სახელმწიფო შესყიდვები თავდაცვისა და უსაფრთხოების სექტორში არის ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური და სტაბილური ბაზარი კერძო კომპანიებისთვის. სახელმწიფო კონტრაქტები ამ სფეროში მოიცავს ფართო სპექტრს: დაწყებული უნიფორმების, სურსათისა და საწვავის მიწოდებით, დამთავრებული სამშენებლო სამუშაოებითა და ლოგისტიკური მომსახურებით. თუმცა, თავდაცვის სფეროს სახელმწიფო კონტრაქტებთან მუშაობა მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას. აქ მოქმედებს არა მხოლოდ „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ კანონი, არამედ სპეციალური ნორმები, რომლებიც ეხება მიწოდების ვადებს, ხარისხის სტანდარტებს (მაგ. ნატო-ს სტანდარტები) და კონფიდენციალურობას. ნებისმიერი გადაცდომა - იქნება ეს ვადის დარღვევა თუ დოკუმენტაციის ხარვეზი - იწვევს მკაცრ საჯარიმო სანქციებს და „შავ სიაში“ მოხვედრის რისკს. Legal.ge გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას კომპანიებს, რომლებსაც სურთ მონაწილეობა მიიღონ ძალოვანი უწყებების ტენდერებში და წარმატებით შეასრულონ სახელმწიფო კონტრაქტები.
ჩვენი სერვისი ფარავს სახელმწიფო კონტრაქტების მართვის სრულ ციკლს:
- ტენდერისთვის მომზადება: სატენდერო დოკუმენტაციის ანალიზი, საკვალიფიკაციო მოთხოვნების შეფასება და დოკუმენტების (ცნობები, გარანტიები) მომზადება.
- ხელშეკრულების გაფორმება: გამარჯვების შემთხვევაში ხელშეკრულების პროექტის რევიზია და დამკვეთთან დეტალების დაზუსტება ხელმოწერამდე.
- შესრულების მონიტორინგი: მიღება-ჩაბარების აქტების, შუალედური ანგარიშებისა და ინსპექტირების პროცესის სამართლებრივი ზედამხედველობა.
- ცვლილებების შეტანა: საჭიროების შემთხვევაში ხელშეკრულებაში ცვლილებების (ვადის გაგრძელება, ფასის კორექტირება) შეტანის სამართლებრივი დასაბუთება.
- დავების წარმოება: სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს დავების საბჭოში ან სასამართლოში ინტერესების დაცვა დისკვალიფიკაციის ან ჯარიმის დაკისრების შემთხვევაში.
- საბანკო გარანტიები: ხელშეკრულების შესრულების გარანტიის პირობების შეთანხმება და მისი დაბრუნების უზრუნველყოფა კონტრაქტის დასრულებისას.
- მომმარაგებლებისთვის: კომპანიები, რომლებიც აწვდიან ჯარს სურსათს, ტანსაცმელს, საწვავს ან საოფისე ინვენტარს.
- სამშენებლო კომპანიებისთვის: რომლებიც ასრულებენ სარემონტო ან სამშენებლო სამუშაოებს სამხედრო ნაწილებსა და პოლიციის შენობებში.
- სერვისის მიმწოდებლებისთვის: სატრანსპორტო, დასუფთავების ან IT მომსახურების კომპანიები, რომლებიც ემსახურებიან სახელმწიფო უწყებებს.
- იმპორტიორებისთვის: უცხოური პროდუქციის შემომტანი კომპანიები, რომლებიც მონაწილეობენ სახელმწიფო ტენდერებში.
სფეროს არეგულირებს „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონი და შესყიდვების სააგენტოს კანონქვემდებარე აქტები. კონტრაქტის შესრულების ეტაპზე მოქმედებს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი. თავდაცვისა და შსს-ს შესყიდვების შემთხვევაში დამატებით მოქმედებს მინისტრების ბრძანებები და სპეციალური დადგენილებები, რომლებიც განსაზღვრავენ შესყიდვის სპეციფიკურ წესებს (მაგ. გამარტივებული შესყიდვა გადაუდებელი აუცილებლობისას).
პროცესი იწყება ტენდერის გამოცხადებით. იურისტი ამზადებს სატენდერო წინადადებას და ტვირთავს სისტემაში. ელექტრონული ვაჭრობის შემდეგ, გამარჯვების შემთხვევაში, წარედგინება საკვალიფიკაციო დოკუმენტები და საბანკო გარანტია. ფორმდება ხელშეკრულება. შესრულების პროცესში ნებისმიერი შეფერხება დაუყოვნებლივ უნდა ეცნობოს შემსყიდველს წერილობით, რათა თავიდან იქნას აცილებული საჯარიმო სანქციები. საბოლოო ეტაპია მიღება-ჩაბარების აქტის გაფორმება და ანგარიშსწორება.
სახელმწიფო კონტრაქტები ხასიათდება მაღალი ბიუროკრატიითა და ფორმალიზმით. მცირე ტექნიკურმა შეცდომამაც კი შეიძლება გამოიწვიოს სოლიდური კონტრაქტის დაკარგვა. Legal.ge-ს სპეციალისტები დაგეხმარებიან, გაიაროთ ლაბირინთი შეცდომების გარეშე, დაიცვათ ვადები და მიიღოთ კუთვნილი ანაზღაურება სახელმწიფოსგან.