გემის რეგისტრაცია (ზოგადი სერვისი) მოიცავს ნებისმიერი ტიპის მცურავი საშუალების აღრიცხვას საქართველოს სახელმწიფო რეესტრში. ეს ეხება არა მხოლოდ დიდ სატვირთო გემებს, არამედ იახტებს, კატარღებს, თევზსაჭერ სეინერებსა და დამხმარე ფლოტს (ბუქსირები, მიწა-მთხრელები). საქართველო გთავაზობთ გამარტივებულ და კონკურენტულ სარეგისტრაციო სისტემას, რომელიც ღიაა როგორც რეზიდენტი, ისე არარეზიდენტი პირებისთვის. რეგისტრაცია გემს ანიჭებს ეროვნებას (Nationality), რაც ნიშნავს, რომ მასზე ვრცელდება საქართველოს იურისდიქცია და დაცვა ღია ზღვაში. კვალიფიციური იურიდიული დახმარება აუცილებელია სარეგისტრაციო კატეგორიის სწორად შერჩევისთვის, დოკუმენტაციის სრულყოფილად მომზადებისა და პროცედურული ხარვეზების თავიდან ასაცილებლად.
რას მოიცავს გემის რეგისტრაციის ზოგადი სერვისი?
ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ მომსახურებას სხვადასხვა ტიპის გემების რეგისტრაციისთვის:
- იახტების რეგისტრაცია: კერძო და კომერციული იახტების რეგისტრაცია მიმზიდველი პირობებით, რაც მფლობელებს საშუალებას აძლევს თავისუფლად იმოგზაურონ საერთაშორისო წყლებში.
- თევზსაჭერი ფლოტის რეგისტრაცია: სპეციფიკური ლიცენზიებისა და სანიტარული მოწმობების მოპოვება თევზსაჭერი გემებისთვის.
- ბერბოუტ-ჩარტერის რეგისტრაცია: უცხოური დროშის ქვეშ მყოფი გემის დროებითი რეგისტრაცია საქართველოში (Flag-in) ან პირიქით (Flag-out) ჩარტერის ვადით.
- საკუთრების უფლების გადაცემა: გემის ყიდვა-გაყიდვის პროცესის იურიდიული გაფორმება და ახალ მფლობელზე რეგისტრაცია.
- სახელწოდების შეცვლა: გემის სახელის შეცვლის პროცედურის მართვა და შესაბამისი სერტიფიკატების განახლება.
გემის რეგისტრაცია აქტუალურია მრავალფეროვანი კლიენტებისთვის:
- იახტის მფლობელები: ფიზიკური პირები, რომლებსაც სურთ იახტის რეგისტრაცია დაბალი გადასახადებით და საერთაშორისო ნაოსნობის უფლებით.
- მეთევზეები: კომპანიები, რომლებსაც სჭირდებათ გემი შავი ზღვის აუზში თევზჭერის ლიცენზიის მოსაპოვებლად.
- პორტის დამხმარე ფლოტი: ბუქსირებისა და ლოცმანის კატარღების ოპერატორები, რომლებსაც სჭირდებათ ადგილობრივი დროშა პორტში ოპერირებისთვის.
- უცხოელი ინვესტორები: პირები, რომლებიც ეძებენ "ღია რეესტრის" (Open Registry) მსგავს პირობებს, მაგრამ რეპუტაციულ იურისდიქციაში ("თეთრი სია").
- გემის დაგირავება: როდესაც გემის მფლობელს სურს სესხის აღება და ბანკი ითხოვს გემის რეგისტრაციას იპოთეკის დასარეგისტრირებლად.
გემების რეგისტრაციის სამართლებრივი საფუძველია საქართველოს საზღვაო კოდექსი და საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოს დირექტორის ბრძანებები. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რომ 100 ტონაზე ნაკლები წყალწყვის გემებისთვის (მცირე ზომის გემები) მოქმედებს გამარტივებული წესები. კანონმდებლობა ასევე ითვალისწინებს სპეციალურ რეგულაციებს იახტებისთვის. საერთაშორისო დონეზე, საქართველოს დროშა აღიარებულია საერთაშორისო საზღვაო ორგანიზაციის (IMO) მიერ, რაც გემებს აძლევს გადაადგილების თავისუფლებას მსოფლიო ოკეანეში.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ გემის რეგისტრაცია საქართველოში არ იწვევს ავტომატურ საგადასახადო ვალდებულებებს გემის ოპერირებიდან მიღებულ შემოსავალზე, თუ კომპანია სარგებლობს "საერთაშორისო საზღვაო კომპანიის" სტატუსით ან სპეციალური საგადასახადო რეჟიმით.
რეგისტრაციის პროცესი იწყება გემის ტიპისა და დანიშნულების განსაზღვრით. იურისტი მოამზადებს განაცხადს და შეაგროვებს ტექნიკურ დოკუმენტაციას (გაზომვის მოწმობა, უსაფრთხოების სერტიფიკატები). იახტების შემთხვევაში, პროცესი უფრო მარტივია, ხოლო კომერციული გემებისთვის საჭიროა რადიო და უსაფრთხოების მკაცრი სტანდარტების დაცვა. სპეციალისტი უზრუნველყოფს კომუნიკაციას სააგენტოსთან და, საჭიროების შემთხვევაში, ორგანიზებას გაუკეთებს გემის ინსპექტირებას. შედეგად თქვენ მიიღებთ რეგისტრაციის მოწმობას და დროშის უფლებას.
გემის რეგისტრაცია მოითხოვს დეტალებისადმი ყურადღებას და პროცედურების ზუსტ ცოდნას. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებსაც შეუძლიათ გაუმკლავდნენ როგორც პატარა იახტის, ისე დიდი თევზსაჭერი გემის რეგისტრაციას. ჩვენი პლატფორმა გთავაზობთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებიც დაზოგავენ თქვენს დროს და უზრუნველყოფენ თქვენი აქტივის სამართლებრივ გამართულობას. დაიწყეთ ნაოსნობა საქართველოს დროშის ქვეშ Legal.ge-ს დახმარებით.