თეატრისა და სცენის სამართალი (Theater and Performance Law) წარმოადგენს გასართობი სამართლის სპეციფიკურ დარგს, რომელიც არეგულირებს თეატრალური დადგმების, ცოცხალი წარმოდგენებისა და საშემსრულებლო ხელოვნების სამართლებრივ ასპექტებს. საქართველოში, სადაც მდიდარი თეატრალური ტრადიციაა, ეს სფერო მოიცავს ურთიერთობებს თეატრებს, რეჟისორებს, მსახიობებს, დრამატურგებსა და ტექნიკურ პერსონალს შორის. განსხვავებით კინოსგან, თეატრი არის "ცოცხალი ორგანიზმი", რაც ქმნის უნიკალურ სამართლებრივ გამოწვევებს საავტორო უფლებების (პიესა, სცენოგრაფია, მუსიკა), შრომითი უსაფრთხოებისა და საჯარო შესრულების ლიცენზირების კუთხით.
code Code download content_copy expand_lessიურიდიული მომსახურება თეატრალური სფეროსთვის მოიცავს:
- საპროდიუსერო და სადადგმო ხელშეკრულებები: კონტრაქტები რეჟისორებთან, მხატვრებთან, ქორეოგრაფებთან და კომპოზიტორებთან, სადაც გაწერილია ჰონორარი, საავტორო უფლებების გადაცემა და შემოქმედებითი კონტროლი.
- პიესის უფლებების მოპოვება (Grand Rights): ლიცენზიის შეძენა დრამატურგისგან ან მისი მემკვიდრეებისგან პიესის დადგმაზე, თარგმნასა და ადაპტაციაზე.
- მსახიობთა შრომითი ხელშეკრულებები: სახელმწიფო და კერძო თეატრების მსახიობებთან ურთიერთობის რეგულირება, რეპეტიციების გრაფიკი და გასტროლების პირობები.
- უსაფრთხოება სცენაზე: შრომის უსაფრთხოების ნორმების დაცვა, განსაკუთრებით რთული დეკორაციების, ფრენის ეფექტების ან პიროტექნიკის გამოყენებისას.
- საგასტროლო კონტრაქტები: საერთაშორისო და ადგილობრივი ტურნეების სამართლებრივი უზრუნველყოფა, ვიზები, ტრანსპორტირება და დაზღვევა.
რეალური პრობლემები ხშირად ეხება საავტორო უფლებებს. მაგალითად, რეჟისორს სურს კლასიკური პიესის თანამედროვე ადაპტაცია, მაგრამ ავტორის მემკვიდრეები კრძალავენ ტექსტის შეცვლას. ან თეატრი იყენებს მუსიკას სპექტაკლში სათანადო ლიცენზიის გარეშე, რასაც მოჰყვება ჯარიმა საავტორო უფლებების ასოციაციისგან. ასევე ხშირია დავები სცენოგრაფიის ან კოსტიუმების დიზაინის საკუთრებაზე, როდესაც მხატვარი მოითხოვს დამატებით ანაზღაურებას სპექტაკლის სხვა თეატრში გადატანისას.
საქართველოში თეატრალურ სფეროს არეგულირებს კანონი "პროფესიული თეატრების შესახებ", კანონი "კულტურის შესახებ" და საავტორო უფლებების კანონმდებლობა. სახელმწიფო თეატრებისთვის დამატებით მოქმედებს ადმინისტრაციული სამართლის ნორმები და სამინისტროს რეგულაციები. საერთაშორისო პროექტებში მნიშვნელოვანია ბერნის კონვენცია ლიტერატურული და მხატვრული ნაწარმოებების დაცვის შესახებ.
იურისტის როლია უზრუნველყოს, რომ შემოქმედებითი პროცესი არ შეფერხდეს სამართლებრივი ბარიერებით. ეს მოიცავს მოლაპარაკებებს უფლებების მფლობელებთან და "წყალგაუმტარი" კონტრაქტების მომზადებას. Legal.ge გთავაზობთ იურისტებს, რომლებსაც ესმით თეატრის სპეციფიკა და შეუძლიათ დაიცვან ხელოვანების ინტერესები.
თეატრი იწყება არა მხოლოდ საკიდიდან, არამედ გამართული კონტრაქტიდან. უზრუნველყავით თქვენი დადგმის წარმატება პროფესიონალური იურიდიული მხარდაჭერით Legal.ge-ზე.