სავაჭრო სანქციების შესაბამისობა (Trade Sanctions Compliance) არის კრიტიკული მნიშვნელობის სამართლებრივი სფერო ქართული კომპანიებისთვის, რომლებიც ჩართულნი არიან საერთაშორისო ვაჭრობაში. გლობალური გეოპოლიტიკური ვითარების გათვალისწინებით, საქართველო, როგორც სატრანზიტო ჰაბი, დგას მაღალი რისკის ქვეშ, გახდეს სანქციების გვერდის ავლის არხი. საერთაშორისო სანქციები (აშშ, ევროკავშირი, გაერთიანებული სამეფო) კრძალავს გარკვეული კატეგორიის საქონლის ექსპორტს, იმპორტს ან ტრანზიტს კონკრეტულ ქვეყნებთან (მაგ. რუსეთი, ირანი, ბელარუსი) ან პირებთან მიმართებაში. სანქციების დარღვევა იწვევს უმძიმეს შედეგებს: საბანკო ანგარიშების გაყინვას, რეპუტაციის განადგურებას და კომპანიის მოხვედრას "შავ სიაში". Legal.ge გთავაზობთ ექსპერტულ მომსახურებას, რათა თქვენი სავაჭრო ოპერაციები სრულად შეესაბამებოდეს საერთაშორისო შეზღუდვებს და თავიდან აიცილოთ უნებლიე სამართლებრივი დარღვევები.
ჩვენი სერვისი ფარავს სავაჭრო სანქციების რისკების მართვის სრულ ციკლს:
- პროდუქციის კლასიფიკაცია (HS Codes): საქონლის კოდების ანალიზი და მათი შედარება სანქცირებულ პროდუქტთა სიებთან (მაგ. ფუფუნების საგნები, ორმაგი დანიშნულების ტვირთები).
- პარტნიორების სკრინინგი: მყიდველების, გამყიდველებისა და ლოგისტიკური კომპანიების შემოწმება საერთაშორისო სანქციების მონაცემთა ბაზებში (SDN List, Consolidated List).
- წარმომავლობის სერტიფიკატის ანალიზი: საქონლის წარმოშობის ქვეყნის დადგენა, რათა გამოირიცხოს სანქცირებული რეგიონებიდან იმპორტი.
- სატრანზიტო მარშრუტების შეფასება: რისკების ანალიზი, თუ ტვირთი გადის სანქცირებულ ტერიტორიაზე.
- საბაჟო კონსულტაცია: დახმარება საბაჟო დეკლარაციის შევსებაში, რათა თავიდან აიცილოთ ტვირთის შეჩერება ეჭვის საფუძველზე.
- შიდა კონტროლის სისტემის დანერგვა: კომპანიაში სანქციების მონიტორინგის პროცედურების შექმნა.
სერვისი აუცილებელია:
- ლოგისტიკური კომპანიებისთვის: რომლებიც ახორციელებენ გადაზიდვებს რეგიონში.
- ექსპორტიორებისთვის: რომლებსაც სურთ თავიანთი პროდუქციის გაყიდვა რისკების გარეშე.
- ტექნოლოგიური დისტრიბუტორებისთვის: ელექტრონიკის და ჩიპების იმპორტიორებისთვის.
- ბანკებისთვის: სავაჭრო ოპერაციების დაფინანსებისას (Trade Finance).
საქართველო მკაცრად იცავს საერთაშორისო სანქციებს. მოქმედებს „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ კანონი და ფინანსთა მინისტრის ბრძანებები სანქცირებული ტვირთების გადაადგილების შეზღუდვის შესახებ. შემოსავლების სამსახური ახორციელებს გამკაცრებულ საბაჟო კონტროლს სანქცირებულ პროდუქციაზე.
პროცესი ეტაპობრივად
პროცესი იწყება გარიგების წინასწარი ანალიზით. იურისტი ამოწმებს საქონლის კოდს და კონტრაჰენტს. თუ რისკი მაღალია, ტარდება გაღრმავებული შემოწმება. მზადდება დასკვნა გარიგების უსაფრთხოებაზე. საჭიროების შემთხვევაში, ხდება კონსულტაცია შემოსავლების სამსახურთან. ტრანზაქციის განხორციელების შემდეგ დოკუმენტაცია არქივდება აუდიტისთვის.
სანქციების დარღვევა არ პატიობს უცოდინრობას. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებიც ფლობენ უახლეს ინფორმაციას სანქციების ცვალებად რეჟიმებზე და იყენებენ პროფესიულ ინსტრუმენტებს სკრინინგისთვის. ჩვენი დახმარებით თქვენი ბიზნესი იქნება დაცული და კანონმორჩილი.