ვეტერანთა უფლებებისა და შეღავათების დაცვა
რატომ შემიჩერეს ვეტერანის კომპენსაცია?
შეჩერების მიზეზი შეიძლება იყოს საჯარო სამსახურში დასაქმება. კანონით, საჯარო სამსახურში მუშაობის პერიოდში სახელმწიფო კომპენსაციის გაცემა ჩერდება.
შემიძლია თუ არა მიწის უფასოდ მიღება?
კანონმდებლობა ითვალისწინებს ვეტერანებისთვის სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სასოფლო-სამეურნეო მიწის გადაცემას გარკვეული პირობებით, თუმცა ეს პროცესი რთულია და მოითხოვს მუნიციპალიტეტთან შუამდგომლობას.
რა საბუთები მჭირდება სტატუსის აღსადგენად?
დაგჭირდებათ არქივის ცნობა, სამხედრო ბილეთი და საბრძოლო მოქმედებებში მონაწილეობის დამადასტურებელი სხვა დოკუმენტები.
ეხება თუ არა შეღავათი კომუნალურ გადასახადებს?
დიახ, თუმცა ეს დამოკიდებულია ადგილობრივი მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტზე. თბილისში და სხვა ქალაქებში მოქმედებს სხვადასხვა პროგრამა.
ვეტერანთა უფლებებისა და შეღავათების დაცვა არის სერვისი, რომელიც სპეციალურად ფოკუსირებულია ვეტერანთა სტატუსის მქონე პირების სამართლებრივ მხარდაჭერაზე დავებისა და ადმინისტრაციული ბარიერების დროს. ხშირია შემთხვევები, როდესაც ვეტერანს უსაფუძვლოდ უჩერებენ სტატუსს, უარს ეუბნებიან სოციალურ პაკეტზე ან არასწორად უთვლიან სტაჟს. ასევე, ბევრი ვეტერანი ვერ სარგებლობს სახელმწიფოს მიერ შეთავაზებული ბიზნეს-გრანტებით ან სასოფლო-სამეურნეო შეღავათებით ინფორმაციის ნაკლებობის გამო. Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატირებას, რათა აღდგეს დარღვეული უფლებები და მაქსიმალურად იქნას გამოყენებული კანონით მონიჭებული პრივილეგიები.
ჩვენი სერვისი ორიენტირებულია პრობლემების გადაჭრაზე:
• სტატუსის აღდგენა: შეჩერებული ან გაუქმებული ვეტერანის სტატუსის აღდგენა სასამართლო ან ადმინისტრაციული გზით.
• საპენსიო დავები: წელთა ნამსახურობის დანამატისა და სახელმწიფო კომპენსაციის არასწორი დარიცხვის გასაჩივრება.
• საცხოვრებელი ფართით დაკმაყოფილება: დევნილი ვეტერანებისთვის ბინის მიღების რიგში ჩადგომა და პროცესის მონიტორინგი.
• ბიზნესის მხარდაჭერა: ვეტერანებისთვის განკუთვნილი სახელმწიფო გრანტების (მაგ. „აწარმოე საქართველოში“) მოპოვებაში იურიდიული დახმარება.
• მიწის ლეგალიზაცია: ვეტერანებისთვის გადაცემული მიწის ნაკვეთების დაკანონება.
• შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ვეტერანებს: რომლებსაც ესაჭიროებათ ადაპტირებული გარემო ან ეტლი.
• სოციალურად დაუცველ ვეტერანებს: სარეიტინგო ქულების მინიჭებასთან დაკავშირებული დავებისას.
• ვეტერან-მეწარმეებს: საგადასახადო შეღავათების გამოყენებისას.
საკითხი რეგულირდება „ომისა და თავდაცვის ძალების ვეტერანების შესახებ“ კანონით და „სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ“ კანონით. მნიშვნელოვანია სოციალური მომსახურების სააგენტოს დადგენილებები დახმარების დანიშვნის წესებზე.
იურისტი სწავლობს ვეტერანის საქმეს და დოკუმენტაციას. თუ ადგილი აქვს უფლების დარღვევას, იწერება საჩივარი ვეტერანების დეპარტამენტში ან სოციალურ სააგენტოში. საჭიროების შემთხვევაში მზადდება სარჩელი სასამართლოსთვის. პარალელურად, ხდება მტკიცებულებების (მაგ. არქივის ცნობების) მოძიება.
ვეტერანები იმსახურებენ ღირსეულ მოპყრობას. ჩვენი იურისტები მზად არიან დაიცვან მათი ინტერესები ბიუროკრატიული მანქანის წინაშე და უზრუნველყონ სამართლიანობის აღდგენა.