სავალდებულოა თუ არა წარწერა ქართულ ენაზე?
დიახ, საქართველოს ტერიტორიაზე განთავსებული ნებისმიერი საჯარო ინფორმაცია და რეკლამა უნდა შესრულდეს ქართულ ენაზე, რომელიც არ უნდა იყოს უცხოურ წარწერაზე ნაკლებად თვალსაჩინო.
შეიძლება თუ არა კონკურენტის კრიტიკა რეკლამაში?
არა, კონკურენტის პირდაპირი ან ირიბი დისკრედიტაცია და არასათანადო შედარება ითვლება არაკეთილსინდისიერ რეკლამად და კანონით აკრძალულია.
რა შეზღუდვებია აზარტული თამაშების რეკლამაზე?
აზარტული თამაშების რეკლამა აკრძალულია ტელევიზიასა და რადიოში, ასევე გარე რეკლამის სახით (გარდა სათამაშო ობიექტის ტერიტორიისა), და მკაცრად რეგულირდება ინტერნეტში.
რეკლამის სამართალი საქართველოში წარმოადგენს ბიზნესის რეგულირების ერთ-ერთ ყველაზე დინამიურ და კომპლექსურ სფეროს. ის არეგულირებს ინფორმაციის გავრცელებას ნებისმიერი საშუალებით (ტელევიზია, რადიო, ინტერნეტი, გარე რეკლამა), რომელიც მიმართულია მომხმარებელთა განუსაზღვრელი წრისკენ და ემსახურება პროდუქტის ან მომსახურების პოპულარიზაციას. თანამედროვე ციფრულ ეპოქაში, სადაც მარკეტინგული არხები მუდმივად მრავლდება, ბიზნესისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანია სარეკლამო კამპანიების სამართლებრივი გამართულობა. ეს სფერო მოიცავს არა მხოლოდ კრეატიული შინაარსის შესაბამისობას კანონთან, არამედ მომხმარებელთა უფლებების დაცვას, არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის თავიდან აცილებას და სპეციფიკური პროდუქტების (ალკოჰოლი, თამბაქო, აზარტული თამაშები, ფარმაცია) რეკლამირების მკაცრი წესების დაცვას.
იურიდიული მომსახურება რეკლამის სამართლის მიმართულებით მრავალმხრივია და მოიცავს:
• სარეკლამო მასალების სამართლებრივი ექსპერტიზა (Ad Clearance): სარეკლამო რგოლების, ბანერების, სლოგანებისა და პოსტების წინასწარი შემოწმება საქართველოს კანონმდებლობასთან შესაბამისობაზე.
• არაკეთილსინდისიერი და შეცდომაში შემყვანი რეკლამის პრევენცია: რისკების შეფასება, რათა რეკლამა არ იქნეს მიჩნეული მომხმარებლის მომტყუებლად ან კონკურენტის დისკრედიტაციად.
• სპეციფიკური რეგულაციების დაცვა: კონსულტაცია შეზღუდული პროდუქციის (წამლები, აზარტული თამაშები, ფინანსური სერვისები) რეკლამირების წესებზე.
• სახელმწიფო ენის შესახებ კანონის დაცვა: სარეკლამო წარწერებში ქართული ენის პრიორიტეტულობისა და ტრანსლიტერაციის ნორმების დაცვის უზრუნველყოფა.
• წარმომადგენლობა დავებში: ბიზნესის ინტერესების დაცვა მარეგულირებელ ორგანოებთან (კონკურენციის სააგენტო, მერია) და სასამართლოში სარეკლამო ჯარიმების ან კონკურენტების საჩივრების შემთხვევაში.
პრაქტიკაში ხშირია შემთხვევები, როდესაც კომპანიები უნებლიედ არღვევენ კანონს. მაგალითად, სუპერმარკეტი აცხადებს "უდიდეს ფასდაკლებას", მაგრამ ვერ ასაბუთებს ძველ და ახალ ფასს შორის სხვაობას, რაც შეცდომაში შემყვან რეკლამად ითვლება. მეორე გავრცელებული პრობლემაა უცხოური ბრენდების მიერ მხოლოდ ინგლისური წარწერების გამოყენება აბრებზე, რაც იწვევს მუნიციპალიტეტის მხრიდან დაჯარიმებას. ასევე აქტუალურია აზარტული თამაშების რეკლამის შეზღუდვები, სადაც ნებისმიერი დარღვევა სოლიდურ ფინანსურ სანქციებს იწვევს. იურისტის ჩართულობა ამცირებს როგორც ფინანსურ, ისე რეპუტაციულ რისკებს.
საქართველოში სფეროს ძირითადი მარეგულირებელია საქართველოს კანონი "რეკლამის შესახებ". გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია კანონი "მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ", კანონი "კონკურენციის შესახებ" და "მაუწყებლობის შესახებ" კანონი (სატელევიზიო რეკლამისთვის). ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები აკონტროლებენ გარე რეკლამას, ხოლო ენის პალატა და მერიის ზედამხედველობის სამსახური - ენობრივ ნორმებს. კონკურენციის სააგენტო კი აქტიურად იძიებს არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტებს რეკლამაში.
იურისტთან თანამშრომლობა იწყება მარკეტინგულ გუნდთან კონსულტაციით კამპანიის დაგეგმვის ეტაპზე. იურისტი ამოწმებს სცენარებსა და ვიზუალებს, რათა დარწმუნდეს, რომ არ ირღვევა მესამე პირთა საავტორო უფლებები ან პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება როგორც ტრადიციულ, ისე ციფრულ მარკეტინგულ სამართალში.
სარეკლამო შეცდომები ძვირი ჯდება — როგორც პირდაპირი ჯარიმებით, ისე ბრენდის შელახული რეპუტაციით. ნუ გარისკავთ თქვენი ბიზნესის სახელით; უზრუნველყავით თქვენი მარკეტინგული აქტივობების კანონიერება Legal.ge-ს კვალიფიციური სპეციალისტების დახმარებით.