ოჯახში ძალადობის ბრალდება, იქნება ეს სამოქალაქო (შემაკავებელი ორდერი) თუ სისხლისსამართლებრივი ხასიათის, ქმნის უმძიმეს სამართლებრივ და რეპუტაციულ პრობლემებს. ხშირად, ოჯახური კონფლიქტები არის ემოციური და ქაოსური, სადაც ძნელია მტყუან-მართალის გარჩევა. სამწუხაროდ, არის შემთხვევები, როდესაც ძალადობის ბრალდება გამოიყენება მანიპულაციის იარაღად განქორწინების, ბავშვის მეურვეობის ან ქონებრივი დავის პროცესში. ასეთ სიტუაციაში ბრალდებული პირის უფლებების დაცვა გადამწყვეტია, რათა არ მოხდეს მისი უსამართლო დასჯა და უფლებების შეზღუდვა. ოჯახში ძალადობის დაცვის სერვისი გულისხმობს კომპლექსურ მიდგომას, რომელიც იცავს კლიენტს როგორც პოლიციასთან ურთიერთობაში, ისე სასამართლო პროცესებზე.
დაცვის სტრატეგია მოიცავს არა მხოლოდ ბრალდების გაბათილებას, არამედ ოჯახური ურთიერთობების სამართლებრივ მოწესრიგებას, რათა თავიდან იქნეს აცილებული კონფლიქტის ესკალაცია მომავალში. კვალიფიციური იურისტი ეხმარება კლიენტს მტკიცებულებების შეგროვებაში, მოწმეების მოძიებასა და სიმართლის დადგენაში. Legal.ge-ზე თქვენ შეძლებთ იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებსაც ესმით ოჯახური დავების დელიკატური ბუნება და მზად არიან დაიცვან თქვენი ინტერესები ნებისმიერ ინსტანციაში.
რას მოიცავს ოჯახში ძალადობის დაცვის მომსახურება?
ეს სერვისი არის ფართო სპექტრის და ფარავს ყველა იმ სამართლებრივ საჭიროებას, რაც შეიძლება ჰქონდეს ოჯახში ძალადობაში დადანაშაულებულ პირს:
- შემაკავებელი ორდერის გასაჩივრება: პოლიციის მიერ გამოცემული შემაკავებელი ორდერის კანონიერების შემოწმება და მისი გასაჩივრება სასამართლოში, თუ ის დაუსაბუთებლად ზღუდავს კლიენტის უფლებებს (მაგალითად, საკუთარ სახლში ცხოვრებას).
- სისხლისსამართლებრივი დაცვა: წარმომადგენლობა გამოძიებისა და სასამართლოს ეტაპზე, თუ საქმე აღძრულია 126¹ მუხლით. მტკიცებულებების წარდგენა, რომ ძალადობას ადგილი არ ჰქონია.
- ცრუ ბრალდებებისგან დაცვა: სპეციალური სტრატეგიის შემუშავება იმ შემთხვევებისთვის, როდესაც ბრალდება შეთხზულია მეორე მხარის მიერ შურისძიების ან მატერიალური გამორჩენის მიზნით.
- განქორწინებისა და მეურვეობის საკითხები: ძალადობის საქმის პარალელურად მიმდინარე საოჯახო დავებში კლიენტის ინტერესების დაცვა, რათა ბრალდებამ გავლენა არ მოახდინოს მშობლის უფლებებზე.
- მოლაპარაკება და მედიაცია: სადაც კანონი უშვებს, კონფლიქტის მოგვარება მოლაპარაკების გზით, რათა მინიმუმამდე იქნეს დაყვანილი სამართლებრივი შედეგები.
დაცვის საჭიროება ხშირად დგება შემდეგი ტიპიური სცენარების დროს:
პირველი სცენარია ორმხრივი კონფლიქტი. როდესაც ჩხუბში ორივე მხარე მონაწილეობდა, მაგრამ პოლიციამ მხოლოდ ერთი დააკავა ან გამოუწერა ორდერი. ადვოკატი მუშაობს იმაზე, რომ სასამართლომ დაინახოს სრული სურათი და არა ცალმხრივი ვერსია.
მეორე შემთხვევაა მეურვეობის მოპოვების მცდელობა. ერთ-ერთი მშობელი აბრალებს მეორეს ბავშვზე ძალადობას, რათა შეზღუდოს მისი მშობლის უფლებები. ეს არის მძიმე ბრალდება, რომელსაც სჭირდება ფსიქოლოგიური ექსპერტიზა და მყარი კონტრარგუმენტები.
მესამე სცენარია შემაკავებელი ორდერის დარღვევა. პირს უკრძალავენ სახლში მისვლას, მას კი სხვა საცხოვრებელი არ აქვს ან სჭირდება ნივთების აღება. ორდერის პირობების უნებლიე დარღვევაც კი იწვევს სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას, ამიტომ იურისტის კონსულტაცია აუცილებელია.
მეოთხე სიტუაციაა ფსიქოლოგიური ძალადობის ბრალდება. ფიზიკური კვალის არარსებობის გამო, ბრალდება ხშირად ემყარება მხოლოდ სიტყვებს. დაცვის მხარე ითხოვს მტკიცებულებებს (შეტყობინებები, ჩანაწერები), რომლებიც დაადასტურებდა სისტემატურ ხასიათს.
დაცვის განხორციელებისას ადვოკატები ეყრდნობიან რამდენიმე საკანონმდებლო აქტს:
- საქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსი: არეგულირებს შემაკავებელი და დამცავი ორდერების გასაჩივრების წესებს სასამართლოში.
- სისხლის სამართლის კოდექსი: განსაზღვრავს დანაშაულის შემადგენლობას და პასუხისმგებლობის გამომრიცხავ გარემოებებს (მაგ. აუცილებელი მოგერიება).
- კანონი „პოლიციის შესახებ“: განსაზღვრავს პოლიციელის უფლებამოსილებას ოჯახური კონფლიქტის ადგილზე და ძალის გამოყენების პროპორციულობას.
დაცვის პროცესი იწყება საქმის მასალების გაცნობით. ადვოკატი აანალიზებს პოლიციის ოქმებს, ორდერს და მოწმეთა ჩვენებებს. თუ საქმე ეხება ორდერის გასაჩივრებას, სარჩელი შედის სასამართლოში 3 დღის ვადაში. სისხლის სამართლის საქმეზე კი იწყება სტანდარტული საგამოძიებო მოქმედებები. მნიშვნელოვანია, რომ ბრალდებულმა არ მისცეს ჩვენება ადვოკატის გარეშე, რადგან სტრესულ მდგომარეობაში ნათქვამი სიტყვები შეიძლება მის წინააღმდეგ იქნეს გამოყენებული. დაცვის მხარე აგროვებს დადებით დახასიათებებს და მტკიცებულებებს, რომლებიც ადასტურებს კლიენტის უდანაშაულობას ან ამსუბუქებს მის პასუხისმგებლობას.
ოჯახში ძალადობის საქმეებში არასწორმა დაცვამ შეიძლება გამოიწვიოს შეუქცევადი შედეგები — ნასამართლეობა, ოჯახის დანგრევა და შვილებთან ურთიერთობის შეზღუდვა. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას გამოცდილ ადვოკატებთან, რომლებიც დაიცავენ თქვენს სიმართლეს და დაგეხმარებიან ღირსების აღდგენაში. ჩვენს პლატფორმაზე წარმოდგენილი სპეციალისტები მზად არიან ურთულესი დავებისთვის.