საბაჟო ბროკერაჟი არის კრიტიკული რგოლი საერთაშორისო ვაჭრობაში ჩართული ნებისმიერი კომპანიისთვის. საბაჟო პროცედურები, დეკლარირება და გადასახადების გაანგარიშება მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნასა და სიზუსტეს. მცირედმა შეცდომამაც კი დეკლარაციაში (მაგ. არასწორი სეს ესნ კოდი) შეიძლება გამოიწვიოს ტვირთის შეფერხება, სოლიდური ჯარიმები და შემდგომში კომპანიის "რისკის ზოლში" მოხვედრა, რაც ავტომატურად ნიშნავს ხშირ შემოწმებებს. საბაჟო ბროკერი არის პროფესიონალი შუამავალი ბიზნესსა და საბაჟო ორგანოს შორის, რომელიც უზრუნველყოფს ტვირთის სწრაფ და კანონიერ გაფორმებას. საქართველოში, სადაც სატრანზიტო და სავაჭრო ნაკადები მზარდია, კვალიფიციური ბროკერის მომსახურება პირდაპირ აისახება ბიზნესის ოპერაციულ ეფექტიანობასა და ხარჯების ოპტიმიზაციაზე.
რას მოიცავს საბაჟო ბროკერაჟის მომსახურება?
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ლიცენზირებული საბაჟო ბროკერები გთავაზობენ სრულ მომსახურებას, რომელიც მოიცავს:
- საბაჟო დეკლარაციების მომზადებას: იმპორტის, ექსპორტის, რეექსპორტის, ტრანზიტისა და სხვა საბაჟო რეჟიმებისთვის საჭირო დეკლარაციების (C-4, C-5 და ა.შ.) შევსებას და წარდგენას.
- საქონლის კლასიფიკაციას: საგარეო ეკონომიკური საქმიანობის ეროვნული სასაქონლო ნომენკლატურის (სეს ესნ) მიხედვით საქონლის კოდის სწორ განსაზღვრას, რაც ადგენს გადასახადის განაკვეთს.
- გადასახადების გაანგარიშებას: იმპორტის გადასახადის, დღგ-ს და აქციზის წინასწარ დათვლას, რათა იმპორტიორმა ზუსტად იცოდეს მოსალოდნელი ხარჯები.
- ნებართვებისა და სერტიფიკატების მართვას: ვეტერინარული, ფიტოსანიტარული და სხვა სახის ნებართვების მოპოვებაში დახმარებას.
- წარმომადგენლობას: კლიენტის ინტერესების დაცვას საბაჟო ტერმინალებზე, დათვალიერების პროცესში და საბაჟო დავებისას.
ყველაზე გავრცელებული პრობლემა უკავშირდება საქონლის კოდის (HS Code) არასწორ მითითებას. მაგალითად, იმპორტიორს შემოაქვს "ჭკვიანი საათები" და უთითებს კოდს "საათი", რომელიც იბეგრება 12%-იანი იმპორტის გადასახადით. სინამდვილეში, თუ მიუთითებდა კოდს "ელექტრონული მოწყობილობა", გადასახადი შეიძლება ყოფილიყო 0%. საბაჟო ამას აღმოაჩენს და აჯარიმებს კომპანიას. მეორე სცენარია წარმოშობის სერტიფიკატი: კომპანიას შემოაქვს საქონელი თურქეთიდან (რომელთანაც თავისუფალი ვაჭრობა გვაქვს), მაგრამ არ აქვს EUR.1 სერტიფიკატი. შედეგად, იგი იხდის იმპორტის გადასახადს, რომლის თავიდან აცილებაც შეიძლებოდა. ასევე ხშირია პრობლემები "დროებითი შემოტანის" რეჟიმის დარღვევასთან დაკავშირებით, როდესაც ვადაგასულ ტექნიკაზე კომპანიას ერიცხება სრული გადასახადი და ჯარიმა.
საბაჟო სფერო რეგულირდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსით (რომელიც აერთიანებს ყოფილი საბაჟო კოდექსის ნორმებს) და ფინანსთა მინისტრის ბრძანებებით. ეს აქტები განსაზღვრავენ საბაჟო რეჟიმებს, ტარიფებს და დეკლარირების წესებს. საბაჟო პროცედურები მკაცრად გაწერილია და ეფუძნება ASYCUDA სისტემას, რომელიც ელექტრონულად ამუშავებს მონაცემებს. ბროკერის საქმიანობა ლიცენზირებადია და რეგულირდება შესაბამისი კანონმდებლობით, რაც უზრუნველყოფს მომსახურების ხარისხს.
Legal.ge-ზე ბროკერთან მუშაობა იწყება დოკუმენტების წინასწარი ანალიზით (ინვოისი, სატრანსპორტო ზედდებული, ხელშეკრულება) ტვირთის საქართველოში შემოსვლამდე. პირველ ეტაპზე ბროკერი ამოწმებს დოკუმენტების სისწორეს და ადგენს კოდებს. მეორე ეტაპზე ხდება დეკლარაციის პროექტის მომზადება და გადასახადების დათვლა. მესამე ეტაპზე, ტვირთის შემოსვლისას, ხდება დეკლარაციის რეგისტრაცია და, საჭიროების შემთხვევაში, ტვირთის დათვალიერებაში მონაწილეობა. პროცესი სრულდება საქონლის გაშვებით (Release) და კლიენტის საწყობში ტრანსპორტირების უფლების მიცემით.
კვალიფიციური საბაჟო ბროკერი დაზოგავს თქვენს დროს და ფულს. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ლიცენზირებულ სპეციალისტებზე, რომლებსაც აქვთ მრავალწლიანი გამოცდილება და იცნობენ საბაჟო სისტემის ყველა ნიუანსს. ჩვენი პლატფორმის ბროკერები დაგეხმარებიან თავიდან აიცილოთ "წითელ დერეფანში" მოხვედრის რისკები და უზრუნველყოფენ თქვენი ტვირთის შეუფერხებელ მოძრაობას საზღვარზე.