რა არის MYBA ხელშეკრულება და გამოიყენება თუ არა ის საქართველოში?
MYBA არის იახტების საერთაშორისო ასოციაციის სტანდარტული ხელშეკრულება, რომელიც ხშირად გამოიყენება საქართველოში საერთაშორისო ტრანზაქციების დროს მხარეთა დაცვის მიზნით.
როგორ შევამოწმო იახტის "სისუფთავე" ყიდვამდე?
აუცილებელია საზღვაო რეესტრიდან ამონაწერის მოპოვება, სადაც ჩანს იპოთეკები და ყადაღები. იურისტი დაგეხმარებათ ამ დოკუმენტების მოპოვებასა და ანალიზში.
რა როლი აქვს ესქრო-ანგარიშს იახტის ყიდვისას?
ესქრო-ანგარიში უზრუნველყოფს თანხის შენახვას ნეიტრალურ მხარესთან მანამ, სანამ გამყიდველი არ შეასრულებს ყველა სარეგისტრაციო ვალდებულებას.
იახტის ყიდვა-გაყიდვა ან სხვა ტიპის გარიგებები წარმოადგენს მაღალი ღირებულების მქონე პროცესს, რომელიც მოითხოვს განსაკუთრებულ სამართლებრივ ყურადღებას და სიფრთხილეს. საქართველოში იახტის გარიგებები მოიცავს არა მხოლოდ საკუთრების უფლების გადაცემას, არამედ საგადასახადო, საბაჟო და სარეგისტრაციო საკითხების კომპლექსურ ერთობლიობას. იახტა არ არის მხოლოდ მატერიალური ქონება, ის არის მცურავი საშუალება, რომლის სამართლებრივი სტატუსი გავლენას ახდენს მის ექსპლუატაციაზე საერთაშორისო წყლებში. პროფესიონალური იურიდიული დახმარება გარიგების დროს არის გარანტია იმისა, რომ მყიდველი იღებს "სუფთა" საკუთრებას ყოველგვარი დაფარული ვალდებულებების გარეშე, ხოლო გამყიდველი უსაფრთხოდ ასრულებს თავის ფინანსურ ინტერესებს. Legal.ge პლატფორმის მეშვეობით, თქვენ შეგიძლიათ იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებიც უზრუნველყოფენ იახტის გარიგებების სრულ ციკლს, დაწყებული მოლაპარაკებებიდან, დასრულებული საკუთრების საბოლოო რეგისტრაციით.
რას მოიცავს იახტის გარიგებებთან დაკავშირებული მომსახურება?
იახტის გარიგებების იურიდიული მომსახურება მოიცავს ფართო სპექტრს, რაც აუცილებელია ტრანზაქციის უსაფრთხოებისთვის. მომსახურება მოიცავს: იახტის სამართლებრივი სტატუსის შესწავლას (Due Diligence), რაც გულისხმობს იპოთეკის, დავალიანებების და სხვა სამართლებრივი შეზღუდვების შემოწმებას; ნასყიდობის ხელშეკრულების (Bill of Sale) და საპროტოკოლო დოკუმენტების მომზადებას საერთაშორისო სტანდარტების (მაგალითად, MYBA) გათვალისწინებით; ესქრო-ანგარიშების (Escrow) მართვას ფინანსური უსაფრთხოებისთვის; საგადასახადო კონსულტაციებს დღგ-ს (VAT) სტატუსთან დაკავშირებით; საბაჟო პროცედურების მხარდაჭერას იახტის იმპორტისა თუ ექსპორტის დროს. გარდა ამისა, იურისტები დაგეხმარებიან გემის მფლობელობის სტრუქტურირებაში, მფლობელი კომპანიის (SPV) რეგისტრაციაში და მართვაში, რაც ხშირად გამოიყენება აქტივების დასაცავად და საოპერაციო ხარჯების ოპტიმიზაციისთვის. სპეციალისტები ასევე უზრუნველყოფენ წარმომადგენლობას იახტ-ბროკერებთან და საზღვაო რეესტრებთან ურთიერთობაში.
იახტის გარიგებების საჭიროება ჩნდება სხვადასხვა რეალურ სიტუაციაში. ტიპური სცენარია ახალი იახტის შეძენა პირდაპირ მწარმოებლისგან ან დილერისგან, სადაც აუცილებელია მშენებლობის ეტაპების კონტროლი და გარანტიების სამართლებრივი გამართვა. მეორე სცენარი ეხება მეორადი იახტის ყიდვას კერძო მფლობელისგან, სადაც კრიტიკულად მნიშვნელოვანია გემის ისტორიის და წინა რეესტრიდან ამორიცხვის პროცედურის შემოწმება. მესამე სცენარია იახტის გაქირავება (ჩარტერი) ან ლიზინგი, რაც მოითხოვს სპეციფიკური ხელშეკრულებების გაფორმებას ექსპლუატაციის პირობებისა და პასუხისმგებლობის გასამიჯნად. ასევე ხშირია შემთხვევები, როდესაც იახტის მფლობელები ახორციელებენ გემის რეფიტს (Refit) ან მოდერნიზაციას და სჭირდებათ კონტრაქტების გაფორმება გემთსაშენებთან და სერვის-პროვაიდერებთან, რაც ასევე იახტის გარიგებების ნაწილია.
იახტის გარიგებები საქართველოში რეგულირდება რამდენიმე ძირითადი კანონით. პირველ რიგში, ეს არის საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს ნასყიდობისა და სხვა ტიპის ხელშეკრულებების ზოგად პრინციპებს. საქართველოს საზღვაო კოდექსი კი არეგულირებს გემებზე საკუთრების უფლების გადაცემის სპეციფიკურ წესებსა და მათ რეგისტრაციას სახელმწიფო რეესტრში. საგადასახადო კუთხით, გადამწყვეტია საქართველოს საგადასახადო კოდექსი, რომელიც ადგენს დღგ-თი დაბეგვრის წესებს იახტების შემოყვანისა თუ რეექსპორტის დროს. თუ გარიგება მოიცავს საერთაშორისო ელემენტს, გამოიყენება საერთაშორისო საზღვაო კონვენციები და წესები. იურისტის მონაწილეობა აუცილებელია, რათა მოხდეს ამ კანონების ჰარმონიზაცია და მხარეთა ინტერესების მაქსიმალური დაცვა ქართული კანონმდებლობის ფარგლებში.
იახტის გარიგების პროცესი იწყება წინასწარი შეთანხმებით (MOU) და გემის სამართლებრივი და ტექნიკური შემოწმებით. იურისტი ამოწმებს საკუთრების დოკუმენტებს და არკვევს, არის თუ არა გემი დატვირთული რაიმე ვალდებულებით. მეორე ეტაპზე ხდება ძირითადი ნასყიდობის ხელშეკრულების მომზადება და დეპოზიტის გადახდა ესქრო-ანგარიშზე. მესამე ეტაპი მოიცავს საბოლოო ინსპექტირებას და გემის მიღება-ჩაბარების აქტის გაფორმებას. მეოთხე ეტაპზე ხდება ნარჩენი თანხის გადახდა და საკუთრების უფლების გადაცემის დამადასტურებელი საბუთების (Bill of Sale) ხელმოწერა. პროცესი სრულდება გემის რეგისტრაციით ახალი მფლობელის სახელზე და შესაბამისი სერტიფიკატების მიღებით. იურისტი მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში აკონტროლებს დოკუმენტების სისწორეს და უზრუნველყოფს მხარეთა შორის უსაფრთხო კომუნიკაციას.
იახტის გარიგება არის მაღალი რისკის შემცველი ოპერაცია, სადაც პროფესიონალიზმი უალტერნატივოა. Legal.ge პლატფორმაზე თქვენ იპოვით მხოლოდ გამოცდილ იურისტებსა და საზღვაო სამართლის ექსპერტებს, რომლებსაც აქვთ წარმატებული პრაქტიკა იახტების ტრანზაქციებში. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ საშუალებას შეარჩიოთ სპეციალისტი რეიტინგებისა და გამოცდილების მიხედვით, რაც გმატებთ დარწმუნებულობას თქვენს გადაწყვეტილებებში. Legal.ge-სთან ერთად თქვენი იახტის ყიდვა თუ გაყიდვა ხდება გამჭვირვალე, დაცული და ეფექტური. იპოვეთ თქვენი იურიდიული პარტნიორი Legal.ge-ზე და განახორციელეთ თქვენი საზღვაო ინვესტიციები მშვიდად.