სამხედრო სამართალი არის სპეციფიკური დარგი, რომელიც არეგულირებს სამხედრო სფეროში წარმოშობილ ურთიერთობებს: გაწვევას, სავალდებულო და საკონტრაქტო სამსახურს, რეზერვს, სამხედრო დანაშაულებსა და დისციპლინურ პასუხისმგებლობას. საქართველოში, სადაც მოქმედებს შერეული (სავალდებულო და საკონტრაქტო) კომპლექტაციის სისტემა, სამხედრო სამართლებრივი საკითხები აქტუალურია ათასობით მოქალაქისთვის. ეს სფერო მოიცავს როგორც ახალგაზრდების გაწვევასთან დაკავშირებულ საკითხებს (გადავადება, გათავისუფლება), ისე მოქმედი სამხედროების კარიერულ და სოციალურ უფლებებს. Legal.ge გთავაზობთ კვალიფიციურ იურიდიულ კონსულტაციას და დაცვას სამხედრო სამართლის ყველა მიმართულებით, დაწყებული კომისარიატში წარმომადგენლობიდან, დამთავრებული სამხედრო ტრიბუნალის (საერთო სასამართლოების) წინაშე დაცვით.
სამხედრო სამართლის სერვისები ფართოა:
- სავალდებულო სამსახურთან დაკავშირებული საკითხები: გაწვევის გადავადების კანონიერი საფუძვლების (სწავლა, ოჯახური პირობები, რელიგიური მრწამსი) მოძიება და დოკუმენტირება.
- საკონტრაქტო სამსახური: შრომითი დავები, კონტრაქტის პირობების დარღვევა, უკანონო დათხოვნა და ფინანსური პრეტენზიები.
- რეზერვი და მობილიზაცია: სარეზერვო სამსახურში გაწვევასთან დაკავშირებული უფლება-მოვალეობების განმარტება და დაცვა.
- სამხედრო დანაშაულები: სისხლის სამართლის დაცვა დეზერტირობის, ბრძანების შეუსრულებლობის ან სხვა სამხედრო დანაშაულის ბრალდებისას.
- სტატუსის დაცვა: წოდების აღდგენა, დაწინაურება და სამხედრო წელთა ნამსახურობის აღიარება.
მომსახურება სჭირდებათ:
- წვევამდელებს: რომლებსაც სურთ კანონიერად გადაავადონ სამსახური.
- მოქმედ სამხედროებს: რომლებსაც აქვთ კონფლიქტი მეთაურებთან ან უწყებასთან.
- ყოფილი სამხედროებს: პენსიისა და კომპენსაციის საკითხებზე.
სფეროს საფუძველია „თავდაცვის კოდექსი“ (რომელმაც შეცვალა რამდენიმე ძველი კანონი), „სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ“ კანონი და სისხლის სამართლის კოდექსი. მნიშვნელოვანია თავდაცვის მინისტრის ბრძანებები სამხედრო სამსახურის გავლის წესის შესახებ.
გაწვევის შემთხვევაში, იურისტი ეხმარება კლიენტს დოკუმენტების (ცნობები უნივერსიტეტიდან, სამედიცინო დასკვნები) შეგროვებაში და წარადგენს მათ მუნიციპალიტეტის ან სამინისტროს შესაბამის სამსახურში. დავის შემთხვევაში, მზადდება ადმინისტრაციული საჩივარი ან სარჩელი. სისხლის სამართლის საქმეზე ადვოკატი ერთვება გამოძიების პირველივე ეტაპზე.
სამხედრო სფერო დახურულია და იქ მოქმედი წესები ხშირად გაუგებარია რიგითი მოქალაქისთვის. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ სპეციალიზებული ცოდნა და გამოცდილება სამხედრო სტრუქტურებთან ურთიერთობაში, რაც ზრდის თქვენი წარმატების შანსს.