საერთაშორისო მემკვიდრეობა
შემიძლია თუ არა მივიღო მემკვიდრეობა საქართველოში, თუ საზღვარგარეთ ვარ?
დიახ. ამისთვის საჭიროა გასცეთ მინდობილობა საქართველოს საკონსულოში ან ადგილობრივ ნოტარიუსთან (აპოსტილით). იურისტი განახორციელებს ყველა მოქმედებას თქვენ ნაცვლად.
რომელი ქვეყნის კანონი მოქმედებს უძრავ ქონებაზე?
საქართველოს კანონმდებლობით, საქართველოში არსებულ უძრავ ქონებაზე მემკვიდრეობისას გამოიყენება საქართველოს სამართალი, მიუხედავად გარდაცვლილის მოქალაქეობისა.
რა არის აპოსტილი და რატომ მჭირდება?
აპოსტილი არის დოკუმენტის საერთაშორისო დამოწმება. უცხოური გარდაცვალების მოწმობა ან ანდერძი საქართველოში ძალაშია მხოლოდ აპოსტილით დამოწმების (ან ლეგალიზაციის) შემდეგ.
იბეგრება თუ არა უცხოეთიდან მიღებული მემკვიდრეობა?
საქართველოში მემკვიდრეობა ახლო ნათესავებისთვის (I და II რიგი) გათავისუფლებულია გადასახადისგან, მიუხედავად იმისა, ქონება საქართველოშია თუ უცხოეთში.
გლობალიზაციისა და მიგრაციის ზრდასთან ერთად, მემკვიდრეობის საკითხები სულ უფრო ხშირად კვეთს სახელმწიფო საზღვრებს. საერთაშორისო მემკვიდრეობა წარმოიშობა მაშინ, როდესაც გარდაცვლილი ცხოვრობდა ერთ ქვეყანაში, მაგრამ ქონება აქვს მეორეში, ან როდესაც მემკვიდრეები არიან სხვადასხვა ქვეყნის მოქალაქეები. მაგალითად, საქართველოს მოქალაქე გარდაიცვალა საფრანგეთში, მაგრამ ბინა დარჩა თბილისში, ან უცხოელმა ინვესტორმა ქონება დატოვა საქართველოში. ასეთი საქმეები სამართლებრივად ურთულესია, რადგან დგება „კოლიზიური სამართლის“ საკითხი: რომელი ქვეყნის კანონმდებლობა უნდა იქნას გამოყენებული? სად უნდა გაიხსნას სამკვიდრო? როგორ ვაღიაროთ უცხოური ანდერძი საქართველოში? არასწორმა მიდგომამ შეიძლება გამოიწვიოს ორმაგი დაბეგვრა ან მემკვიდრეობის მიღების ვადების გაშვება.
საერთაშორისო მემკვიდრეობის მართვა მოითხოვს არა მხოლოდ ქართული კანონმდებლობის, არამედ საერთაშორისო კერძო სამართლისა და კონვენციების ღრმა ცოდნას. პროცესი მოიცავს დოკუმენტების ლეგალიზაციას (აპოსტილი), თარგმნას და სხვადასხვა იურისდიქციის ნოტარიუსებთან კოორდინაციას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებთან, რომლებსაც აქვთ ტრანსსასაზღვრო მემკვიდრეობის საქმეების წარმოების გამოცდილება და შეუძლიათ გაამარტივონ ეს კომპლექსური პროცედურები.
რას მოიცავს საერთაშორისო მემკვიდრეობის მომსახურება?
ეს სერვისი ფარავს ყველა ასპექტს საზღვარგარეთ მყოფი მემკვიდრეებისთვის ან უცხოური აქტივების მიღებისთვის:
• იურისდიქციის დადგენა: იმის განსაზღვრა, თუ რომელი ქვეყნის სასამართლო ან ნოტარიუსია უფლებამოსილი გახსნას სამკვიდრო და გასცეს მოწმობა.
• უცხოური ანდერძის აღსრულება: საზღვარგარეთ შედგენილი ანდერძის ვალიდობის შემოწმება და მისი აღსრულება საქართველოში (ან პირიქით).
• დოკუმენტების ლეგალიზაცია: გარდაცვალების მოწმობების, დაბადების მოწმობებისა და ანდერძების აპოსტილით დამოწმება და თარგმნა საერთაშორისო სტანდარტებით.
• ქონების მოძიება საზღვარგარეთ: ადვოკატთა საერთაშორისო ქსელების გამოყენებით უცხოეთში არსებული აქტივების (უძრავი ქონება, ანგარიშები) მოძიება.
• საგადასახადო კონსულტაცია: ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებების ანალიზი, რათა მემკვიდრეს არ მოუწიოს გადასახადის გადახდა ორ ქვეყანაში ერთდროულად.
საერთაშორისო მემკვიდრეობა ხშირად ეხება ემიგრანტებსა და ინვესტორებს:
პირველი სცენარია „ემიგრანტი მემკვიდრე“. მემკვიდრე ცხოვრობს აშშ-ში, გარდაცვლილი — საქართველოში. მემკვიდრეს არ შეუძლია ჩამოსვლა. იურისტი მოქმედებს მინდობილობით, იღებს მემკვიდრეობას და არეგისტრირებს ქონებას მის სახელზე დისტანციურად.
მეორე შემთხვევაა „უცხოელის ქონება საქართველოში“. უცხოელი გარდაიცვალა და საქართველოში დარჩა ბინა. მისი ქვეყნის კანონმდებლობა განსხვავდება საქართველოს კანონმდებლობისგან. საჭიროა დადგინდეს, რომელი კანონი ვრცელდება უძრავ ქონებაზე (ჩვეულებრივ — ადგილმდებარეობის კანონი).
მესამე სცენარია „ანდერძის აღიარება“. პირმა გერმანიაში დაწერა ანდერძი ქართულ ქონებაზე. ქართველმა ნოტარიუსმა უნდა შეამოწმოს, შეესაბამება თუ არა ანდერძის ფორმა ჰააგის კონვენციის მოთხოვნებს, რათა ის ნამდვილად ჩაითვალოს.
მეოთხე სიტუაციაა „საბანკო ანგარიშები“. გარდაცვლილს ჰქონდა ანგარიშები შვეიცარიაში. ქართული სამკვიდრო მოწმობა იქ პირდაპირ არ მოქმედებს. საჭიროა რთული პროცედურების გავლა ბანკთან წვდომის მისაღებად.
საერთაშორისო მემკვიდრეობა რეგულირდება საერთაშორისო კერძო სამართლით:
• კანონი „საერთაშორისო კერძო სამართლის შესახებ“: ეს არის მთავარი აქტი, რომელიც განსაზღვრავს, რომელი ქვეყნის სამართალი გამოიყენება. ზოგადი წესით, მემკვიდრეობაზე ვრცელდება იმ ქვეყნის სამართალი, სადაც მამკვიდრებელს ჰქონდა მუდმივი საცხოვრებელი ადგილი გარდაცვალებისას.
• სამოქალაქო კოდექსი: არეგულირებს უძრავ ქონებასთან დაკავშირებულ საკითხებს (Lex rei sitae — ნივთის ადგილმდებარეობის პრინციპი).
• საერთაშორისო კონვენციები: ჰააგის კონვენცია ანდერძის ფორმის შესახებ და ორმხრივი ხელშეკრულებები სამართლებრივი დახმარების შესახებ.
პროცესი იწყება იურისდიქციის განსაზღვრით. ადვოკატი არკვევს, სად უნდა გაიხსნას სამკვიდრო. შემდეგ ხდება დოკუმენტების შეგროვება და აპოსტილით დამოწმება. თუ უცხოელმა უნდა მიიღოს ქონება საქართველოში, მას სჭირდება ქართველი ნოტარიუსი. თუ ქართველმა უნდა მიიღოს ქონება უცხოეთში, იურისტი ამზადებს დოკუმენტებს უცხოელი კოლეგებისთვის. პროცესი შეიძლება გაგრძელდეს 6 თვიდან 2 წლამდე, დამოკიდებულია ქვეყნებს შორის ბიუროკრატიულ ბარიერებზე.
საერთაშორისო მემკვიდრეობა იურიდიული „უმაღლესი პილოტაჟია“. შეცდომამ შეიძლება გამოიწვიოს ქონების დაკარგვა ან საგადასახადო ჯარიმები. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებიც ფლობენ უცხო ენებს და აქვთ გამოცდილება საერთაშორისო საქმეებში. ჩვენ დაგეხმარებით საზღვრების გარეშე მემკვიდრეობის მიღებაში.