მსხვერპლის მხარდაჭერა და წარმომადგენლობა
უფასოა თუ არა იურიდიული დახმარება ძალადობის მსხვერპლთათვის?
სახელმწიფო იურიდიული დახმარების სამსახური უზრუნველყოფს უფასო ადვოკატს სისხლის სამართლის საქმეებზე. კერძო ადვოკატები კი ფასიანია, თუმცა ისინი უფრო ფართო სერვისს (მათ შორის სამოქალაქო წარმომადგენლობას) გთავაზობენ.
სად შემიძლია წავიდე, თუ სახლში დაბრუნება საშიშია?
საქართველოში მოქმედებს სახელმწიფო თავშესაფრები მსხვერპლთათვის. ადვოკატი დაგეხმარებათ დაუკავშირდეთ სოციალურ სამსახურს და სწრაფად განთავსდეთ უსაფრთხო ადგილას.
შემიძლია თუ არა ვითხოვო კომპენსაცია მოძალადისგან?
დიახ. კანონმდებლობა გაძლევთ უფლებას მოითხოვოთ როგორც მატერიალური (მკურნალობის ხარჯები), ისე მორალური ზიანის ანაზღაურება.
დაიცავს თუ არა ადვოკატი ჩემს კონფიდენციალურობას?
აუცილებლად. ადვოკატსა და კლიენტს შორის არსებული კომუნიკაცია სრულად კონფიდენციალურია და დაცულია კანონით. ინფორმაცია არ გაიცემა თქვენი თანხმობის გარეშე.
ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთათვის სამართლებრივი სისტემა ხშირად რთულ და დამაბნეველ ლაბირინთს წარმოადგენს. ტრავმული გამოცდილების ფონზე, მსხვერპლს უჭირს საკუთარი უფლებების დამოუკიდებლად დაცვა, მტკიცებულებების შეგროვება და მოძალადის წინააღმდეგ ჩვენების მიცემა. მსხვერპლის მხარდაჭერისა და წარმომადგენლობის სერვისი შექმნილია სწორედ იმისთვის, რომ დაზარალებულმა თავი იგრძნოს დაცულად და გაძლიერებულად. ეს არ არის მხოლოდ ადვოკატირება; ეს არის კომპლექსური პროცესი, რომელიც მოიცავს ფსიქო-ემოციურ მხარდაჭერას, უსაფრთხოების დაგეგმვას და სრულ სამართლებრივ წარმომადგენლობას ყველა სახელმწიფო უწყებაში. საქართველოში კანონმდებლობა ანიჭებს მსხვერპლს სპეციალურ სტატუსს და უფლებებს, თუმცა მათი რეალიზება ხშირად მოითხოვს პროფესიონალის ჩართულობას.
ადვოკატი მოქმედებს როგორც მსხვერპლის „ხმა“ და „ფარი“. ის უზრუნველყოფს, რომ მსხვერპლი არ გახდეს ხელახალი ვიქტიმიზაციის ობიექტი სამართალდამცავებთან ურთიერთობისას. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებიც ემპათიით ეკიდებიან თქვენს მდგომარეობას და აქვთ გამოცდილება მსხვერპლის უფლებების დაცვაში როგორც სისხლის სამართლის, ისე სამოქალაქო პროცესებში.
რას მოიცავს მსხვერპლის მხარდაჭერის მომსახურება?
ეს სერვისი ორიენტირებულია დაზარალებულის კეთილდღეობაზე და მოიცავს:
• სტატუსის მოპოვება: დახმარება „ძალადობის მსხვერპლის“ ოფიციალური სტატუსის მიღებაში, რაც აუცილებელია სახელმწიფო სერვისებით (თავშესაფარი, სოციალური დახმარება) სარგებლობისთვის.
• წარმომადგენლობა პოლიციასა და პროკურატურაში: ადვოკატის დასწრება დაკითხვებზე, რათა დაცული იყოს მსხვერპლის უფლებები და თავიდან იქნეს აცილებული ფსიქოლოგიური ზეწოლა.
• სამოქალაქო სარჩელი ზიანის ანაზღაურებაზე: მოძალადისგან მატერიალური და მორალური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნა სამოქალაქო წესით ან სისხლის სამართლის პროცესის ფარგლებში.
• უსაფრთხოების დაგეგმვა: რისკების შეფასება და კრიზისული გეგმის შემუშავება (სად წავიდეს, ვის მიმართოს საფრთხის შემთხვევაში).
• სოციალურ სამსახურებთან კოორდინაცია: კავშირი სოციალურ მუშაკებთან და კრიზისულ ცენტრებთან თავშესაფრისა და ფსიქოლოგიური რეაბილიტაციის მისაღებად.
მსხვერპლის მხარდაჭერა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია შემდეგ სიტუაციებში:
პირველი სცენარია დაშინებული მსხვერპლი. მოძალადე ემუქრება მსხვერპლს, რომ თუ იჩივლებს, ბავშვებს წაართმევს ან ფინანსურ დახმარებას შეუწყვეტს. ადვოკატი ეხმარება მსხვერპლს გაიაზროს, რომ კანონი მის მხარესაა და ეს მუქარები უსაფუძვლოა.
მეორე შემთხვევაა ჩვენების შეცვლის იძულება. ხშირად, ოჯახის სხვა წევრები ახდენენ ზეწოლას მსხვერპლზე, რომ „ოჯახი არ დაანგრიოს“ და ჩვენება შეცვალოს. ადვოკატის ჩართულობა ქმნის ბარიერს მსხვერპლსა და მოძალადის მხარდამჭერებს შორის.
მესამე სცენარია ფინანსური დამოკიდებულება. მსხვერპლს არ აქვს წასასვლელი და შემოსავალი. იურისტი ეხმარება მას თავშესაფარში განთავსებასა და ალიმენტის ან კომპენსაციის მოთხოვნაში.
მეოთხე სიტუაციაა სასამართლო პროცესი. მსხვერპლს ეშინია სასამართლო დარბაზში მოძალადის პირისპირ შეხვედრის. ადვოკატი ითხოვს დისტანციურ დაკითხვას ან სპეციალური ზომების გამოყენებას, რათა პირდაპირი კონტაქტი გამოირიცხოს.
მსხვერპლის უფლებები დაცულია რამდენიმე მნიშვნელოვანი აქტით:
• კანონი „ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის აღკვეთის შესახებ“: განსაზღვრავს მსხვერპლის სტატუსის მინიჭების წესს და სახელმწიფო გარანტიებს (თავშესაფარი, კრიზისული ცენტრი).
• სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი (მუხლი 57): ადგენს დაზარალებულის უფლებებს, მათ შორის უფლებას, გაეცნოს საქმის მასალებს და მოითხოვოს ზიანის ანაზღაურება.
• სტამბოლის კონვენცია: საერთაშორისო დოკუმენტი, რომელსაც საქართველო შეუერთდა და რომელიც ავალდებულებს სახელმწიფოს, უპირატესობა მიანიჭოს მსხვერპლის უსაფრთხოებას.
პროცესი იწყება კონფიდენციალური კონსულტაციით. ადვოკატი აფასებს საფრთხეს და მსხვერპლთან ერთად გეგმავს ნაბიჯებს. პირველი ეტაპი ხშირად არის პოლიციაში განცხადების შეტანა და ორდერის მოთხოვნა. შემდეგ ადვოკატი მიმართავს „მსხვერპლის იდენტიფიცირების ჯგუფს“ სტატუსის მისანიჭებლად. სისხლის სამართლის საქმის მიმდინარეობისას, ადვოკატი მუდმივ კონტაქტშია პროკურორთან, რათა დარწმუნდეს, რომ ბრალდება ადეკვატურია. პარალელურად, შესაძლოა მომზადდეს სამოქალაქო სარჩელი კომპენსაციისთვის.
მსხვერპლს სჭირდება არა მხოლოდ იურისტი, არამედ სანდო პარტნიორი, რომელიც გაუგებს და გვერდში დაუდგება. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები გადიან მკაცრ გადამოწმებას და ფლობენ საჭირო მგრძნობელობას ძალადობის მსხვერპლებთან მუშაობისთვის. ჩვენ დაგეხმარებით, იპოვოთ გზა უსაფრთხოებისკენ და სამართლიანობისკენ.