რამდენის ჩამოჭრა შეუძლია ბანკს ხელფასიდან?
აღსრულების ეროვნულ ბიუროს შეუძლია დაავალდებულოს დამსაქმებელი, ხელფასის 50%-მდე გადარიცხოს ბიუროს ანგარიშზე. დარჩენილი თანხა უნდა დარჩეს მოვალეს.
შეიძლება თუ არა პენსიის დაყადაღება?
პენსიიდან თანხის ჩამოჭრა დასაშვებია მხოლოდ გარკვეულ ფარგლებში (ჩვეულებრივ 20%-მდე), მაგრამ სოციალური დახმარების (საარსებო შემწეობის) დაყადაღება აკრძალულია.
რა ვქნა, თუ ანგარიში შეცდომით დაყადაღდა?
დაუყოვნებლივ უნდა მიმართოთ აღმასრულებელს და წარადგინოთ დოკუმენტი თანხის წარმომავლობის შესახებ (მაგ. სოციალური დახმარების ცნობა). ადვოკატი დაგეხმარებათ ყადაღის სწრაფად მოხსნაში.
როგორ ავიღო სააღსრულებო ფურცელი?
სააღსრულებო ფურცელს გასცემს სასამართლო გადაწყვეტილების კანონიერ ძალაში შესვლის შემდეგ. ამისთვის საჭიროა განცხადების დაწერა სასამართლოში.
დაყადაღების პროცედურები (Garnishment Proceedings) არის ვალის იძულებითი ამოღების მექანიზმი, როდესაც კრედიტორი იღებს უფლებას, მოახდინოს მოვალის კუთვნილი თანხების ამოღება მესამე პირებისგან (მაგალითად, ბანკებიდან ან დამსაქმებლისგან). საქართველოში ეს ცნობილია როგორც „ინკასო“ (საბანკო ანგარიშებზე) ან „ხელფასის დაკავება“. ეს არის ერთ-ერთი ყველაზე ეფექტური გზა გადაწყვეტილების აღსასრულებლად, რადგან ის პირდაპირ აისახება მოვალის ფულად ნაკადებზე. თუმცა, პროცესი რეგულირდება მკაცრი წესებით, რათა დაცული იყოს მოვალის საარსებო მინიმუმი. Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატებს, რომლებიც დაეხმარებიან კრედიტორებს დაყადაღების ბრძანებების სწრაფად მიღებასა და აღსრულებაში, ასევე დაიცავენ მოვალეებს უკანონო ან გადამეტებული ჩამოჭრებისგან.
რას მოიცავს დაყადაღების სერვისი?
სერვისი ფარავს აღსრულების პროცესში მესამე პირებთან არსებული აქტივების ამოღებას. ის მოიცავს:
• საბანკო ინკასო: მოვალის ყველა საბანკო ანგარიშზე საინკასო დავალების წარდგენა, რაც ავტომატურად ჩამოაჭრის თანხას შემოსვლისთანავე.
• ხელფასის დაკავება (Wage Garnishment): დამსაქმებლისთვის მიმართვა, რათა მან ხელფასის ნაწილი პირდაპირ აღმასრულებლის ანგარიშზე გადარიცხოს.
• მესამე პირთა დავალიანება: თუ მოვალეს ვინმე სხვა უხდის ფულს (მაგ. იჯარა), ამ თანხის დაყადაღება და ამოღება.
• ყადაღის მოხსნა: მოვალის ინტერესების დაცვა, თუ დაყადაღდა კანონით აკრძალული თანხები (მაგ. სოციალური დახმარება, პენსია).
• აღმასრულებელთან ურთიერთობა: აღსრულების ეროვნულ ბიუროსთან კოორდინაცია პროცესის დასაჩქარებლად.
მაგალითად, მოიგეთ სასამართლო დავა და მოპასუხეს დაეკისრა 10,000 ლარი. ის ნებაყოფლობით არ იხდის. ადვოკატი მიმართავს აღსრულების ბიუროს, რომელიც დაადგენს მოვალის სამუშაო ადგილს და გაუგზავნის წერილს დამსაქმებელს ხელფასის ნაწილის დაკავების შესახებ. მეორე მაგალითი: თქვენი საბანკო ანგარიში დაყადაღდა და ჩამოგეჭრათ სოციალური დახმარება, რაც კანონით დაუშვებელია. ადვოკატი დაუყოვნებლივ გაასაჩივრებს ამ ქმედებას და დაიბრუნებს უკანონოდ ჩამოჭრილ თანხას.
დაყადაღება რეგულირდება კანონით „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“. კანონი განსაზღვრავს, რომ ხელფასიდან შეიძლება დააკავონ არაუმეტეს 50%-ისა. ასევე, არსებობს „ჩამოუჭრელი მინიმუმის“ ცნება სოციალურად დაუცველთათვის. ინკასო ედება ყველა საბანკო ანგარიშს. დამსაქმებელი ან ბანკი, რომელიც არ შეასრულებს აღმასრულებლის მოთხოვნას, შეიძლება დაჯარიმდეს.
1. სააღსრულებო ფურცელი: სასამართლო გადაწყვეტილების საფუძველზე ფურცლის აღება. 2. აღსრულების დაწყება: განცხადების შეტანა აღსრულების ბიუროში. 3. მოძიება: აღმასრულებელი ამოწმებს საბანკო ანგარიშებს და შემოსავლების სამსახურის ბაზას. 4. განკარგულება: ინკასოს დადება ან წერილის გაგზავნა დამსაქმებელთან. 5. ჩამოჭრა: თანხების გადარიცხვა სადეპოზიტო ანგარიშზე და შემდეგ კრედიტორზე.
აღსრულების პროცესი ხშირად ჭიანურდება ბიუროკრატიის გამო. კერძო ადვოკატის ჩართულობა აჩქარებს პროცესს, რადგან ის მუდმივად აკონტროლებს აღმასრულებელს და აწვდის ინფორმაციას მოვალის აქტივებზე.