ფიზიკური პირის წლიური საგადასახადო დეკლარაცია (Personal Tax Return) არის დოკუმენტი, რომლის წარდგენაც სავალდებულოა საქართველოს რეზიდენტი და არარეზიდენტი პირებისთვის, რომლებმაც საანგარიშო წლის განმავლობაში მიიღეს დასაბეგრი შემოსავალი, რომელიც არ დაბეგრილა გადახდის წყაროსთან. საქართველოში ფიზიკური პირების უმეტესობა, ვინც დაქირავებით მუშაობს, არ ავსებს დეკლარაციას, რადგან მათ ნაცვლად ამას დამსაქმებელი აკეთებს. თუმცა, ვალდებულება წარმოიშობა, თუ პირს აქვს შემოსავალი: ქონების გაყიდვიდან, გაქირავებიდან, უცხოეთიდან (თუ ის არ არის გათავისუფლებული), დივიდენდებიდან ან მომსახურების გაწევიდან (ფრილანსინგი). დეკლარაციის წარდგენის ვადაა 31 მარტი (წინა წლის შემოსავლებზე) ან 1 ნოემბერი (ქონების გადასახადის შემთხვევაში). ვადების დარღვევა ან შემოსავლის არასრულად ასახვა იწვევს ჯარიმებს. დეკლარაციის სწორად შევსება ასევე მნიშვნელოვანია საკრედიტო ისტორიისა და ვიზის მიღების პროცესებისთვის, რადგან ეს არის თქვენი ლეგალური შემოსავლის დამადასტურებელი მთავარი დოკუმენტი.
რას მოიცავს დეკლარაციის მომზადების მომსახურება?
Legal.ge-ს ბუღალტრები და საგადასახადო კონსულტანტები უზრუნველყოფენ თქვენი დეკლარაციის უშეცდომოდ მომზადებასა და წარდგენას. მომსახურება მოიცავს:
- შემოსავლების იდენტიფიცირებას: ყველა ტიპის შემოსავლის (საქართველო და უცხოეთი) თავმოყრას და კლასიფიკაციას (დასაბეგრი vs გათავისუფლებული).
- გადასახადის გაანგარიშებას: საშემოსავლო გადასახადის ზუსტი ოდენობის დათვლას გამოყენებული შეღავათების გათვალისწინებით.
- დეკლარაციის შევსებას: ელექტრონული დეკლარაციის ფორმირებას RS.ge პორტალზე.
- წარსული პერიოდების გასწორებას: თუ აღმოჩნდება, რომ წინა წლებში დეკლარაცია არ წარგიდგენიათ, დაგვიანებული დეკლარაციების მომზადებას ჯარიმების მინიმიზაციის მიზნით.
- წარმომადგენლობას: საგადასახადო ორგანოსთან კომუნიკაციას დეკლარაციაში ასახული მონაცემების დაზუსტების საჭიროების შემთხვევაში.
ხშირად დეკლარაცია ავიწყდებათ ბინის გამქირავებლებს. ფიზიკური პირი აქირავებს ბინას და არ იხდის 5%-ს (ან 20%-ს). საგადასახადო ამას მარტივად ამოწმებს და აჯარიმებს. მეორე სცენარია აქციებით ვაჭრობა: პირმა მიიღო მოგება უცხოურ პლატფორმაზე აქციების გაყიდვით. მას ჰგონია, რომ ეს საქართველოში არ ჩანს, მაგრამ ინფორმაციის გაცვლის საერთაშორისო სისტემით (CRS) მონაცემები ხელმისაწვდომი ხდება. მესამე სცენარია ავტომობილის გაყიდვა: თუ პირმა გაყიდა მანქანა 6 თვეში, წარმოიშობა ნამეტი შემოსავლის დაბეგვრის ვალდებულება. ამის შესახებ დეკლარაცია უნდა წარდგინდეს ოპერაციის განხორციელების მომდევნო წლის 31 მარტამდე.
დეკლარაციის წარდგენის ვალდებულება განსაზღვრულია საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 153-ე მუხლით. ამავე კოდექსის 67-ე და 68-ე მუხლები არეგულირებს დეკლარაციის წარდგენის წესსა და ვადებს. ფიზიკური პირებისთვის ძირითადი ვადაა 31 მარტი. დეკლარაცია ივსება ელექტრონულად. არარეზიდენტებისთვის, რომლებიც საქართველოდან იღებენ შემოსავალს, ასევე მოქმედებს სპეციალური წესები (მუხლი 134).
Legal.ge-ზე მომსახურების შეკვეთისას, სპეციალისტი პირველ რიგში ითხოვს საბანკო ამონაწერებს და შემოსავლის დამადასტურებელ სხვა დოკუმენტებს. მეორე ეტაპზე ხდება შემოსავლების დაჯგუფება. მესამე ეტაპზე ივსება დეკლარაციის პროექტი და თანხმდება კლიენტთან. დასკვნით ეტაპზე ხდება დეკლარაციის გაგზავნა და საგადასახადო ბარათზე დარიცხული თანხის გადახდის ინსტრუქციის მიწოდება.
დეკლარაციის შევსება დამღლელი ბიუროკრატიაა, სადაც შეცდომა ფული ღირს. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას გადააბაროთ ეს პროცესი პროფესიონალებს. ჩვენი სპეციალისტები უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი დეკლარაცია იყოს ზუსტი, დროული და სრულ შესაბამისობაში კანონთან, რაც დაგიცავთ მომავალი პრობლემებისგან.