ლიანა ზაგაშვილი არის იურისტი საქართველოდან, რომელმაც 2020 წელს დაასრულა ბაკალავრიატი ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში. 2022 წელს მას მიენიჭა მაგისტრის აკადემიური ხარისხი სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტში და ამავე უნივერსიტეტში 2023 წლიდან განაგრძო სადოქტორო საფეხურზე სწავლება. მისი გამოცდილება აერთიაბებს, როგორც კერძო სექტორში, ასევე საჯარო დაწესებულებიდან მიღებულ ცოდნას. დასაქმებულია პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ოფიცრის პოზიციაზე და 2020 წლიდან იკავებს უმაღლესს საგანმანათლებლო დაწესებულებების აკრედიტაციისა და ავტორიზაციის ექსპერტის პოზიციას. მისი კვლევის სფერო წარმოადგენს ხელოვნურ ინტელექტსა და საავტორო უფლებების დაცვას ლიტერატურული ნაწარმოების ფარგლებში.
ფილოსოფია
ლიანა ზაგაშვილი არის ენერგიული, მიზანდასახული და პასუხისმგებლიანი იურისტი საქართველოდან, რომლის პროფესიული ფილოსოფია სამართლის, როგორც საზოგადოებრივი პროგრესის მამოძრავებელი ძალის, ურყევ რწმენას ემყარება. ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბაკალავრისა და სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის მაგისტრის ხარისხის მფლობელი, ამჟამად ამავე უნივერსიტეტის დოქტორანტია. მისი კარიერული გამოცდილება აერთიანებს მუშაობას როგორც კერძო, ისე საჯარო სექტორში. ლიანა იკავებს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ოფიცრის პოზიციას და 2020 წლიდან არის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების აკრედიტაციისა და ავტორიზაციის ექსპერტი. მისი კვლევითი ინტერესების მთავარ სფეროს წარმოადგენს ხელოვნური ინტელექტისა და საავტორო უფლებების ურთიერთკვეთა, კერძოდ კი, ლიტერატურული ნაწარმოების დაცვის საკითხები. ლიანას მიაჩნია, რომ იურისტის მისია კანონის ინტერპრეტაციასთან ერთად, მომავლის სამართლებრივი ჩარჩოს ფორმირებაა — ისეთი სისტემის შექმნა, რომელიც ტექნოლოგიური გამოწვევების ფონზეც უზრუნველყოფს სამართლიანობას, გამჭვირვალობასა და ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დაცვას.
ლიანა ზაგაშვილი იკავებს საქართველოს უნივერსიტეტში მოწვეული ლექტორის პოზიციას და კითხულობს საგანს: იურისტის პროფესიული უნარ-ჩვევები ლიანა ზაგაშვილის პუბლიკაციები: ᲡᲐᲐᲕᲢᲝᲠᲝ ᲣᲤᲚᲔᲑᲔᲑᲘᲡ ᲒᲐᲜᲕᲘᲗᲐᲠᲔᲑᲐ ᲐᲛᲔᲠᲘᲙᲘᲡ ᲨᲔᲔᲠᲗᲔᲑᲣᲚ ᲨᲢᲐᲢᲔᲑᲨᲘ ᲛᲔ-19 ᲡᲐᲣᲙᲣᲜᲔᲨᲘ