სამომხმარებლო პროდუქტის უსაფრთხოება არის თანამედროვე ვაჭრობისა და ბიზნესის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი კომპონენტი, რომელიც პირდაპირ კავშირშია ადამიანის სიცოცხლესა და ჯანმრთელობასთან. საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობა მკაცრ ვალდებულებებს აკისრებს მწარმოებლებს, იმპორტიორებსა და დისტრიბუტორებს, რათა ბაზარზე განთავსებული ნებისმიერი პროდუქტი — იქნება ეს სათამაშო, ელექტროტექნიკა, სამშენებლო მასალა თუ კოსმეტიკა — იყოს უსაფრთხო მომხმარებლისთვის. უხარისხო ან დეფექტურმა პროდუქტმა შეიძლება გამოიწვიოს მძიმე ფიზიკური დაზიანება, ქონებრივი ზიანი და, შესაბამისად, უზარმაზარი სამართლებრივი პასუხისმგებლობა კომპანიისთვის. გარდა ამისა, ბაზარზე ზედამხედველობის სააგენტო აქტიურად ახორციელებს მონიტორინგს და უფლებამოსილია დააჯარიმოს ბიზნესი ან აკრძალოს პროდუქტის რეალიზაცია დარღვევების აღმოჩენის შემთხვევაში.
პროდუქტის უსაფრთხოების სამართლებრივი უზრუნველყოფა გულისხმობს არა მხოლოდ ტექნიკური რეგლამენტების დაცვას, არამედ სათანადო დოკუმენტაციის წარმოებას, ეტიკეტირების წესების დაცვას და რისკების შეფასებას. Legal.ge გთავაზობთ კვალიფიციური იურისტების დახმარებას, რომლებიც სპეციალიზდებიან პროდუქტის უსაფრთხოების საკითხებში. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ შეძლებთ დაუკავშირდეთ ექსპერტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან როგორც პრევენციული ზომების მიღებაში (კომპლაენსი), ისე დავების წარმოებაში, თუ თქვენი კომპანიის წინააღმდეგ უკვე დაწყებულია ადმინისტრაციული ან სასამართლო პროცესი.
რას მოიცავს პროდუქტის უსაფრთხოების სერვისი?
ეს სერვისი ფარავს პროდუქტის სასიცოცხლო ციკლის ყველა ეტაპს სამართლებრივი კუთხით:
- შესაბამისობის აუდიტი: პროდუქციის შემოწმება საქართველოს ტექნიკურ რეგლამენტებთან და სტანდარტებთან (მაგ. სათამაშოების უსაფრთხოება, დაბალი ძაბვის დირექტივა) შესაბამისობაზე.
- ეტიკეტირებისა და ინსტრუქციების ანალიზი: ეტიკეტზე სავალდებულო ინფორმაციის (მწარმოებელი, შემადგენლობა, გაფრთხილებები) სისწორის შემოწმება ქართულ ენაზე.
- პასუხისმგებლობის რისკების შეფასება: პოტენციური სამართლებრივი რისკების იდენტიფიცირება დეფექტური პროდუქტის ბაზარზე განთავსების შემთხვევაში.
- წარმომადგენლობა საზედამხედველო ორგანოებში: ბაზარზე ზედამხედველობის სააგენტოს ინსპექტირების დროს ინტერესების დაცვა და ჯარიმების გასაჩივრება.
- მომხმარებლის პრეტენზიების მართვა: დეფექტური პროდუქტით გამოწვეული ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნებზე სამართლებრივი რეაგირება.
- კონტრაქტების შედგენა: მიმწოდებლებთან და დისტრიბუტორებთან ხელშეკრულებებში ხარისხის გარანტიებისა და პასუხისმგებლობის გადანაწილების მუხლების გაწერა.
პროდუქტის უსაფრთხოების საკითხები ხშირად იჩენს თავს შემდეგ სცენარებში:
- სახიფათო სათამაშოები: იმპორტიორმა შემოიტანა საბავშვო სათამაშოები, რომლებიც შეიცავს მომწამვლელ ნივთიერებებს ან მცირე ზომის დეტალებს, რაც საფრთხეს უქმნის ბავშვს. სააგენტო ითხოვს პროდუქციის ამოღებას და კომპანიის დაჯარიმებას.
- გაუმართავი ელექტროტექნიკა: გაყიდულმა გამათბობელმა გამოიწვია ხანძარი მომხმარებლის ბინაში. მომხმარებელი ითხოვს ზიანის ანაზღაურებას მწარმოებლისგან ან გამყიდველისგან.
- არაადეკვატური ეტიკეტირება: კვების პროდუქტზე ან კოსმეტიკაზე არ არის მითითებული ალერგენები ქართულ ენაზე, რამაც გამოიწვია მომხმარებლის მძიმე ალერგიული რეაქცია.
- ინსპექტირების შედეგები: ბაზარზე ზედამხედველობის სააგენტომ შეაჩერა პროდუქციის რეალიზაცია დოკუმენტაციის (შესაბამისობის დეკლარაცია) არარსებობის გამო.
სამართლებრივი ჩარჩო: პროდუქტის უსაფრთხოების კოდექსი
ამ სფეროს მთავარი მარეგულირებელი აქტია საქართველოს კანონი „პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექსი“. კოდექსი ადგენს ზოგად ვალდებულებას, რომ ბაზარზე განთავსდეს მხოლოდ უსაფრთხო პროდუქტი. ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს კანონი „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“, რომელიც არეგულირებს ნაკლიანი ნივთის შეცვლის, შეკეთებისა და დაბრუნების წესებს. სპეციფიკური პროდუქტებისთვის (სამშენებლო მასალები, ლიფტები, წნევის ქვეშ მყოფი მოწყობილობები) მოქმედებს მთავრობის მიერ დამტკიცებული ტექნიკური რეგლამენტები. დეფექტური პროდუქტით გამოწვეული ზიანის ანაზღაურება რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით.
- დოკუმენტაციის შესწავლა: იურისტი ამოწმებს პროდუქტის პასპორტს, სერტიფიკატებს და ლაბორატორიულ დასკვნებს.
- რისკების ანალიზი: დგინდება, რომელი რეგულაციები ვრცელდება კონკრეტულ პროდუქტზე.
- რეკომენდაციები: გაიცემა მითითებები ეტიკეტირების გასწორებაზე ან დამატებითი ტესტირების ჩატარებაზე.
- დავაში ჩართვა: საჭიროების შემთხვევაში, ადვოკატი ამზადებს შესაგებელს სასამართლოსთვის ან საჩივარს ადმინისტრაციულ ორგანოში.
პროდუქტის უსაფრთხოების დარღვევა შეიძლება კომპანიას მილიონობით ლარი დაუჯდეს და რეპუტაცია გაუნადგუროს. საზედამხედველო ორგანოების სანქციები დღითიდღე მკაცრდება. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ ტექნიკური რეგლამენტების ღრმა ცოდნა და პრაქტიკული გამოცდილება მარეგულირებელთან ურთიერთობაში. დაიცავით თქვენი ბიზნესი და მომხმარებლები პროფესიონალების დახმარებით.