პირადი მიმოწერის, სატელეფონო საუბრისა და შეტყობინებების ხელშეუხებლობა ადამიანის ერთ-ერთი ფუნდამენტური უფლებაა, რომელსაც საქართველოს კონსტიტუცია და სისხლის სამართლის კანონმდებლობა მკაცრად იცავს. კორესპონდენციის კერძოობის დარღვევა გულისხმობს სხვისი პირადი წერილის, ელექტრონული ფოსტის, მოკლე ტექსტური შეტყობინების (SMS/Chat) ან სხვა სახის გზავნილის უკანონოდ მოპოვებას, წაკითხვას, გადაჭერას ან ჩაწერას. ციფრული ტექნოლოგიების განვითარებასთან ერთად, ეს დანაშაული სულ უფრო აქტუალური ხდება, რადგან პირადი ინფორმაცია ხშირად ინახება დაუცველ ელექტრონულ მოწყობილობებსა და სერვერებზე. კანონმდებლობა კრძალავს ნებისმიერ ქმედებას, რომელიც მიზნად ისახავს პირის ნებართვის ან სასამართლო განჩინების გარეშე მისი კომუნიკაციის შინაარსის გაცნობას. ეს ეხება როგორც ფიზიკურ პირებს (მაგალითად, ეჭვიან მეუღლეს ან ცნობისმოყვარე ნაცნობს), ისე დამსაქმებლებსა და ორგანიზაციებს, რომლებიც უკანონოდ აკონტროლებენ თანამშრომლებს.
რას მოიცავს კორესპონდენციის კერძოობის დაცვის მომსახურება?
ამ კატეგორიის სამართლებრივი მომსახურება ემსახურება როგორც დაზარალებულებს, რომელთა უფლებებიც დაირღვა, ასევე ბრალდებულებს, რომლებსაც უკანონო თვალთვალი ან მიმოწერის წაკითხვა ედებათ ბრალად. სერვისი მოიცავს:
- სისხლისსამართლებრივ დაცვას: ბრალდებულის ინტერესების დაცვას გამოძიებისა და სასამართლოს ეტაპზე, მტკიცებულებების კანონიერების შეფასებას და დაცვის სტრატეგიის შემუშავებას.
- მტკიცებულებების მოპოვებას: დაზარალებულისთვის სამართლებრივი დახმარების გაწევას, რათა დადასტურდეს კორესპონდენციაში უკანონო შეჭრის ფაქტი (მაგალითად, IP მისამართების, ლოგების და ციფრული კვალის ანალიზი).
- კორპორაციულ კონსულტაციას: კომპანიებისთვის შიდა პოლიტიკის შემუშავებას, რათა თანამშრომლების მონიტორინგი (მაგ. კორპორაციული მეილი) განხორციელდეს კანონის ფარგლებში და არ დაირღვეს პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა.
- ციფრულ ექსპერტიზას: IT სპეციალისტებთან თანამშრომლობით იმის დადგენას, მოხდა თუ არა რეალურად უნებართვო წვდომა და რა მოცულობის ინფორმაცია იქნა მოპოვებული.
- ზიანის ანაზღაურებას: მორალური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნას სამოქალაქო წესით, თუ პირადი მიმოწერის გასაჯაროებამ პირს რეპუტაციული ან ფსიქოლოგიური ზიანი მიაყენა.
პირადი მიმოწერის საიდუმლოების დარღვევა ხშირად ხდება ყოფით ნიადაგზე ან შრომით ურთიერთობებში. გავრცელებული მაგალითებია:
- ოჯახური კონფლიქტები: მეუღლე ან პარტნიორი ფარულად ამონტაჟებს მოსასმენ აპლიკაციას მეორე მხარის ტელეფონში ან ეცნობა სოციალური ქსელის მიმოწერას პაროლის უკანონოდ მოპოვების გზით.
- დამსაქმებლის მიერ კონტროლი: კომპანიის ხელმძღვანელობა წინასწარი გაფრთხილების გარეშე კითხულობს თანამშრომლის პირად მეილებს ან უსმენს საოფისე ტელეფონით განხორციელებულ პირად საუბრებს.
- სოციალური მედიის გატეხვა: პირის Facebook-ის ან Instagram-ის ანგარიშზე შესვლა და პირადი შეტყობინებების (DM) წაკითხვა, კოპირება ან გავრცელება.
- უკანონო ჩაწერა: ორი პირის საუბრის ჩაწერა მესამე პირის მიერ ფარულად, სპეციალური ტექნიკური საშუალებების გამოყენებით.
საქართველოში პირადი მიმოწერის საიდუმლოების დარღვევა სისხლის სამართლის დანაშაულია. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსი აწესებს პასუხისმგებლობას პირადი მიმოწერის, ტელეფონით საუბრის ან სხვაგვარი ხერხით შეტყობინების საიდუმლოების დარღვევისთვის. კანონი ასევე იცავს კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევას, თუ ეს მიზნად ისახავს ინფორმაციის მოპოვებას. გარდა ამისა, საქართველოს კონსტიტუცია გარანტირებს პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობას, რომლის შეზღუდვაც დაშვებულია მხოლოდ სასამართლო გადაწყვეტილებით ან კანონით გათვალისწინებულ გადაუდებელ აუცილებლობის შემთხვევებში. მნიშვნელოვანია ასევე პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ კანონი, რომელიც არეგულირებს ინფორმაციის დამუშავების წესებს.
იურისტთან მუშაობა მოიცავს შემდეგ ეტაპებს:
- ფაქტების ანალიზი: ადვოკატი ეცნობა საქმის დეტალებს — როგორ მოხდა ინფორმაციის მოპოვება, იყო თუ არა მოწყობილობა პაროლით დაცული და ვის ჰქონდა მასზე წვდომა.
- მტკიცებულებების შეგროვება: ციფრული კვალის დაფიქსირება, მოწმეთა გამოკითხვა და საჩივრის მომზადება საგამოძიებო ორგანოებისთვის.
- დაცვის სტრატეგია: ბრალდებულის შემთხვევაში — იმის მტკიცება, რომ წვდომა იყო ნებადართული ან შემთხვევითი, ან რომ ინფორმაცია არ წარმოადგენდა პირად საიდუმლოებას.
- სასამართლო წარმომადგენლობა: ინტერესების აქტიური დაცვა სასამართლო პროცესზე საბოლოო განაჩენის გამოტანამდე.
პირადი ცხოვრებისა და კიბერდანაშაულების სფერო მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას, რომელიც სცილდება ზოგადი იურისპრუდენციის ფარგლებს. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი ადვოკატები ფლობენ როგორც სისხლის სამართლის, ისე ციფრული უფლებების დაცვის გამოცდილებას. ისინი დაგეხმარებიან დაიცვათ თქვენი კონფიდენციალურობა ან თავიდან აიცილოთ უსაფუძვლო ბრალდებები რთულ ტექნოლოგიურ ეპოქაში, სადაც პირადი სივრცის საზღვრები ხშირად ბუნდოვანია.