთ სპეციალისტებს, რომლებმაც იციან, როგორ მუშაობს პლატფორმების საჩივრების სისტემა.
თქვენი სოციალური მედიის გვერდი თქვენი ბიზნესია. ნუ მისცემთ უფლებას ალგორითმს, გაანადგუროს თქვენი შრომა. მიმართეთ პროფესიონალს Legal.ge-ზე.