რა ვადა მაქვს საბაჟო ჯარიმის გასასაჩივრებლად?
საბაჟო გადაწყვეტილების ან ჯარიმის ჩაბარებიდან გაქვთ 30 კალენდარული დღე საჩივრის წარსადგენად.
უნდა გადავიხადო თუ არა ჯარიმა დავის დასრულებამდე?
საჩივრის წარდგენა არ აჩერებს გადახდის ვალდებულებას, თუმცა თუ დავას მოიგებთ, გადახდილი თანხა დაგიბრუნდებათ ან ჩაითვლება მომავალ ვალდებულებებში.
რა ღირს საბაჟო დავა?
ხარჯი დამოკიდებულია საქმის სირთულესა და იურისტის მომსახურების ღირებულებაზე. სახელმწიფო ბაჟი ადმინისტრაციულ დავაზე არ არის, სასამართლოში კი დავის საგნის 3%-ია.
შეუძლია თუ არა საბაჟოს ტვირთის გაჩერება დავის დროს?
დიახ, თუ დავა ეხება საქონლის გაფორმებას ან ღირებულებას, ტვირთი შეიძლება დარჩეს საბაჟო კონტროლის ზონაში დავის დასრულებამდე ან გარანტიის წარდგენამდე.
შესავალი: საბაჟო დავების მნიშვნელობა ბიზნესისთვის
საქართველო, როგორც რეგიონული სატრანზიტო და ლოგისტიკური ჰაბი, აქტიურად არის ჩართული საერთაშორისო ვაჭრობაში. იმპორტისა და ექსპორტის ზრდასთან ერთად, იზრდება საბაჟო ორგანოებთან ურთიერთობის სიხშირე და, შესაბამისად, დავების რაოდენობაც. საბაჟო საჩივრები (Customs Appeals) წარმოადგენს სამართლებრივ მექანიზმს, რომლის საშუალებითაც ბიზნესს შეუძლია დაიცვას თავისი უფლებები საბაჟო დეპარტამენტის არამართლზომიერი გადაწყვეტილებებისგან. ხშირად, საბაჟო ოფიცრის მიერ საქონლის არასწორი კლასიფიკაცია, საბაჟო ღირებულების ხელოვნური გაზრდა ან უსაფუძვლო ჯარიმის დაკისრება ბიზნესს უზარმაზარ ფინანსურ ზარალს აყენებს. ამ პროცესში კვალიფიციური იურიდიული და საგადასახადო დახმარება კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, რადგან საბაჟო დავა მოითხოვს არა მხოლოდ კანონმდებლობის, არამედ სპეციფიკური პროცედურებისა და სასაქონლო ნომენკლატურის ღრმა ცოდნას. დროული გასაჩივრება ხშირად ერთადერთი გზაა ტვირთის გასათავისუფლებლად და ზედმეტი ხარჯების თავიდან ასაცილებლად.
რას მოიცავს საბაჟო საჩივრების მომსახურება?
საბაჟო საჩივრების მომსახურება არის კომპლექსური პროცესი, რომელიც მოიცავს დავის ყველა ეტაპს — ადმინისტრაციული გასაჩივრებიდან სასამართლო დავამდე. სპეციალისტები გთავაზობენ:
• საბაჟო გადაწყვეტილების ანალიზს: იმპორტის გადასახადის დარიცხვის, ჯარიმის ოქმის ან საქონლის გაფორმებაზე უარის თქმის სამართლებრივი საფუძვლიანობის შემოწმება.
• საქონლის კლასიფიკაციის (HS Code) დაცვას: მტკიცებულებების შეგროვება და არგუმენტირება იმის შესახებ, რომ კომპანიამ სწორი სასაქონლო კოდი მიანიჭა პროდუქციას.
• საბაჟო ღირებულების განსაზღვრის გასაჩივრებას: დავა ე.წ. „მეთოდების“ გამოყენებაზე, როდესაც საბაჟო უარს ამბობს ინვოისის ფასის (პირველი მეთოდი) მიღებაზე და იყენებს სარეზერვო მეთოდებს ღირებულების გასაზრდელად.
• წარმომავლობის სერტიფიკატთან დაკავშირებული დავები: შეღავათიანი დაბეგვრის რეჟიმის (მაგ. EUR.1) გამოყენების უფლების დაცვა.
• ადმინისტრაციული საჩივრის მომზადება: საჩივრის შედგენა და წარდგენა შემოსავლების სამსახურის დავების განხილვის საბჭოში.
• წარმომადგენლობა ფინანსთა სამინისტროს საბჭოში: დავის მეორე ეტაპზე ინტერესების დაცვა საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსთან არსებულ დავების განხილვის საბჭოში.
• სასამართლო დავა: სარჩელის მომზადება და წარმომადგენლობა საერთო სასამართლოებში საბაჟო გადაწყვეტილების ბათილად ცნობის მოთხოვნით.
ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული სცენარია საბაჟო ღირებულების კორექტირება. მაგალითად, იმპორტიორს შემოაქვს ავტომობილის ნაწილები ჩინეთიდან და წარადგენს ინვოისს, სადაც ღირებულებაა 10,000 დოლარი. საბაჟო ოფიცერი ეჭვქვეშ აყენებს ამ ფასს, იშველიებს თავის მონაცემთა ბაზას და ადგენს, რომ ღირებულება უნდა იყოს 15,000 დოლარი, შესაბამისად, ითხოვს მეტი დღგ-ს და იმპორტის გადასახადის გადახდას. მეორე სცენარი ეხება სასაქონლო კოდს (სეს ესნ): კომპანიას შემოაქვს ვიტამინები, რომელსაც ანიჭებს კოდს 0%-იანი განაკვეთით, ხოლო საბაჟო თვლის, რომ ეს არის საკვები დანამატი 12%-იანი განაკვეთით და აჯარიმებს კომპანიას სხვაობისთვის. მესამე შემთხვევაა ტვირთის დაკავება ან ჩამორთმევა ინტელექტუალური საკუთრების უფლების დარღვევის ეჭვით, რაც ასევე გასაჩივრებას ექვემდებარება.
საბაჟო დავები რეგულირდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსით (კერძოდ, საბაჟო პროცედურებისა და დავების განხილვის თავებით) და საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით. საგადასახადო კოდექსი განსაზღვრავს გასაჩივრების ორეტაპიან სისტემას ადმინისტრაციულ ორგანოში: პირველი ეტაპი — შემოსავლების სამსახური, მეორე ეტაპი — ფინანსთა სამინისტროს დავების განხილვის საბჭო. მნიშვნელოვანია ასევე ფინანსთა მინისტრის ბრძანებები საქონლის გაფორმების პროცედურებისა და საბაჟო ღირებულების განსაზღვრის შესახებ. სასამართლოში საქმის წარმოება მიმდინარეობს საქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსის შესაბამისად. კანონმდებლობა გადასახადის გადამხდელს ანიჭებს უფლებას, გაასაჩივროს ნებისმიერი აქტი, რომელიც არღვევს მის კანონიერ ინტერესს.
პროცესი: როგორ ხდება გასაჩივრება?
პროცესი იწყება სადავო აქტის ჩაბარებიდან 30 დღის ვადაში საჩივრის წარდგენით. პირველ ეტაპზე, სპეციალისტი ამზადებს დასაბუთებულ საჩივარს და წარადგენს შემოსავლების სამსახურში. დავის განხილვას ესწრება კომპანიის წარმომადგენელი, რომელიც წარადგენს არგუმენტებს და მტკიცებულებებს (ექსპერტიზის დასკვნები, მწარმოებლის წერილები, კონტრაქტები). თუ შემოსავლების სამსახურის გადაწყვეტილება უარყოფითია, საქმე საჩივრდება ფინანსთა სამინისტროს საბჭოში. თუ საბჭოც არ დააკმაყოფილებს მოთხოვნას, დავა ინაცვლებს სასამართლოში. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ საჩივრის წარდგენა ავტომატურად არ აჩერებს გადასახადის გადახდის ვალდებულებას, თუმცა არსებობს სამართლებრივი მექანიზმები აღსრულების შესაჩერებლად.
საბაჟო დავები სპეციფიკურ ცოდნას მოითხოვს, რომელსაც ზოგადი პროფილის იურისტი ხშირად არ ფლობს. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებსაც აქვთ საბაჟო სისტემაში მუშაობის ან საბაჟო დავების წარმოების მრავალწლიანი გამოცდილება. ჩვენი პლატფორმის ექსპერტები დაგეხმარებიან სწორი სტრატეგიის არჩევაში, მტკიცებულებების მოპოვებასა და თქვენი ბიზნესის ინტერესების ეფექტიან დაცვაში სახელმწიფოს წინაშე. ნუ დატოვებთ თქვენს ტვირთსა და ფინანსებს საფრთხეში — მიმართეთ პროფესიონალებს.