დრონის რეგულაციები აუცილებელი ცოდნაა ნებისმიერი პირისთვის, ვინც გეგმავს დრონის გამოყენებას საქართველოში. იქნება ეს კომერციული თუ სამოყვარულო დანიშნულება, უპილოტო საჰაერო ხომალდების (უსხ) ექსპლუატაცია მკაცრად რეგულირდება სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს (GCAA) მიერ. კანონმდებლობა მიზნად ისახავს უსაფრთხოების მაღალი სტანდარტების დანერგვას, რათა თავიდან იქნეს აცილებული საჰაერო ინციდენტები, ადამიანთა დაზიანება და პრივატულობის დარღვევა. დრონის კატეგორიიდან გამომდინარე (წონა, სიჩქარე, აღჭურვილობა), ოპერატორს შეიძლება დასჭირდეს რეგისტრაცია, ტესტირება, დაზღვევა და სპეციალური ნებართვები.
განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა „ღია“ და „სპეციფიკურ“ კატეგორიებს. ღია კატეგორია მოიცავს დაბალი რისკის ოპერაციებს, სადაც ფრენა ხორციელდება მხედველობის არეში (VLOS) და დასახლებული პუნქტებისგან მოშორებით. სპეციფიკური კატეგორია კი მოითხოვს რისკების შეფასებას და სააგენტოს ავტორიზაციას. Legal.ge გთავაზობთ პროფესიონალურ იურიდიულ კონსულტაციას, რათა დაგეხმაროთ გაერკვიოთ რეგულაციების ლაბირინთში და მართოთ თქვენი დრონი კანონიერად.
რას მოიცავს ეს სერვისი?
ჩვენი ექსპერტები გთავაზობთ:
- სამართლებრივი აუდიტი: თქვენი დრონის კლასიფიკაცია და შესაბამისი რეგულაციების დადგენა (Open vs Specific category).
- დოკუმენტაციის მომზადება: განაცხადების შევსება რეგისტრაციისთვის და საოპერაციო სახელმძღვანელოს (Operations Manual) შედგენა კომერციული ოპერატორებისთვის.
- No-Fly Zone რუკა: დეტალური კონსულტაცია აკრძალული და შეზღუდული ზონების შესახებ კონკრეტულ ლოკაციებზე.
- ინციდენტების მართვა: იურიდიული დახმარება დრონის ჩამოვარდნის ან მესამე პირის ქონების დაზიანების შემთხვევაში.
- ჯარიმების გასაჩივრება: ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმების გასაჩივრება, თუ მიიჩნევთ, რომ უსამართლოდ დაგაჯარიმეს.
პრობლემები, რომლებსაც დრონის ოპერატორები აწყდებიან:
- ქორწილის გადაღება: ოპერატორს სურს გადაიღოს ქორწილი ქალაქის ცენტრში. ეს მოითხოვს სპეციალურ ნებართვას ხალხმრავალ ადგილზე ფრენისთვის.
- აგროდრონები: ფერმერს სურს გამოიყენოს მძიმე დრონი შეწამვლისთვის. ეს არის „სპეციფიკური“ კატეგორია და მოითხოვს სერტიფიცირებულ პილოტს.
- კონფლიქტი მეზობელთან: მეზობელი ჩივის, რომ დრონი უთვალთვალებს. ეს არის პრივატულობის დაცვის საკითხი.
სამართლებრივი ჩარჩო: ევროპული სტანდარტები
საქართველო მიჰყვება ევროკავშირის საავიაციო უსაფრთხოების სააგენტოს (EASA) რეგულაციებს. ეს ნიშნავს, რომ ქართული კანონმდებლობა თითქმის იდენტურია ევროპულის, რაც ამარტივებს უცხოელი ოპერატორების საქმიანობას, თუმცა მოითხოვს მკაცრ დისციპლინას. საჰაერო კოდექსი ადგენს ძირითად პრინციპებს, ხოლო კანონქვემდებარე აქტები — ტექნიკურ დეტალებს.
- კონსულტაცია: საჭიროებების იდენტიფიკაცია.
- პროცედურები: რეგისტრაცია და ნებართვების მოთხოვნა.
- უსაფრთხოება: რისკების შეფასება (SORA) რთული ოპერაციებისთვის.
- მხარდაჭერა: მუდმივი იურიდიული თანხლება.
დრონების რეგულაციები მუდმივად იცვლება. ის, რაც დაშვებული იყო გუშინ, შეიძლება აკრძალული იყოს დღეს. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი იურისტები მუდმივად აკვირდებიან საკანონმდებლო სიახლეებს და გაწვდიან უახლეს ინფორმაციას, რათა თქვენი ფრენა იყოს მშვიდი და კანონიერი.