საჯარო შესრულების უფლების ლიცენზირება
მჭირდება თუ არა ლიცენზია, თუ რესტორანში მხოლოდ რადიო მაქვს ჩართული?
დიახ, რადიოს საჯარო სივრცეში ჩართვა ითვლება საჯარო შესრულებად და საჭიროებს ლიცენზიას GCA-სგან.
რა ღირს პიესის დადგმის უფლება?
ფასი დამოკიდებულია პიესის პოპულარობაზე, დარბაზის ტევადობასა და წარმოდგენების რაოდენობაზე. ჩვეულებრივ ეს არის ბილეთების გაყიდვიდან შემოსული თანხის პროცენტი (8-15%).
შემიძლია თუ არა კონცერტის ჩატარება ლიცენზიის გარეშე?
არა, კონცერტის ორგანიზატორი ვალდებულია წინასწარ მიიღოს ნებართვა და გადაიხადოს საავტორო ჰონორარი შესრულებული სიმღერებისთვის.
საჯარო შესრულების უფლების ლიცენზირება (Performance Licensing) არის იურიდიული პროცესი, რომელიც ნებას რთავს ნაწარმოების საჯაროდ ჩვენებას ან მოსმენას. ეს სერვისი ეხება არა მხოლოდ თეატრებს, არამედ საკონცერტო დარბაზებს, ფესტივალებს, კლუბებს, რესტორნებსა და ნებისმიერ სივრცეს, სადაც მუსიკა ან სპექტაკლი სრულდება. საავტორო უფლებების კანონმდებლობით, ნებისმიერი საჯარო შესრულება (მათ შორის ფონოგრამის ჩართვა) მოითხოვს ავტორის ან უფლების მფლობელის ნებართვას და შესაბამისი ჰონორარის გადახდას. ლიცენზირების გარეშე საქმიანობა იწვევს სოლიდურ ჯარიმებს და სასამართლო დავებს.
ჩვენი სერვისი მოიცავს ლიცენზირების პროცესის სრულ მართვას:
• ლიცენზიის მოპოვება კოლექტიური მართვის ორგანიზაციებისგან: ურთიერთობა საქართველოს საავტორო უფლებათა ასოციაციასთან (GCA) მუსიკის საჯარო შესრულების ლიცენზიის მისაღებად (Blanket License).
• დრამატული ნაწარმოების ლიცენზირება: უშუალო მოლაპარაკება დრამატურგებთან ან სააგენტოებთან კონკრეტული პიესის დადგმის უფლების მისაღებად.
• Grand Rights (დიდი უფლებები): ლიცენზირება მიუზიკლების, ოპერებისა და ბალეტებისთვის, რაც ჩვეულებრივი მუსიკალური ლიცენზიის მიღმა გადის.
• ტარიფების აუდიტი და მოლაპარაკება: დაწესებული ტარიფების სისწორის შემოწმება და მოლაპარაკება ოპტიმალურ პირობებზე ბიზნესისთვის (რესტორნები, სასტუმროები).
• შესაბამისობის (Compliance) უზრუნველყოფა: ბიზნესის აუდიტი საავტორო უფლებების დარღვევის რისკების გამოსარიცხად და "მეკობრული" გამოყენების აღკვეთა.
პრაქტიკული მაგალითი: სასტუმრო, რომელიც ფოიეში რთავს მუსიკას, ვალდებულია გადაიხადოს საავტორო ჰონორარი. ბევრ ბიზნესმენს ეს არ ესმის და ჯარიმდება. მეორე მაგალითი: თეატრი დგამს უცხოურ პიესას, მაგრამ იყენებს სამოყვარულო თარგმანს ლიცენზიის გარეშე. ეს არღვევს ავტორის უფლებებს და შეიძლება გამოიწვიოს სპექტაკლის აკრძალვა. იურისტი უზრუნველყოფს, რომ ყველა საჭირო ნებართვა იყოს ადგილზე პრემიერამდე ან გახსნამდე.
საქართველოში ლიცენზირების პროცესს არეგულირებს კანონი "საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ". კანონი განსაზღვრავს საჯარო შესრულების ცნებას, როგორც შესრულებას ისეთ ადგილას, სადაც იმყოფება ან შეიძლება იმყოფებოდეს საზოგადოება. კოლექტიური მართვის ორგანიზაციებს აქვთ უფლება შეაგროვონ ჰონორარები და გაანაწილონ ავტორებზე.
პროცესი იწყება გამოყენებული რეპერტუარის დადგენით. იურისტი ავსებს განაცხადს შესაბამის ორგანიზაციაში ან უკავშირდება უფლების მფლობელს. მიზანია ბიზნესის ლეგალური ოპერირება და ავტორების სამართლიანი ანაზღაურება. Legal.ge გთავაზობთ ექსპერტებს, რომლებიც გაგიმარტივებენ ამ რთულ ბიუროკრატიულ პროცესს.
ლიცენზირებული მუსიკა და დადგმა არის ხარისხის და კანონიერების ნიშანი. დაიცავით თქვენი ბიზნესი ჯარიმებისგან Legal.ge-ს დახმარებით.