კერძო დაცვითი საქმიანობის ლიცენზირება არის სავალდებულო პროცედურა ნებისმიერი კომპანიისთვის, რომელსაც სურს საქართველოში გაწიოს დაცვითი მომსახურება (ობიექტის დაცვა, პირადი მცველის მომსახურება, ინკასაცია, ტექნიკური უსაფრთხოება). საქართველოში ეს სფერო მკაცრად რეგულირდება შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ, რადგან დაცვის საქმიანობა დაკავშირებულია საზოგადოებრივ უსაფრთხოებასთან და სპეციალური საშუალებების (იარაღი, ხელკეტი) გამოყენებასთან. ლიცენზიის გარეშე მსგავსი საქმიანობა არის უკანონო და იწვევს სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას. ლიცენზიის მიღება მოითხოვს მთელი რიგი პირობების დაკმაყოფილებას: დამფუძნებლებისა და პერსონალის ნასამართლეობის შემოწმებას, მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის არსებობას და სპეციალური მოსაკრებლის გადახდას. Legal.ge გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას კერძო დაცვის კომპანიის დასაფუძნებლად და სალიცენზიო მოწმობის მისაღებად.
ჩვენი სერვისი ფარავს ლიცენზირების სრულ ციკლს:
- დოკუმენტაციის მომზადება: სრულყოფილი განაცხადის მომზადება შსს-ს მომსახურების სააგენტოსთვის, წესდების შესაბამისობაში მოყვანა კანონის მოთხოვნებთან.
- პერსონალის შემოწმება: იურიდიული კონსულტაცია თანამშრომლების (დაცვის წევრები, ხელმძღვანელები) შერჩევის კრიტერიუმებზე (ასაკი, ჯანმრთელობა, ნასამართლეობა).
- იარაღის ნებართვები: დახმარება სამსახურებრივი იარაღის შეძენის, შენახვისა და ტარების ნებართვების მოპოვებაში.
- უნიფორმის და სიმბოლიკის დამტკიცება: დაცვის სამსახურის უნიფორმისა და ემბლემის დიზაინის შეთანხმება შსს-სთან (რათა არ ჰგავდეს პოლიციის ფორმას).
- წარმომადგენლობა შსს-ში: ინტერესების დაცვა სალიცენზიო წარმოების პროცესში და ხარვეზების ოპერატიული გამოსწორება.
- ლიცენზიის განახლება/ცვლილება: არსებული ლიცენზიის პირობების ცვლილების ან რეორგანიზაციის შემთხვევაში იურიდიული დახმარება.
ლიცენზირება სჭირდებათ:
- დაცვის კომპანიებს: ახალი სააგენტოს დაფუძნებისას ან ფილიალის გახსნისას.
- მსხვილ ბიზნესებს: რომლებსაც სურთ შექმნან საკუთარი შიდა დაცვის სამსახური (In-house security) და სჭირდებათ შესაბამისი ლეგალური სტატუსი.
- ტექნიკური უსაფრთხოების ფირმებს: კომპანიებს, რომლებიც ამონტაჟებენ და ემსახურებიან განგაშის სისტემებს ცენტრალიზებული პულტით.
- პირადი მცველების სააგენტოებს: VIP დაცვის მომსახურების პროვაიდერებს.
სფეროს მთავარი მარეგულირებელია „კერძო დაცვითი საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონი და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ კანონი. ლიცენზიის გამცემი ორგანოა შინაგან საქმეთა სამინისტრო (საჯარო სამართლის იურიდიული პირი – დაცვის პოლიციის დეპარტამენტი). კანონი ადგენს მკაცრ მოთხოვნებს: დაცვის თანამშრომელი უნდა იყოს საქართველოს მოქალაქე, არანაკლებ 21 წლის (შეიარაღებული დაცვის შემთხვევაში - 21 წელი, შეუიარაღებლის - 18 წელი), არ უნდა იყოს ნასამართლევი განზრახი დანაშაულისთვის.
პროცესი იწყება კომპანიის რეგისტრაციით საჯარო რეესტრში. შემდეგ ხდება დოკუმენტების პაკეტის შეგროვება (ცნობები ნასამართლეობაზე, ნარკოლოგიური, ფსიქიკური მდგომარეობა). იხდიან სალიცენზიო მოსაკრებელს. განაცხადი შედის შსს-ში. სამინისტრო ამოწმებს წარდგენილ ინფორმაციას და 30 დღის ვადაში იღებს გადაწყვეტილებას. დადებითი პასუხის შემთხვევაში გაიცემა სალიცენზიო მოწმობა.
ლიცენზირების პროცესი სავსეა ბიუროკრატიული დეტალებით, განსაკუთრებით როცა საქმე ეხება იარაღის ბრუნვას და ფორმის დიზაინს. მცირე შეცდომაც კი იწვევს უარს, რაც ახანგრძლივებს ბიზნესის დაწყებას. Legal.ge-ს იურისტები დაგეხმარებიან, გაიაროთ ეს პროცედურა სწრაფად, მოამზადოთ უნაკლო დოკუმენტაცია და დაიწყოთ ოპერირება კანონის სრული დაცვით.