ბავშვის მეურვეობის განსაზღვრა
ვის ანიჭებს სასამართლო უპირატესობას, დედას თუ მამას?
კანონმდებლობით ორივე მშობელი თანასწორია. სასამართლო გადაწყვეტილებას იღებს ბავშვის საუკეთესო ინტერესებიდან გამომდინარე და არა მშობლის სქესის მიხედვით, თუმცა პრაქტიკაში მცირეწლოვან ბავშვებს ხშირად დედასთან ტოვებენ.
რა ასაკიდან ეკითხებიან ბავშვს აზრს?
10 წლის ასაკიდან ბავშვის აზრის მოსმენა სავალდებულოა, თუმცა სასამართლო არ არის ვალდებული დაეთანხმოს მას, თუ ეს ბავშვის ინტერესებს ეწინააღმდეგება.
რა როლი აქვს სოციალურ მუშაკს?
სოციალური მუშაკი იკვლევს ოჯახურ პირობებს, ესაუბრება ბავშვს და მშობლებს, და წერს დასკვნას, რომელიც სასამართლოსთვის ერთ-ერთი მთავარი მტკიცებულებაა.
შესაძლებელია თუ არა ბავშვის გაყვანა საზღვარგარეთ მეორე მშობლის თანხმობის გარეშე?
არა, თუ მშობლებს აქვთ თანაბარი უფლებები, ბავშვის საზღვარგარეთ გასაყვანად საჭიროა ორივე მშობლის თანხმობა ან სასამართლოს შესაბამისი გადაწყვეტილება.
ბავშვის მეურვეობისა და საცხოვრებელი ადგილის განსაზღვრა განქორწინების ან მშობლების დაშორების პროცესის ერთ-ერთი ყველაზე მტკივნეული და საპასუხისმგებლო ნაწილია. საქართველოში კანონმდებლობა პრიორიტეტს ანიჭებს ბავშვის საუკეთესო ინტერესებს, რაც გულისხმობს ისეთი გარემოს შექმნას, სადაც არასრულწლოვანი შეძლებს სრულფასოვან განვითარებას. მეურვეობის განსაზღვრა არ ეხება მხოლოდ იმას, თუ ვისთან იცხოვრებს ბავშვი; ეს არის კომპლექსური სამართლებრივი პროცესი, რომელიც განსაზღვრავს თითოეული მშობლის უფლებებსა და მოვალეობებს, ბავშვთან ურთიერთობის გრაფიკს, განათლებისა და ჯანმრთელობის საკითხებში გადაწყვეტილების მიღების წესს. ხშირად, მშობლები შეცდომით მიიჩნევენ, რომ „მეურვეობა“ ნიშნავს სრულ კონტროლს, მაშინ როცა ქართული სამართალი უპირატესობას ანიჭებს მშობლების თანაბარუფლებიანობას, გარდა გამონაკლისი შემთხვევებისა.
სამართლებრივი დახმარება ამ პროცესში აუცილებელია, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ემოციურ ნიადაგზე მიღებული გადაწყვეტილებები, რომლებიც შეიძლება საზიანო აღმოჩნდეს ბავშვისთვის ან მშობლისთვის. ადვოკატის როლი არის არა მხოლოდ კლიენტის ინტერესების დაცვა, არამედ ისეთი შეთანხმების ან სასამართლო გადაწყვეტილების მიღწევა, რომელიც უზრუნველყოფს სტაბილურობას და ბავშვის ფსიქო-ემოციურ კეთილდღეობას. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები გეხმარებიან როგორც სასამართლო დავის, ისე მედიაციისა და მორიგების პროცესში.
რას მოიცავს ბავშვის მეურვეობის მომსახურება?
ბავშვის მეურვეობის განსაზღვრის სერვისი მოიცავს ყველა იმ იურიდიულ პროცედურას, რომელიც საჭიროა ბავშვის საცხოვრებელი ადგილისა და აღზრდის პირობების დასადგენად. კონკრეტულად, ეს მომსახურება გულისხმობს:
• საცხოვრებელი ადგილის განსაზღვრა: იურიდიული დადგენა იმისა, თუ რომელ მშობელთან იცხოვრებს ბავშვი ძირითადად. ეს გადაწყვეტილება მიიღება ბავშვის ინტერესების, მშობლების პირობებისა და ბავშვის სურვილის (ასაკის შესაბამისად) გათვალისწინებით.
• ურთიერთობის წესის (გრაფიკის) შემუშავება: დეტალური გეგმის გაწერა, თუ როდის და რა პირობებში შეხვდება მეორე მშობელი (რომელთანაც ბავშვი არ ცხოვრობს) შვილს. ეს მოიცავს შაბათ-კვირას, არდადეგებსა და სადღესასწაულო დღეებს.
• მშობლის უფლებებისა და მოვალეობების გადანაწილება: შეთანხმება ან სასამართლო გადაწყვეტილება იმის შესახებ, თუ ვინ იღებს გადაწყვეტილებებს ბავშვის განათლებაზე, სამედიცინო მკურნალობასა და რელიგიურ აღზრდაზე.
• მორიგების აქტის გაფორმება: მშობლებს შორის შეთანხმების მიღწევა და მისი სამართლებრივი გაფორმება სასამართლოს გარეშე ან სასამართლოს გზით, რაც თავიდან აცილებს ხანგრძლივ დავას.
• სოციალურ სამსახურთან ურთიერთობა: კლიენტის წარმომადგენლობა სოციალური მომსახურების სააგენტოსთან, რომლის დასკვნაც გადამწყვეტია მეურვეობის საქმეებში.
მეურვეობის დავები მრავალგვარია, თუმცა არსებობს ტიპური სცენარები, სადაც იურისტის ჩარევა გარდაუვალია:
პირველი სცენარია „თანაბარი უფლებების“ მოთხოვნა კონფლიქტურ გარემოში. მაგალითად, მამა ითხოვს ბავშვის საცხოვრებელი ადგილის მისვლასთან განსაზღვრას ან 50/50-ზე დროის გაყოფას, ხოლო დედა თვლის, რომ მამის სამუშაო გრაფიკი ამის საშუალებას არ იძლევა. აქ საჭიროა მტკიცებულებების წარდგენა, თუ რა არის რეალურად ბავშვისთვის უკეთესი.
მეორე შემთხვევაა მშობლის მიერ ბავშვის ნახვის ხელის შეშლა. ხშირად, განქორწინების შემდეგ, ერთ-ერთი მშობელი (ვისთანაც ცხოვრობს ბავშვი) უკრძალავს მეორეს შვილის ნახვას პირადი წყენის გამო. ეს კანონდარღვევაა და იურისტის დახმარებით ხდება ურთიერთობის გრაფიკის იძულებითი აღსრულება.
მესამე სცენარი ეხება ბავშვის აზრს. მაგალითად, 10 წელს გადაცილებული ბავშვი გამოთქვამს სურვილს, იცხოვროს მეორე მშობელთან. კანონმდებლობა ითვალისწინებს ბავშვის აზრს, მაგრამ სასამართლომ უნდა დაადგინოს, არის თუ არა ეს სურვილი გულწრფელი, თუ მეორე მშობლის ზეგავლენის შედეგი.
მეოთხე სიტუაციაა მშობლის უცხოეთში წასვლა. თუ მშობელი, რომელთანაც ბავშვი ცხოვრობს, გეგმავს ემიგრაციას, მეორე მშობელს შეუძლია გაასაჩივროს ბავშვის გაყვანა, რაც რთულ სამართლებრივ დავას იწვევს.
საქართველოში ბავშვის მეურვეობის საკითხები რეგულირდება საერთაშორისო კონვენციებისა და შიდა კანონმდებლობის საფუძველზე:
• საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი: საოჯახო სამართლის წიგნი (მუხლები 1197-1202) განსაზღვრავს მშობელთა თანასწორობას და სასამართლოს მიერ დავის გადაწყვეტის წესს ბავშვის ინტერესების გათვალისწინებით.
• საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი: ადგენს საოჯახო დავების განხილვის პროცედურულ წესებს, მათ შორის სოციალური მუშაკის ჩართულობის აუცილებლობას.
• ბავშვის უფლებათა კოდექსი: ახალი და მნიშვნელოვანი კანონი, რომელიც ხაზს უსვამს ბავშვის უფლებას, მოუსმინონ და მისი აზრი გაითვალისწინონ მასთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებების მიღებისას.
• საქართველოს კანონი „სოციალური დახმარების შესახებ“: განსაზღვრავს მეურვეობისა და მზრუნველობის ორგანოს (სოციალური მომსახურების სააგენტო) უფლებამოსილებას, შეაფასოს ოჯახური პირობები და მოამზადოს დასკვნა სასამართლოსთვის.
მეურვეობის განსაზღვრის პროცესი იწყება სიტუაციის ანალიზით. ადვოკატი აგროვებს ინფორმაციას მშობლების საცხოვრებელი პირობების, შემოსავლებისა და ბავშვთან ემოციური კავშირის შესახებ. პირველი ნაბიჯი ყოველთვის არის მორიგების მცდელობა. თუ შეთანხმება ვერ ხერხდება, მზადდება სარჩელი სასამართლოში. სასამართლო პროცესში აუცილებლად ერთვება სოციალური მუშაკი, რომელიც იკვლევს ოჯახურ გარემოს და წერს დასკვნას. სასამართლო ისმენს მხარეებს, მოწმეებს, ეცნობა სოციალური სამსახურის დასკვნას და საჭიროების შემთხვევაში — ფსიქოლოგიური ექსპერტიზის შედეგებს. საბოლოო გადაწყვეტილებით განისაზღვრება ბავშვის საცხოვრებელი ადგილი და მეორე მშობელთან ურთიერთობის წესი.
ბავშვის მეურვეობის საქმეები მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ ცოდნას, არამედ მაღალ ემოციურ ინტელექტს და სოციალურ მუშაკებთან მუშაობის გამოცდილებას. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება ურთულეს საოჯახო დავებში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები ორიენტირებულნი არიან ბავშვის საუკეთესო ინტერესებზე და მშობლების უფლებების დაცვაზე, რათა მიღწეულ იქნას გრძელვადიანი და მდგრადი გადაწყვეტა.