აქტივების მოძიება (Asset Tracing) დავების გადაწყვეტის კონტექსტში წარმოადგენს გადამწყვეტ ეტაპს, როდესაც კრედიტორი ცდილობს იპოვოს მოვალის რეალური ქონება ვალის დასაფარად. ეს სერვისი იდენტურია სერვის #333-ის, მაგრამ აქცენტი კეთდება აღსრულებისა და გადახდისუუნარობის კონტექსტზე. ხშირად, როდესაც სასამართლო დავა მოგებულია, აღმოჩნდება, რომ მოვალემ „გაასუფთავა“ ანგარიშები. აქტივების მოძიება გულისხმობს არა მარტო უძრავი ქონების, არამედ წილების, ინტელექტუალური საკუთრების, სალიცენზიო უფლებების და დებიტორული დავალიანებების მოძიებას. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას გამომძიებელ იურისტებზე, რომლებიც იყენებენ კანონიერ მეთოდებს ფარული სიმდიდრის გამოსავლენად.
რას მოიცავს აქტივების მოძიების სერვისი?
სერვისი ფარავს ქონების ძიების ყველა ლეგალურ ასპექტს. ის მოიცავს:
- საჯარო რეესტრების სკანირება: უძრავი ქონებისა და ბიზნესის რეგისტრაციის ისტორიის შესწავლა აქტივების გადამალვის კვალის საპოვნელად.
- დებიტორული დავალიანებების მოძიება: ინფორმაციის მოპოვება იმაზე, თუ ვის მართებს ფული თქვენს მოვალეს, რათა მოხდეს ამ თანხის დაყადაღება.
- ტრანსპორტისა და ტექნიკის ძიება: ავტომობილების, სპეცტექნიკის და იარაღის რეგისტრაციის შემოწმება.
- შვილობილი კომპანიების კვლევა: ფარული ბიზნესინტერესების გამოვლენა.
- აღმასრულებლის დახმარება: მოძიებული ინფორმაციის მიწოდება აღსრულების ეროვნული ბიუროსთვის ქმედითი ნაბიჯების გადასადგმელად.
მაგალითად, მოვალე კომპანია ოფიციალურად გაკოტრდა, მაგრამ მისი დირექტორი აგრძელებს იგივე საქმიანობას ახალი შპს-ს სახელით და იყენებს ძველ ტექნიკას. აქტივების მოძიების სპეციალისტი დაადგენს, რომ ტექნიკა არალეგალურად გადაეცა ახალ კომპანიას. ეს საფუძველია გარიგების ბათილობისა და ქონების დაბრუნებისთვის. მეორე მაგალითი: ფიზიკური პირი არ იხდის ვალს, მაგრამ სოციალურ ქსელში დებს ფოტოებს ძვირადღირებული კურორტებიდან. სპეციალისტი გამოიკვლევს დაფინანსების წყაროს და აღმოაჩენს არაოფიციალურ შემოსავალს, რომლის დაყადაღებაც შესაძლებელია.
აქტივების მოძიება ეყრდნობა „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ კანონს, რომელიც კრედიტორს ანიჭებს უფლებას, მოიძიოს ინფორმაცია მოვალის ქონებაზე. თუმცა, ინფორმაციის ნაწილი (მაგ. საბანკო საიდუმლოება) დაცულია და მის მისაღებად საჭიროა სასამართლო განჩინება. კვალიფიციური იურისტი იცის, როგორ დააბალანსოს ინფორმაციის თავისუფლება და პერსონალური მონაცემების დაცვა.
1. შეკვეთა: კლიენტი აწვდის ინფორმაციას მოვალეზე. 2. დესკტოპ კვლევა: მონაცემთა ბაზების დამუშავება. 3. საველე კვლევა: საჭიროების შემთხვევაში, ქონების ვიზუალური დათვალიერება. 4. რეპორტი: ანგარიში ნაპოვნი აქტივების შესახებ. 5. აღსრულება: ნაპოვნი ქონების დაყადაღება.
დამალული ქონების პოვნა რთულია. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებიც ფლობენ თანამედროვე საგამოძიებო ტექნოლოგიებს და შეუძლიათ უზრუნველყონ თქვენი გადაწყვეტილების რეალური აღსრულება.