კერძო უსაფრთხოების მომსახურების ხელშეკრულება არის ფუნდამენტური სამართლებრივი დოკუმენტი, რომელიც არეგულირებს ურთიერთობას დამკვეთსა და კერძო დაცვის კომპანიას შორის. საქართველოში, სადაც ბიზნესის და პირადი საკუთრების დაცვა პრიორიტეტულია, სწორად შედგენილი კონტრაქტი არის უსაფრთხოების გარანტი. ეს მომსახურება მოიცავს ფიზიკურ დაცვას, ტექნიკურ მონიტორინგს, ინკასაციას და პირადი მცველის (bodyguard) მომსახურებას. ხშირად, სტანდარტული ხელშეკრულებები შედგენილია დაცვის კომპანიის ინტერესების გათვალისწინებით და მინიმუმამდე ამცირებს მათ პასუხისმგებლობას ინციდენტის დროს. Legal.ge გთავაზობთ კვალიფიციურ იურიდიულ დახმარებას ხელშეკრულებების აუდიტსა და შედგენაში, რათა უზრუნველყოთ თქვენი ქონებისა და პერსონალის რეალური დაცვა და ზიანის ანაზღაურების მყარი გარანტიები.
ჩვენი სერვისი ფარავს უსაფრთხოების კონტრაქტების ყველა ასპექტს:
- ხელშეკრულების შედგენა და რევიზია: დამკვეთის ინტერესებზე მორგებული კონტრაქტის მომზადება ან დაცვის კომპანიის მიერ შემოთავაზებული ვერსიის დეტალური სამართლებრივი ანალიზი.
- მატერიალური პასუხისმგებლობის განსაზღვრა: ზიანის ანაზღაურების მკაფიო მექანიზმების ჩაწერა (ქურდობა, ვანდალიზმი, დაუდევრობა) და ლიმიტების დადგენა.
- მომსახურების სტანდარტები (SLA): რეაგირების დროის, პატრულირების გრაფიკისა და ტექნიკური აღჭურვილობის გამართულობის შემოწმების ვალდებულებების გაწერა.
- შეიარაღებული დაცვა: სპეციალური პუნქტების გათვალისწინება ცეცხლსასროლი იარაღის გამოყენების უფლებამოსილებასთან დაკავშირებით.
- კონფიდენციალურობა: ინფორმაციის გაჟონვისგან დაცვის მექანიზმების ინტეგრირება (NDA).
- დავების რეგულირება: ინციდენტის შემთხვევაში ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნის სამართლებრივი მხარდაჭერა.
უსაფრთხოების ხელშეკრულებები ესაჭიროებათ:
- ბიზნეს ობიექტებს: ოფისებს, საწყობებს, ქარხნებსა და სავაჭრო ცენტრებს პერიმეტრის დასაცავად.
- ფინანსურ ინსტიტუტებს: ბანკებსა და სავალუტო ჯიხურებს ინკასაციის და შეიარაღებული დაცვისთვის.
- საცხოვრებელ კომპლექსებს: ამხანაგობებს ტერიტორიის მონიტორინგისა და დაშვების კონტროლისთვის.
- ღონისძიებების ორგანიზატორებს: კონცერტებისა და ფესტივალების დროს წესრიგის დასაცავად.
სფეროს არეგულირებს „კერძო დაცვითი საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონი, რომელიც ადგენს ლიცენზირებული კომპანიების უფლება-მოვალეობებს. სახელშეკრულებო ურთიერთობები ეფუძნება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსს (მომსახურების გაწევა, ზიანის ანაზღაურება). ასევე მნიშვნელოვანია „პოლიციის შესახებ“ კანონი და შინაგან საქმეთა მინისტრის ბრძანებები იარაღის ბრუნვისა და დაცვის თანამშრომელთა უფლებამოსილების შესახებ.
პროცესი იწყება ობიექტის რისკების შეფასებით. იურისტი ამზადებს ხელშეკრულების პროექტს, სადაც დეტალურად გაიწერება დაცვის გეგმა და პასუხისმგებლობის საკითხები. მოლაპარაკების ეტაპზე ხდება პირობების შეთანხმება დაცვის კომპანიასთან. ხელმოწერის შემდეგ, იურისტი უზრუნველყოფს კონტრაქტის შესრულების მონიტორინგს. ინციდენტის შემთხვევაში, ხდება ზიანის აქტის შედგენა და ანაზღაურების მოთხოვნა.
უსაფრთხოება არ არის მხოლოდ ფიზიკური დაცვა; ეს არის სამართლებრივი გარანტიაც. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებმაც იციან, როგორ აქციონ დაცვის ხელშეკრულება თქვენი ბიზნესის რეალურ ფარად და არა უბრალო ფორმალობად. ჩვენ დაგეხმარებით თავიდან აიცილოთ ფარული რისკები და მიიღოთ მაქსიმალური დაცვა.