სამუშაო უსაფრთხოების დარღვევები
ვინ აგებს პასუხს მშენებლობაზე, პრარაბი თუ დირექტორი?
ორივე შეიძლება დაისაჯოს, თუ დადგინდა მათი კონკრეტული ვალდებულების შეუსრულებლობა.
რა სასჯელია სიკვდილის შემთხვევაში?
240-ე მუხლის მე-2 ნაწილით — თავისუფლების აღკვეთა 2-დან 5 წლამდე.
შეიძლება თუ არა ქვეკონტრაქტორის დადანაშაულება?
დიახ, თუ უსაფრთხოებაზე პასუხისმგებლობა ხელშეკრულებით ქვეკონტრაქტორს ეკისრებოდა.
რა ხდება, თუ მუშამ ჩაფხუტი მოიხსნა?
თუ კომპანიამ უზრუნველყო აღჭურვილობა და კონტროლი, მუშის თვითნებობა ამსუბუქებს ან გამორიცხავს კომპანიის პასუხისმგებლობას.
სამშენებლო და სამთო სამუშაოების უსაფრთხოების დარღვევა (მუხლი 240)
სამშენებლო, სამთო ან სხვა ტექნიკური სამუშაოების წარმოებისას უსაფრთხოების წესების დარღვევა (სსკ 240-ე მუხლი) არის ყველაზე გავრცელებული სისხლის სამართლის დანაშაული შრომის სფეროში. განსხვავებით ზოგადი შრომის დაცვის წესებისგან (მუხლი 170), ეს მუხლი კონკრეტულად ეხება მაღალი რისკის შემცველ ობიექტებს: მშენებლობებს, მაღაროებს, ელექტროსადგურებს. პასუხისმგებლობა დგება, როდესაც დარღვევას მოჰყვა ჯანმრთელობის დაზიანება ან სიკვდილი. ბრალდებულები ხშირად არიან არა მხოლოდ უსაფრთხოების მენეჯერები, არამედ სამუშაოთა მწარმოებლები (პრარაბები), არქიტექტორები და კომპანიის დირექტორები. დაცვა ამ საქმეებზე მოითხოვს საინჟინრო-ტექნიკური ნიუანსების ცოდნას, რათა დადგინდეს, ვის ეკისრებოდა კონკრეტული უსაფრთხოების ნორმის დაცვა (გენერალურ კონტრაქტორს თუ ქვეკონტრაქტორს).
Legal.ge-ზე რეგისტრირებული ადვოკატები გთავაზობენ სპეციალიზებულ დაცვას:
• საინჟინრო ექსპერტიზა: დამოუკიდებელი ექსპერტების ჩართვა ინციდენტის ტექნიკური მიზეზების დასადგენად (მაგ. ხარაჩოს ჩამონგრევის მიზეზი).
• პასუხისმგებლობის გამიჯვნა კონტრაქტორებს შორის: მშენებლობაზე ხშირად მუშაობს რამდენიმე კომპანია. ადვოკატი არკვევს, ვის ევალებოდა კონკრეტული უბნის უსაფრთხოება.
• მიზეზ-შედეგობრივი კავშირის ანალიზი: დაცვა იმის მტკიცებით, რომ ინციდენტი გამოიწვია დაზარალებულის დაუდევრობამ (მაგ. ღვედის არ გაკეთება) და არა უსაფრთხოების ნორმების არარსებობამ.
• სასამართლო დაცვა: კომპანიის პერსონალის დაცვა სისხლისსამართლებრივი დევნისგან.
ხშირი სცენარები და რეალური სიტუაციები
240-ე მუხლი გამოიყენება:
პირველი სცენარია „სიმაღლიდან ვარდნა“. მუშა ვარდება მშენებლობიდან. გამოძიება ამოწმებს, იყო თუ არა დამცავი ბადეები და ღვედები. თუ იყო, მაგრამ მუშამ არ გამოიყენა, დამსაქმებლის პასუხისმგებლობა მცირდება.
მეორე სცენარია „გრუნტის ჩამოშლა“. თხრილში მუშაობისას მიწა ჩამოიშალა. ეს არის ტექნიკური პროცესის დარღვევა (გამაგრების არარსებობა).
მესამე შემთხვევაა „დენის დარტყმა“. ელექტრო-სამუშაოების დროს უსაფრთხოების ნორმების დარღვევა.
რეგულაციები:
• სისხლის სამართლის კოდექსი: მუხლი 240 (უსაფრთხოების წესების დარღვევა სამთო, სამშენებლო ან სხვა სამუშაოს წარმოებისას).
• ტექნიკური რეგლამენტი: „სიმაღლეზე მუშაობის უსაფრთხოების შესახებ“ და სხვა სპეციფიკური ნორმები.
1. შემთხვევის ადგილი: დაუყოვნებლივი დათვალიერება და ფოტოგადაღება.
2. დოკუმენტაცია: უსაფრთხოების ჟურნალების შემოწმება.
3. ექსპერტიზა: სამხარაულის ბიუროს დასკვნის შესწავლა.
4. სასამართლო: დაცვა.
მშენებლობაზე მომხდარი უბედური შემთხვევა ხშირად იწვევს დაპატიმრებებს. ჩვენი ადვოკატები დაგეხმარებიან სწორად მართოთ პროცესი.