საგანგებო სიტუაციების სამართლებრივი მხარდაჭერა არის სპეციალიზებული იურიდიული მომსახურება არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის (NGO), საქველმოქმედო ფონდებისა და მოხალისეთა ჯგუფებისთვის, რომლებიც ოპერირებენ კრიზისულ ვითარებაში. ბუნებრივი კატასტროფები, პანდემიები ან შეიარაღებული კონფლიქტები ქმნიან რთულ სამართლებრივ გარემოს, სადაც ჰუმანიტარული დახმარების დროული მიწოდება სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, მაგრამ ხშირად აწყდება ბიუროკრატიულ ბარიერებს. ამ სერვისის მიზანია დაეხმაროს ჰუმანიტარულ აქტორებს იმოქმედონ კანონის სრული დაცვით, სწრაფად გაიარონ საბაჟო და საგადასახადო პროცედურები, უზრუნველყონ პერსონალის უსაფრთხოება და ეფექტურად მართონ რესურსები ფორსმაჟორულ სიტუაციაში. კვალიფიციური იურიდიული დახმარება ამცირებს ადმინისტრაციულ შეფერხებებს და საშუალებას აძლევს ორგანიზაციებს, ფოკუსირდნენ უშუალოდ დახმარების გაწევაზე.
რას მოიცავს საგანგებო სიტუაციების მხარდაჭერა?
Legal.ge-ს სპეციალისტები სთავაზობენ არასამთავრობო სექტორს შემდეგ მომსახურებებს:
- ჰუმანიტარული ტვირთების განბაჟება: დახმარება საბაჟო პროცედურების დაჩქარებაში, საგადასახადო შეღავათების (დღგ-სგან გათავისუფლება) მიღებასა და დოკუმენტაციის გაფორმებაში.
- მოხალისეთა სამართლებრივი სტატუსი: მოხალისეთა ხელშეკრულებების მომზადება, მათი დაზღვევისა და პასუხისმგებლობის საკითხების რეგულირება.
- ოპერირების ნებართვები: კრიზისულ ზონებში შესვლისა და საქმიანობის სპეციალური ნებართვების მოპოვება სახელმწიფო უწყებებისგან.
- გრანტების მართვა: საგანგებო გრანტების რეგისტრაცია და ანგარიშგება დონორებთან და სახელმწიფოსთან ურთიერთობაში.
- თანამშრომლობის მემორანდუმები: სახელმწიფოსთან და ადგილობრივ თვითმმართველობებთან თანამშრომლობის ხელშეკრულებების გაფორმება კოორდინირებული მოქმედებისთვის.
რეალური სცენარები
იურიდიული დახმარება კრიტიკულია შემდეგ შემთხვევებში:
- მედიკამენტების შემოტანა: ფონდს სურს საზღვარგარეთიდან შემოიტანოს დიდი ოდენობით მედიკამენტი კატასტროფის ზონისთვის. საჭიროა სწრაფი ნებართვა ჯანდაცვის სამინისტროსგან და საბაჟო გადასახადებისგან გათავისუფლება.
- დევნილთა დახმარება: NGO ეხმარება ეკომიგრანტებს ან დევნილებს სამართლებრივი დოკუმენტების აღდგენაში და სოციალური დახმარების მიღებაში.
- მოხალისეთა ჯგუფი: სტიქიის ზონაში მომუშავე მოხალისეთა ჯგუფს სჭირდება სამართლებრივი ჩარჩო, რათა თავიდან აიცილოს პასუხისმგებლობა უბედური შემთხვევის დროს.
- ფინანსური შემოწმება: საგანგებო სიტუაციის შემდეგ საგადასახადო ორგანო ამოწმებს საქველმოქმედო ხარჯების მიზნობრიობას. ორგანიზაციას სჭირდება იურიდიული აუდიტი და დაცვა.
საქართველოს კანონმდებლობა და NGO-ები საგანგებო სიტუაციაში
სფერო რეგულირდება „სამოქალაქო უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონით, რომელიც განსაზღვრავს მოხალისეთა და ორგანიზაციების როლს სამაშველო ღონისძიებებში. საქართველოს საგადასახადო კოდექსი ითვალისწინებს გარკვეულ შეღავათებს საქველმოქმედო საქმიანობისთვის, თუმცა მათი მიღება მოითხოვს „საქველმოქმედო ორგანიზაციის“ სტატუსს ან სპეციალურ პროცედურებს. კანონი „გრანტების შესახებ“ არეგულირებს საგარეო დახმარების მიღებას. მნიშვნელოვანია ასევე „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“ კანონი, თუ საქმე ეხება სამედიცინო დახმარებას. საგანგებო მდგომარეობის დროს მოქმედებს პრეზიდენტის დეკრეტები, რომლებმაც შეიძლება გაამარტივონ ან გაართულონ NGO-ების საქმიანობა.
- საჭიროების იდენტიფიცირება: ორგანიზაციის მიზნების და სამართლებრივი ბარიერების ანალიზი.
- ოპერატიული რეაგირება: დოკუმენტების სწრაფი მომზადება (მაგ., საბაჟო დეკლარაცია, ნებართვის მოთხოვნა).
- კოორდინაცია: სახელმწიფოსთან კომუნიკაციის წარმართვა ნებართვების მისაღებად.
- შემდგომი მხარდაჭერა: ანგარიშგებისა და აუდიტის პროცესში დახმარება.
Legal.ge აკავშირებს ჰუმანიტარულ ორგანიზაციებს იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ NGO სამართლისა და კრიზისული მენეჯმენტის გამოცდილება. საგანგებო სიტუაციებში დრო არ ითმენს. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან ბიუროკრატიის დაძლევაში, რათა თქვენ შეძლოთ კონცენტრირება ადამიანების დახმარებაზე.