ვინ ითვლება ვეტერანად?
ვეტერანად ითვლება პირი, რომელიც მონაწილეობდა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისთვის ბრძოლებში, ასევე თავდაცვის ძალების ყოფილი მოსამსახურეები შესაბამისი სტაჟით.
რა საგადასახადო შეღავათი აქვთ ვეტერანებს?
ვეტერანები გათავისუფლებულნი არიან საშემოსავლო გადასახადისგან 3000 ლარამდე მიღებულ შემოსავალზე კალენდარული წლის განმავლობაში.
როგორ მივიღო ვეტერანის მოწმობა?
მოწმობის მისაღებად უნდა მიმართოთ ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურს, წარადგინოთ საბრძოლო მოქმედებებში მონაწილეობის დამადასტურებელი დოკუმენტები და ფოტოსურათები.
აქვთ თუ არა შეღავათები ვეტერანის შვილებს?
დიახ, გარკვეული კატეგორიის ვეტერანთა შვილები სარგებლობენ შეღავათებით უმაღლეს სასწავლებლებში სწავლის დაფინანსების კუთხით.
ვეტერანთა შეღავათები საქართველოში წარმოადგენს სახელმწიფო სოციალური პოლიტიკის მნიშვნელოვან ნაწილს, რომელიც მიზნად ისახავს ომისა და თავდაცვის ძალების ვეტერანთა, ასევე მათთან გათანაბრებულ პირთა მხარდაჭერას. კანონმდებლობა ითვალისწინებს შეღავათების ფართო სპექტრს: საგადასახადო, სამედიცინო, სატრანსპორტო და კომუნალური მიმართულებით. თუმცა, ხშირ შემთხვევაში ვეტერანები აწყდებიან ბიუროკრატიულ ბარიერებს სტატუსის მიღებისას ან კუთვნილი შეღავათების რეალიზაციისას. Legal.ge გთავაზობთ იურიდიულ დახმარებას ვეტერანებისთვის, რათა მათ შეუფერხებლად მიიღონ ყველა ის სიკეთე, რაც სახელმწიფოსგან კანონით ეკუთვნით. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან დოკუმენტაციის მოწესრიგებაში და დაგიცავენ ადმინისტრაციულ ორგანოებთან ურთიერთობისას.
ჩვენი სერვისი ფარავს ვეტერანთა უფლებების დაცვის ყველა ასპექტს:
• ვეტერანის სტატუსის მიღება: იურიდიული დახმარება ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურში სტატუსის მინიჭების თაობაზე განაცხადის მომზადებაში.
• საგადასახადო შეღავათები: საშემოსავლო გადასახადისგან გათავისუფლების (3000 ლარამდე შემოსავალზე) უფლების რეალიზაცია შემოსავლების სამსახურში.
• სამედიცინო ვაუჩერები: დახმარება სახელმწიფო დაზღვევისა და სარეაბილიტაციო პროგრამებში ჩართვისთვის.
• სატრანსპორტო შეღავათები: მუნიციპალური ტრანსპორტით უფასო მგზავრობის უფლების დამადასტურებელი დოკუმენტების მოწესრიგება.
• კომუნალური სუბსიდია: ადგილობრივი მუნიციპალიტეტებისგან კომუნალური გადასახადების თანადაფინანსების ან ვაუჩერების მიღება.
• სოციალური დახმარება: ყოველთვიური ფულადი დახმარების (ე.წ. „22 ლარიანი“ და სხვა) დანიშვნის პროცედურების მართვა.
სერვისი განკუთვნილია:
• ომის ვეტერანებისთვის: აფხაზეთისა და სამაჩაბლოს ომების მონაწილეები.
• თავდაცვის ძალების ვეტერანებისთვის: პირები, რომლებმაც იმსახურეს შეიარაღებულ ძალებში და გავიდნენ თადარიგში ზღვრული ასაკის ან წელთა ნამსახურობის გამო.
• მარჩენალდაკარგულთათვის: ომში დაღუპულთა ოჯახის წევრები, რომლებსაც ეკუთვნით სახელმწიფო კომპენსაცია.
სფეროს მთავარი მარეგულირებელია „ომისა და თავდაცვის ძალების ვეტერანების შესახებ“ კანონი. საგადასახადო შეღავათები გაწერილია საქართველოს საგადასახადო კოდექსში. ვეტერანის სტატუსის მინიჭების წესი რეგულირდება ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურის დებულებით. მნიშვნელოვანია მთავრობის დადგენილებები სოციალური პაკეტების განსაზღვრის შესახებ.
პროცესი იწყება საბრძოლო მოქმედებებში მონაწილეობის ან ნამსახურობის დამადასტურებელი დოკუმენტების მოძიებით (არქივიდან ან კომისარიატიდან). შემდეგ ივსება განაცხადი ვეტერანების დეპარტამენტში. სტატუსის მიღების შემდეგ, იურისტი ეხმარება კონკრეტული შეღავათების (მაგ. საგადასახადო) აქტივაციაში შესაბამის უწყებებში მიმართვის გზით.
ხშირად ვეტერანებმა არ იციან ყველა იმ შეღავათის შესახებ, რაც მათ კანონით ეკუთვნით, ან უჭირთ ბიუროკრატიასთან ბრძოლა. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებიც კარგად იცნობენ სოციალურ კანონმდებლობას და უზრუნველყოფენ, რომ თქვენ სრულად ისარგებლოთ სახელმწიფოს მხარდაჭერით.