კვარტალური საგადასახადო გადახდები
რა არის „მიმდინარე გადასახდელი“?
ეს არის წინასწარ გადახდილი გადასახადი (ავანსი), რომელიც ემსახურება წლიური გადასახადის (მაგ. ქონების) ეტაპობრივ დაფარვას.
როდის იხდიან კომპანიები ქონების გადასახადს?
დეკლარაცია ბარდება 1 აპრილამდე, ხოლო გადასახადი იფარება 1 აპრილამდე (წინა წლის) და მიმდინარე გადასახდელის სახით 15 ივნისამდე.
ეხება თუ არა კვარტალური გადახდები „ესტონურ მოდელს“?
უშუალოდ მოგების გადასახადზე არა, რადგან იქ გადახდა ხდება დივიდენდის გაცემისას (ყოველთვიურად). თუმცა ქონების გადასახადი და მიწის გადასახადი რჩება ძალაში.
რა ხდება, თუ მიმდინარე გადასახდელს არ გადავიხდი?
დაგერიცხებათ საურავი ყოველდღიურად 0.05%-ის ოდენობით, ხოლო წლის ბოლოს საბოლოო გადაანგარიშებისას მოხდება ამ თანხის გაქვითვა ან დამატება.
შესავალი: მიმდინარე და პერიოდული გადასახდელების მართვა
საქართველოს საგადასახადო სისტემაში, მიუხედავად იმისა, რომ ძირითადი გადასახადები (დღგ, საშემოსავლო) ყოველთვიურია, არსებობს პერიოდული და ე.წ. „მიმდინარე გადასახდელები“, რომელთა სწორი მართვა კრიტიკულია ბიზნესის ფულადი ნაკადებისთვის. „კვარტალური საგადასახადო გადახდები“ პირობითი ტერმინია, რომელიც აერთიანებს ისეთ ვალდებულებებს, როგორიცაა ქონების გადასახადის მიმდინარე გადასახდელები, მოგების გადასახადის მიმდინარე გადასახდელები (იმ სექტორებისთვის, რომლებიც ჯერ არ გადასულან ესტონურ მოდელზე - მაგ. ბანკები, სადაზღვევოები) და კონკრეტული დარგობრივი მოსაკრებლები. ბევრი ბიზნესი უშვებს შეცდომას, როდესაც არ გეგმავს ამ მსხვილ გადახდებს და წლის ბოლოს ან კონკრეტულ თარიღებში (15 ივნისი, 15 ივლისი და ა.შ.) აწყდება ფინანსურ პრობლემებს. ეს სერვისი უზრუნველყოფს სწორედ ასეთი არარეგულარული, მაგრამ სავალდებულო გადასახადების დაგეგმვასა და ადმინისტრირებას.
მომსახურება ფოკუსირებულია გრძელვადიან საგადასახადო დაგეგმარებასა და პერიოდული ვალდებულებების შესრულებაზე. სპეციალისტები გთავაზობენ:
• ქონების გადასახადის მიმდინარე გადასახდელები: საწარმოს ქონების გადასახადის გაანგარიშება და მიმდინარე გადასახდელების (ე.წ. ავანსების) გადახდის გრაფიკის მართვა (წინა წლის გადასახადის ოდენობის მიხედვით).
• მოგების გადასახადის მიმდინარე გადასახდელები: ძველი რეჟიმით მომუშავე სუბიექტებისთვის მიმდინარე გადასახდელების კალკულაცია და ბიუჯეტში დროული გადარიცხვა.
• კვარტალური მიმოხილვა (Quarterly Review): ყოველი კვარტლის ბოლოს საგადასახადო ვალდებულებების რევიზია, რათა დავრწმუნდეთ, რომ ყოველთვიური დეკლარაციები სწორად იყო წარდგენილი.
• მიწის გადასახადის ადმინისტრირება: არასასოფლო და სასოფლო-სამეურნეო მიწაზე გადასახადის კალკულაცია და გადახდა (15 ნოემბრამდე).
• საგადასახადო შედარება: ბიუჯეტთან ანგარიშსწორების პერიოდული შედარება (საგადასახადო ბარათის მონიტორინგი), ზედმეტობების ან დავალიანებების გამოსავლენად.
ხშირია შემთხვევა, როდესაც კომპანიას ავიწყდება ქონების გადასახადის მიმდინარე გადასახდელის გადახდა (რაც სავალდებულოა 15 ივნისამდე), რადგან დეკლარაცია მხოლოდ წელიწადში ერთხელ ბარდება. შედეგად, კომპანიას ერიცხება საურავები. მეორე სცენარია ბიზნესები, რომლებსაც აქვთ სეზონური შემოსავალი (მაგ. აგრო ბიზნესი); მათ სჭირდებათ გადასახადების დაგეგმვა ისე, რომ გადახდის ვალდებულება დაემთხვეს ფულადი სახსრების შემოდინებას. ასევე, კომპანიები, რომლებიც მუშაობენ „ესტონური მოდელით“, ხშირად აკეთებენ კვარტალურ აუდიტს ან მიმოხილვას, რათა დარწმუნდნენ, რომ დივიდენდების გაცემისას ან ხარჯების გაწევისას (არაეკონომიკური ხარჯები) სწორად დაბეგრეს ოპერაციები.
მიმდინარე გადასახდელების ვალდებულება განსაზღვრულია საქართველოს საგადასახადო კოდექსით. კერძოდ, მუხლი 155 არეგულირებს მოგების გადასახადის მიმდინარე გადასახდელებს (ძველი რეჟიმისთვის), ხოლო მუხლი 205 ეხება ქონების გადასახადის გადახდის წესს. კოდექსის მიხედვით, საწარმო ვალდებულია გადაიხადოს ქონების გადასახადი მიმდინარე გადასახდელების სახით არაუგვიანეს 15 ივნისისა, გასული საგადასახადო წლის გადასახადის ოდენობის გათვალისწინებით. ამ ვადების დარღვევა იწვევს საურავის დარიცხვას ძირითადი თანხის 0.05%-ის ოდენობით ყოველ ვადაგადაცილებულ დღეზე. ასევე მნიშვნელოვანია საგადასახადო კოდექსის 154-ე მუხლი გადახდის წყაროსთან გადასახადის დაკავების შესახებ, რაც ასევე მოითხოვს პერიოდულ კონტროლს.
პროცესი: როგორ ხდება მართვა?
სპეციალისტი წლის დასაწყისშივე ადგენს „საგადასახადო კალენდარს“ თქვენი კომპანიისთვის. ის აანალიზებს წინა წლის დეკლარაციებს და ითვლის სავარაუდო მიმდინარე გადასახდელებს. კონკრეტული თარიღის მოახლოებამდე (მაგ. 15 ივნისი, 15 ნოემბერი) ბუღალტერი გატყობინებთ გადასახდელი თანხის ოდენობას. გარდა ამისა, კვარტალურად ხდება RS.ge-ს პირადი ბარათის დეტალური ანალიზი, რათა გამოირიცხოს სისტემური შეცდომები ან გაუგებრობები (მაგალითად, შეცდომით ჩამოჭრილი თანხა ან არასწორ კოდზე გადარიცხვა).
Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით საგადასახადო კონსულტანტებს, რომლებიც ორიენტირებულნი არიან არა მხოლოდ დეკლარაციების მექანიკურ შევსებაზე, არამედ საგადასახადო დაგეგმარებაზე. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან თავიდან აიცილოთ მოულოდნელი საგადასახადო ტვირთი და საურავები. პერიოდული გადასახადების პროფესიონალური მართვა არის გარანტია იმისა, რომ თქვენი ბიზნესი მუდმივად იქნება „მწვანე ზონაში“ შემოსავლების სამსახურთან ურთიერთობაში.