რეკლამის მონიშვნის ვალდებულება და გამჭვირვალობა (Disclosure Requirements) რეკლამის სამართლის სპეციფიკური და კრიტიკულად მნიშვნელოვანი ნაწილია, განსაკუთრებით ციფრული მარკეტინგისა და ინფლუენსერების ეპოქაში. ეს სერვისი ეხება იმის უზრუნველყოფას, რომ ნებისმიერი კომერციული შინაარსი იყოს მკაფიოდ იდენტიფიცირებადი მომხმარებლისთვის, როგორც რეკლამა. კანონმდებლობა კრძალავს ფარულ რეკლამას, როდესაც გადახდილი მასალა წარმოდგენილია როგორც დამოუკიდებელი, ობიექტური მოსაზრება ან ახალი ამბავი. ეს მოთხოვნა ვრცელდება როგორც ტრადიციულ მედიაზე (Product Placement), ისე სოციალურ ქსელებზე (#Ad, #Sponsored).
code Code download content_copy expand_lessიურიდიული მომსახურება გამჭვირვალობის სტანდარტების დასაცავად მოიცავს:
- სარეკლამო კამპანიის აუდიტი: სოციალურ ქსელებსა და ვებგვერდებზე განთავსებული მასალების შემოწმება, რათა დარწმუნდეთ, რომ სარეკლამო შინაარსი მკაფიოდ არის გამიჯნული სარედაქციო ან გასართობი მასალისგან.
- ინფლუენსერების გაიდლაინების შემუშავება: ბრენდებისთვის შიდა ინსტრუქციების შექმნა, თუ როგორ უნდა მონიშნონ ინფლუენსერებმა ფასიანი თანამშრომლობა (დისქლეიმერები, ჰეშთეგები).
- Product Placement-ის სამართლებრივი გაფორმება: სატელევიზიო გადაცემებსა და ფილმებში პროდუქტის განთავსებისას მაყურებლის ინფორმირების ვალდებულების შესრულება.
- მომხმარებელთა ინფორმირება: სავალდებულო ინფორმაციის მიწოდება პროდუქტის შესახებ (ფასი, მახასიათებლები, მწარმოებელი) "მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ" კანონის შესაბამისად.
- წარმომადგენლობა დავებში: დაცვა ფარული რეკლამის ან მომხმარებლის შეცდომაში შეყვანის ბრალდებების დროს.
პრაქტიკული მაგალითი: პოპულარული ბლოგერი თავის ვიდეოში აქებს კონკრეტულ კანის მოვლის საშუალებას, მაგრამ არ უთითებს, რომ ეს ბრენდმა გაუგზავნა საჩუქრად ან გადაუხადა ფული. ეს არის კანონდარღვევა, რადგან მაყურებელს ექმნება მცდარი შთაბეჭდილება ობიექტურობაზე. მეორე მაგალითი: საინფორმაციო ვებგვერდი აქვეყნებს სტატიას სამშენებლო კომპანიაზე, რომელიც რეალურად შეკვეთილია, მაგრამ არ აქვს მითითება "R" (რეკლამა) ან "პარტნიორის კონტენტი". ასეთ შემთხვევაში მედია საშუალება შეიძლება დაჯარიმდეს.
საქართველოში რეკლამის მონიშვნის ვალდებულებას განსაზღვრავს საქართველოს კანონი "რეკლამის შესახებ" (მუხლი 4 - რეკლამის ცნობადობა) და "მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ" კანონი. კანონი პირდაპირ ამბობს, რომ რეკლამა უნდა იყოს აღქმადი როგორც რეკლამა, სპეციალური ცოდნისა და ტექნიკური საშუალებების გამოყენების გარეშე. ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების ფარგლებში, საქართველო ნერგავს კიდევ უფრო მკაცრ სტანდარტებს ციფრული გამჭვირვალობის კუთხით.
იურისტთან მუშაობა გულისხმობს პრევენციულ ზომებს. იურისტი ეხმარება მარკეტინგის დეპარტამენტს, შეარჩიოს სწორი ფორმულირებები და ვიზუალური ნიშნები, რათა დაცული იყოს კანონი და ამავდროულად, არ დაზიანდეს კამპანიის ესთეტიკა. Legal.ge-ს პლატფორმაზე იპოვით ექსპერტებს, რომლებიც იცნობენ თანამედროვე მედია სტანდარტებს.
გამჭვირვალობა აშენებს ნდობას. ნუ დაუმალავთ მომხმარებელს სიმართლეს და დაიცავით თქვენი ბიზნესი სამართლებრივი სანქციებისგან Legal.ge-ს დახმარებით.