თავისუფალი ვაჭრობის ზონის კონსულტაცია
რა გადასახადებისგან არის გათავისუფლებული თიზ-ის საწარმო?
კომპანია გათავისუფლებულია მოგების (0%), დივიდენდის (0%) და ქონების (0%) გადასახადებისგან. ასევე არ იხდის დღგ-ს იმპორტზე.
შემიძლია თუ არა პროდუქციის გაყიდვა საქართველოში?
დიახ, თუმცა ამ შემთხვევაში მოგიწევთ 4%-იანი გადასახადის გადახდა ბრუნვიდან და პროდუქცია დაიბეგრება იმპორტის გადასახადით.
რა ღირს ლიცენზია თიზ-ში?
ლიცენზიის ფასი დამოკიდებულია ზონაზე და საქმიანობის ტიპზე (ვაჭრობა vs წარმოება). ფასები მერყეობს 2,000$-დან 15,000$-მდე წელიწადში.
შემიძლია თუ არა ვიცხოვრო ზონაში?
არა, თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში საცხოვრებელი შენობების განთავსება და ცხოვრება კანონით აკრძალულია.
თავისუფალი ვაჭრობის ზონის (იგივე თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის - თიზ) კონსულტაცია არის სტრატეგიული მნიშვნელობის სერვისი კომპანიებისთვის, რომლებსაც სურთ ისარგებლონ საქართველოში არსებული უპრეცედენტო საგადასახადო შეღავათებით. საქართველოში მოქმედებს რამდენიმე თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა (ფოთი, ქუთაისი, თბილისი, ჰუალინგი), სადაც რეგისტრირებული კომპანიები, ე.წ. თიზ-ის საწარმოები, სარგებლობენ 0%-იანი განაკვეთით მოგების, დივიდენდისა და ქონების გადასახადებზე. თუმცა, ეს რეჟიმი არ არის უნივერსალური და მას ახლავს მკაცრი რეგულაციები და შეზღუდვები, განსაკუთრებით საქმიანობის ტიპთან და საქართველოს შიდა ბაზართან ვაჭრობასთან დაკავშირებით. არასწორად სტრუქტურირებულმა ბიზნესმა თიზ-ში შეიძლება გამოიწვიოს საგადასახადო სტატუსის გაუქმება ან დამატებითი იმპორტის გადასახადების დაკისრება. ამიტომ, ზონაში შესვლამდე აუცილებელია დეტალური სამართლებრივი და საგადასახადო ანალიზი.
რას მოიცავს თავისუფალი ვაჭრობის ზონის კონსულტაცია?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ მხარდაჭერას თიზ-ში საქმიანობის დაწყებიდან ოპერაციულ მართვამდე. მომსახურება მოიცავს:
• ზონის შერჩევასა და ანალიზს: სხვადასხვა ზონის (ფოთი, ქუთაისი და ა.შ.) პირობების, ტარიფებისა და ლოგისტიკური შესაძლებლობების შედარებას თქვენი ბიზნესისთვის საუკეთესო ვარიანტის შესარჩევად.
• ლიცენზირებასა და რეგისტრაციას: კომპანიის რეგისტრაციას და შესაბამისი ლიცენზიის (წარმოება, ვაჭრობა, მომსახურება) მოპოვებას ზონის ადმინისტრაციისგან.
• საბაჟო პროცედურების მართვას: ნედლეულის შეტანისა და პროდუქციის გატანის საბაჟო რეჟიმების დაგეგმვას, რაც კრიტიკულია ზონის შიგნით ოპერირებისთვის.
• წარმოშობის სერტიფიკატის მოპოვებას: „Made in Georgia“ სერტიფიკატის მოპოვების პროცესის მართვას, რაც პროდუქციას ევროპასა და ჩინეთში გადასახადების გარეშე ექსპორტის უფლებას აძლევს.
• საგადასახადო შესაბამისობას: საქართველოს შიდა ტერიტორიაზე პროდუქციის რეალიზაციისას წარმოშობილი 4%-იანი გადასახადისა და სხვა ვალდებულებების მართვას.
თიზ-ის კომპანიებისთვის ყველაზე დიდი რისკი დაკავშირებულია "ნებადართული საქმიანობის" ცნების არასწორ ინტერპრეტაციასთან. მაგალითად, კომპანია რეგისტრირდება თიზ-ში, რათა გაუწიოს IT მომსახურება ქართულ კომპანიებს. კანონმდებლობით, თიზ-ის საწარმოს ეკრძალება მომსახურების გაწევა საქართველოს რეზიდენტებისთვის, რაც ავტომატურად იწვევს საგადასახადო შეღავათების გაუქმებას და სტანდარტული რეჟიმით დაბეგვრას. მეორე სცენარია წარმოშობის სერტიფიკატი: კომპანიას შემოაქვს მზა პროდუქცია, მხოლოდ აფუთავს მას ზონაში და სურს გაიტანოს როგორც ქართული პროდუქტი. თუ გადამუშავების ხარისხი არ არის საკმარისი, სერტიფიკატი არ გაიცემა და ექსპორტი გართულდება. ასევე ხშირია პრობლემები საბაჟოზე, როდესაც ზონიდან გამოსული საქონელი არასწორად დეკლარირდება, რაც იწვევს დღგ-ს დარიცხვას.
სფერო რეგულირდება საქართველოს კანონით „თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ“ და საქართველოს საგადასახადო კოდექსით. ეს აქტები განსაზღვრავენ შეღავათებს (0% მოგების გადასახადი) და აკრძალვებს (მაგ. აკრძალულია იარაღის წარმოება, საცხოვრებელი სახლების მშენებლობა). ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს მთავრობის დადგენილებები კონკრეტული ზონების შექმნისა და ფუნქციონირების წესების შესახებ. საბაჟო პროცედურები რეგულირდება საგადასახადო კოდექსის საბაჟო ნაწილით, რომელიც ადგენს ზონაში საქონლის შეტანა-გატანის სპეციალურ რეჟიმს.
Legal.ge-ზე სპეციალისტის ჩართულობა იწყება ბიზნეს-გეგმის აუდიტით — რამდენად შეესაბამება თქვენი იდეა თიზ-ის კონცეფციას. პირველ ეტაპზე ხდება მოლაპარაკება ზონის ადმინისტრატორთან საიჯარო და სალიცენზო პირობებზე. მეორე ეტაპზე იურისტი ამზადებს სარეგისტრაციო დოკუმენტებს და არეგისტრირებს კომპანიას. მესამე ეტაპი მოიცავს საბანკო ანგარიშის გახსნას (რაც თიზ-ის კომპანიებისთვის გართულებულია და სპეციალურ მიდგომას მოითხოვს) და საბაჟო აღრიცხვაზე აყვანას. ოპერირების დაწყების შემდეგ, სპეციალისტი უზრუნველყოფს ყოველთვიურ საგადასახადო და საბაჟო დეკლარირებას.
თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონებში მუშაობა მოითხოვს არა მარტო იურიდიულ, არამედ ლოგისტიკურ და საბაჟო ექსპერტიზას. Legal.ge-ს პლატფორმაზე თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებსაც აქვთ პირდაპირი კონტაქტი ზონების ადმინისტრაციებთან და იციან თითოეული ზონის სპეციფიკა (მაგ. ფოთი ორიენტირებულია მძიმე მრეწველობაზე, ჰუალინგი — მსუბუქ ვაჭრობაზე). ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან თავიდან აიცილოთ ბიუროკრატიული ბარიერები და მაქსიმალურად გამოიყენოთ საგადასახადო სამოთხის უპირატესობები კანონის სრული დაცვით.