ESG ანგარიშგება (გარემოსდაცვითი, სოციალური და მმართველობითი საკითხები) საქართველოში კორპორაციული გამჭვირვალობისა და პასუხისმგებლობის ახალი სტანდარტია. ბოლო წლებში, საქართველოს კანონმდებლობაში განხორციელებული ცვლილებების შედეგად, ESG ანგარიშგება ნებაყოფლობითი ინიციატივიდან სამართლებრივ ვალდებულებად გარდაიქმნა გარკვეული კატეგორიის საწარმოებისთვის. ეს მომსახურება გულისხმობს კომპანიის არაფინანსური მაჩვენებლების — გარემოზე ზემოქმედების, თანამშრომელთა უფლებების, კორპორაციული ეთიკისა და მმართველობის სტრუქტურის — შესახებ ინფორმაციის შეგროვებას, ანალიზსა და საჯარო ანგარიშგებას. ESG ანგარიშგება გადამწყვეტია არა მხოლოდ კანონთან შესაბამისობისთვის, არამედ ინვესტორთა ნდობის მოსაპოვებლად, რეპუტაციული რისკების სამართავად და საერთაშორისო ბაზრებზე წვდომისთვის.
Legal.ge-ზე წარმოდგენილი კორპორაციული და გარემოსდაცვითი სამართლის ექსპერტები გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას ESG ანგარიშგების პროცესში. ჩვენი სპეციალისტების მომსახურება მოიცავს:
- მმართველობის ანგარიშგების მომზადებას: კანონით სავალდებულო მმართველობის ანგარიშის (Management Report) სამართლებრივ შედგენას, რომელიც მოიცავს არაფინანსურ ინფორმაციას გარემოსდაცვით და სოციალურ საკითხებზე.
- ESG აუდიტს და მონაცემთა ვერიფიკაციას: კომპანიის შიდა პროცესების შემოწმებას და ESG მონაცემების სისწორის სამართლებრივ დადასტურებას მესამე მხარის წინაშე წარსადგენად.
- პოლიტიკისა და პროცედურების შემუშავებას: შიდა კორპორაციული აქტების (ეთიკის კოდექსი, გარემოსდაცვითი პოლიტიკა, შრომის უსაფრთხოების სტანდარტები) შექმნას, რომლებიც ESG კრიტერიუმებს აკმაყოფილებს.
- შესაბამისობის შეფასებას საერთაშორისო სტანდარტებთან: ანგარიშგების შესაბამისობის უზრუნველყოფას ისეთ საერთაშორისო ჩარჩოებთან, როგორიცაა GRI (Global Reporting Initiative), SASB და ევროკავშირის დირექტივები (CSRD), რაც აქტუალურია ექსპორტიორი კომპანიებისთვის.
- ინვესტორებთან ურთიერთობის სამართლებრივ მხარდაჭერას: ESG რეიტინგების გაუმჯობესების მიზნით სამართლებრივი სტრატეგიის შემუშავებას და ინვესტორების კითხვებზე პასუხის მომზადებას.
ESG ანგარიშგების მომსახურება განსაკუთრებით აქტუალურია შემდეგ სიტუაციებში:
- როდესაც კომპანია არის პირველი კატეგორიის საწარმო ან საზოგადოებრივი დაინტერესების პირი (სდპ) და "ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ" კანონით ევალება მმართველობის ანგარიშგების წარდგენა SARAS-ში.
- კომპანია გეგმავს აქციების განთავსებას საფონდო ბირჟაზე (IPO) ან საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებიდან (IFC, EBRD) სესხის აღებას, სადაც ESG შესაბამისობა სავალდებულო წინაპირობაა.
- როდესაც ბიზნესი მონაწილეობს სახელმწიფო ტენდერებში ან მსხვილ საერთაშორისო შესყიდვებში, სადაც მდგრადობის კრიტერიუმები უპირატესობას ანიჭებს მიმწოდებელს.
- თუ კომპანიას სურს გააუმჯობესოს თავისი ბრენდის რეპუტაცია და მიმზიდველი გახდეს "მილენიალი" და "Z თაობის" ნიჭიერი კადრებისთვის, რომლებიც ყურადღებას აქცევენ დამსაქმებლის სოციალურ პასუხისმგებლობას.
საქართველოში ESG ანგარიშგების მთავარი სამართლებრივი საფუძველია "საქართველოს კანონი ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ". ამ კანონის მიხედვით, გარკვეული ზომის საწარმოები ვალდებულნი არიან მოამზადონ მმართველობის ანგარიშგება, რომელიც უნდა შეიცავდეს ინფორმაციას გარემოს დაცვის, დასაქმებულთა საკითხების, სოციალური პასუხისმგებლობის, ადამიანის უფლებებისა და ანტიკორუფციული ღონისძიებების შესახებ. ასევე, საბანკო სექტორისთვის მოქმედებს საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დამტკიცებული "კომერციული ბანკების კორპორაციული მართვის კოდექსი", რომელიც ითვალისწინებს ESG პრინციპების ინტეგრირებას ბანკის მართვაში. შრომითი და სოციალური ნაწილი რეგულირდება "საქართველოს შრომის კოდექსით" და "შრომის უსაფრთხოების შესახებ" კანონით, ხოლო გარემოსდაცვითი ნაწილი — "გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსით".
Legal.ge-ს სპეციალისტთან მუშაობის პროცესი იწყება კომპანიის ზომისა და კატეგორიის განსაზღვრით, რათა დადგინდეს კონკრეტული კანონიერი ვალდებულებები. შემდეგ იურისტი და კონსულტანტი ატარებენ "არსებითობის შეფასებას" (Materiality Assessment), რათა გამოიკვეთოს კომპანიისთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი ESG საკითხები. ამის შემდეგ ხდება მონაცემების შეგროვება, პოლიტიკის დოკუმენტების განახლება და საბოლოო ანგარიშის ტექსტის შედგენა, რომელიც აკმაყოფილებს როგორც კანონმდებლობის, ისე საერთაშორისო სტანდარტების მოთხოვნებს. პროცესი ხშირად სრულდება ანგარიშის წარდგენით სამსახურში (SARAS) და მისი გამოქვეყნებით.
იპოვეთ ESG ანგარიშგების კვალიფიციური სპეციალისტები Legal.ge-ზე, რათა უზრუნველყოთ თქვენი ბიზნესის გამჭვირვალობა და კანონთან შესაბამისობა. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც ესმით თანამედროვე კორპორაციული მმართველობის გამოწვევები. Legal.ge გეხმარებათ აქციოთ სავალდებულო ანგარიშგება თქვენი კომპანიის სტრატეგიულ უპირატესობად და მოიზიდოთ პასუხისმგებლიანი ინვესტიციები.