ქირის კონტროლთან შესაბამისობა
აქვს თუ არა გამქირავებელს უფლება, ნებისმიერ დროს გაზარდოს ქირა?
არა, თუ ხელშეკრულება ვადიანია და მასში არ არის ჩადებული ფასის ცალმხრივად ცვლილების უფლება, გამქირავებელს არ შეუძლია თვითნებურად გაზარდოს ქირა ვადის ამოწურვამდე.
როგორ მუშაობს ინდექსაცია?
ინდექსაცია ჩვეულებრივ ხდება წელიწადში ერთხელ, საქსტატის მიერ გამოქვეყნებული ინფლაციის მაჩვენებლის (CPI) მიხედვით. ეს პირობა ხელშეკრულებაში წინასწარ უნდა იყოს გაწერილი.
რა არის "კურსის კორიდორი"?
ეს არის შეთანხმება, რომელიც ადგენს მინიმალურ და მაქსიმალურ გაცვლით კურსს. მაგალითად, თუ დოლარი გაცდება 3.0-ს, ანგარიშსწორება მოხდება მაინც 3.0 კურსით, რაც იცავს მოიჯარეს.
შემიძლია თუ არა ქირის შემცირება, თუ ბაზარზე ფასები დაეცა?
ავტომატურად არა. თუმცა, სამოქალაქო კოდექსის 398-ე მუხლის საფუძველზე, თუ გარემოებები არსებითად შეიცვალა, შეგიძლიათ მოითხოვოთ პირობების მიუსადაგება ახალ რეალობასთან.
ქირის კონტროლთან შესაბამისობა საქართველოში გულისხმობს არა სახელმწიფო დონეზე დადგენილ მკაცრ ფასების ჭერს (როგორიც ზოგიერთ დასავლურ ქვეყანაშია), არამედ სახელშეკრულებო და საკანონმდებლო რეგულაციების დაცვას, რომლებიც უზრუნველყოფენ საიჯარო ფასწარმოქმნის სამართლიანობასა და კანონიერებას. ხშირად, მოიჯარეები და გამქირავებლები აწყდებიან პრობლემებს ქირის თვითნებურ ზრდასთან, ინფლაციის ინდექსაციასთან და სავალუტო რისკებთან დაკავშირებით. საქართველოს კანონმდებლობა იცავს მხარეებს არაკეთილსინდისიერი ქმედებებისგან და ადგენს წესებს, თუ როგორ უნდა მოხდეს საიჯარო გადასახადის კორექტირება გარემოებების შეცვლისას. ქირის კონტროლის მექანიზმების სწორი გამოყენება და შესაბამისობის უზრუნველყოფა აუცილებელია ფინანსური სტაბილურობისა და გრძელვადიანი პარტნიორობის შესანარჩუნებლად.
ქირის კონტროლთან შესაბამისობის სერვისი ფოკუსირებულია საიჯარო ურთიერთობებში ფინანსური პირობების სამართლებრივ გამართულობაზე. Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ:
• ინდექსაციის მექანიზმების შემუშავებას: ხელშეკრულებაში ისეთი პუნქტების გაწერას, რომლებიც არეგულირებენ ქირის ზრდას ობიექტურ კრიტერიუმებზე დაყრდნობით (მაგ. ინფლაციის ოფიციალური დონე, სამომხმარებლო ფასების ინდექსი - CPI), რათა გამოირიცხოს გამქირავებლის თვითნებობა.
• სავალუტო რისკების მართვას: ვინაიდან გადახდა ლარში უნდა განხორციელდეს, მაგრამ ფასი ხშირად უცხოურ ვალუტას ებმის, იურისტები ადგენენ "გაცვლითი კურსის დერეფნებს" (Exchange Rate Collars), რათა დაიცვან მხარეები კურსის მკვეთრი ცვლილებისგან.
• ხელშეკრულების პირობების შესაბამისობის აუდიტს: არსებული ხელშეკრულებების შემოწმებას სამოქალაქო კოდექსის ნორმებთან, რომლებიც კრძალავს შეუსაბამოდ მაღალი (მევახშური) ფასის დაწესებას ან იძულებითი პირობების თავს მოხვევას.
• მოლაპარაკებას ქირის გადახედვაზე: ფორს-მაჟორული ან ბაზარზე არსებული ვითარების არსებითი ცვლილების შემთხვევაში (სამოქალაქო კოდექსის 398-ე მუხლი), ქირის ოდენობის სამართლიანი კორექტირების მოლაპარაკებას.
• საგადასახადო შესაბამისობას: ქირის რეალური ოდენობის დეკლარირებას და "შავი სალაროს" პრაქტიკის თავიდან არიდებას, რაც სერიოზულ საგადასახადო რისკებს შეიცავს.
ქირის ფასწარმოქმნასთან დაკავშირებული დავები ხშირია. აი, რამდენიმე მაგალითი:
• ქირის გაორმაგება: გამქირავებელმა მოითხოვა ქირის 100%-ით გაზრდა ბაზარზე ფასების მატების მიზეზით, მიუხედავად იმისა, რომ ხელშეკრულება ჯერ არ დასრულებულა. იურისტი ეხმარება მოიჯარეს დაამტკიცოს, რომ ხელშეკრულება არ ითვალისწინებს ფასის ცალმხრივ ცვლილებას და იცავს მას გამოსახლებისგან.
• კურსის ცვლილება: ხელშეკრულებაში ფასი მიბმულია დოლარზე. ლარის კურსის მკვეთრი ვარდნის გამო, მოიჯარისთვის ქირა ლარში 20%-ით გაძვირდა. მხარეები ვერ თანხმდებიან. იურისტი ერთვება მოლაპარაკებაში ფიქსირებული კურსის ან შეღავათის დასაწესებლად "გარემოებათა არსებითი შეცვლის" საფუძვლით.
• ინფლაციის არასწორი გათვლა: გამქირავებელი იყენებს არასწორ ინდექსს ქირის გასაზრდელად. სპეციალისტი ამოწმებს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებს და უზრუნველყოფს კორექტულ გადაანგარიშებას.
• საგადასახადო დავა: მხარეები შეთანხმდნენ ხელშეკრულებაში დაბალ ფასზე გადასახადების დასამალად, ხოლო რეალურ თანხას ნაღდი ანგარიშსწორებით იხდიდნენ. დავის შემთხვევაში, სასამართლო მხოლოდ ოფიციალურ დოკუმენტს ცნობს, რაც ერთ-ერთ მხარეს აზარალებს.
ამ სფეროს არეგულირებს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი, კერძოდ, ხელშეკრულების თავისუფლების პრინციპი, შეზღუდული კეთილსინდისიერების ვალდებულებით. კოდექსის 398-ე მუხლი ("გარემოებათა შეცვლა") არის მთავარი ინსტრუმენტი ქირის გადასინჯვისთვის, თუ შესრულება მხარისთვის აშკარად შეუსაბამო გახდა. ასევე, კანონი საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ კრძალავს ფასის დადებას უცხოურ ვალუტაში (რეკლამირებას და შეთავაზებას), თუმცა მხარეებს უფლება აქვთ გამოიყენონ სავალუტო დათქმა (Pegging). საქართველოს საგადასახადო კოდექსი კი მკაცრად აკონტროლებს საიჯარო შემოსავლის დაბეგვრას საბაზრო ფასის პრინციპების გათვალისწინებით (ურთიერთდამოკიდებულ პირებს შორის).
Legal.ge-ს სპეციალისტთან მუშაობა იწყება არსებული საიჯარო ხელშეკრულების ანალიზით. იურისტი აფასებს, რამდენად შეესაბამება ფასის ცვლილების პირობები კანონმდებლობას და კლიენტის ინტერესებს. თუ ხელშეკრულება ახალია, მუშავდება დაცვის მექანიზმები (მაგ. "Cap" - ზედა ზღვარი ზრდაზე). დავის არსებობისას, იურისტი ამზადებს ოფიციალურ წერილს (Legal Opinion) მეორე მხარისთვის, სადაც ასაბუთებს მოთხოვნის უსაფუძვლობას ან კომპრომისის აუცილებლობას. საჭიროების შემთხვევაში, ხდება მიმართვა სასამართლოს ან არბიტრაჟისთვის.
Legal.ge-ზე წარმოდგენილი იურისტები კარგად იცნობენ საქართველოს უძრავი ქონების ბაზრის დინამიკასა და სასამართლო პრაქტიკას საიჯარო დავებზე. ისინი დაგეხმარებიან, თავიდან აიცილოთ ფინანსური მანიპულაციები და უზრუნველყოთ სამართლიანი საიჯარო პირობები. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით სპეციალისტის მოძიება ნიშნავს, რომ თქვენ გყავთ კვალიფიციური მრჩეველი, რომელიც დაიცავს თქვენს ბიუჯეტს გაუთვალისწინებელი ხარჯებისგან. იპოვეთ სანდო იურისტი Legal.ge-ზე დღესვე.