სათბურის სერთიფიცირება (ტერმინი ხშირად გამოიყენება "მწვანე მშენებლობის" ან სასათბურე მეურნეობების სერტიფიცირების კონტექსტში) და ზოგადად, მდგრადი შენობების სერტიფიცირება საქართველოში მზარდი მნიშვნელობის მქონე იურიდიული და ტექნიკური სფეროა. ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების ფარგლებში, საქართველო ნერგავს სტანდარტებს, რომლებიც ეხება როგორც სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების სათბურების (Greenhouses), ისე ეკოლოგიური შენობების (Green Buildings) შესაბამისობას გარემოსდაცვით და ენერგოეფექტურობის ნორმებთან. ამ ტიპის სერტიფიცირება ადასტურებს, რომ ობიექტი აშენებულია და ფუნქციონირებს გარემოზე მინიმალური ზემოქმედებით, იყენებს ენერგიის განახლებად წყაროებს და იცავს პროდუქციის (სასოფლო-სამეურნეო სათბურის შემთხვევაში) უვნებლობის სტანდარტებს. ეს კრიტიკულად მნიშვნელოვანია აგრო-ბიზნესისა და დეველოპერებისთვის, რომლებსაც სურთ საერთაშორისო ბაზარზე გასვლა ან უცხოური დაფინანსების მოპოვება.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობთ იურიდიულ მომსახურებას სერტიფიცირების პროცესში, რაც გულისხმობს:
- სანებართვო და საპროექტო დოკუმენტაციის აუდიტს: პროექტის შესაბამისობის დადგენას საქართველოს კანონმდებლობასთან და კონკრეტულ სტანდარტებთან (მაგ. GlobalG.A.P. სათბურებისთვის ან BREEAM/EDGE შენობებისთვის).
- მიწის ნაკვეთის სტატუსის და ზონირების საკითხებს: სასოფლო-სამეურნეო ან არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწაზე მშენებლობის ნებართვის მოპოვების იურიდიულ უზრუნველყოფას.
- სახელმწიფო პროგრამებთან ურთიერთობას: დახმარებას "დანერგე მომავალი" ან სხვა სახელმწიფო გრანტების მოპოვებაში, სადაც სერტიფიცირებული სტანდარტების დაცვა სავალდებულოა.
- ხელშეკრულებების მომზადებას: კონტრაქტების შედგენას მშენებლებთან, ტექნოლოგიების მომწოდებლებთან და აგრონომებთან, სადაც გაწერილია სერტიფიცირების მოთხოვნები.
- წარმომადგენლობას მარეგულირებელთან: ურთიერთობას სურსათის ეროვნულ სააგენტოსთან ან მუნიციპალურ ორგანოებთან ნებართვებისა და სერტიფიკატების მიღების პროცესში.
სერტიფიცირების საჭიროება ხშირად დგება შემდეგი სცენარების დროს:
- ფერმერი აშენებს თანამედროვე სასათბურე მეურნეობას და სურს პროდუქციის ექსპორტი ევროკავშირში. ამისთვის მას სჭირდება დაამტკიცოს, რომ სათბური აკმაყოფილებს ევროპულ ფიტოსანიტარიულ და ენერგოეფექტურობის სტანდარტებს.
- ინვესტორი დებს ფულს "ჭკვიანი სათბურის" მშენებლობაში და ითხოვს იურიდიულ გარანტიებს, რომ პროექტი შეესაბამება გარემოსდაცვით ნორმებს, რათა მომავალში არ შეექმნას პრობლემები მარეგულირებელთან.
- დეველოპერი აშენებს "მწვანე" საცხოვრებელ კომპლექსს და სჭირდება ენერგოეფექტურობის სერტიფიკატი (EPC) მშენებლობის დასრულებისას ობიექტის ჩასაბარებლად.
- აგრო-კომპანია ცდილობს მოიპოვოს შეღავათიანი აგროკრედიტი, რომლის წინაპირობაც არის თანამედროვე, სერტიფიცირებული ტექნოლოგიების დანერგვა.
საკანონმდებლო დონეზე, ეს სფერო რეგულირდება რამდენიმე აქტით. "სურსათის/ცხოველის საკვების უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის კოდექსი" ადგენს ძირითად მოთხოვნებს სასოფლო-სამეურნეო ობიექტებისთვის. "საქართველოს კანონი შენობების ენერგოეფექტურობის შესახებ" ეხება შენობა-ნაგებობების, მათ შორის სასათბურე კონსტრუქციების ენერგეტიკულ მახასიათებლებს, თუ ისინი აღჭურვილია კლიმატის რეგულირების სისტემებით. ასევე მნიშვნელოვანია "გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი", რომელიც გარკვეული მასშტაბის პროექტებისთვის ითხოვს სკრინინგს ან გზშ-ს. მიწის გამოყენების კუთხით მოქმედებს "სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურული და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსი".
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა გეხმარებათ გაიაროთ ბიუროკრატიული ლაბირინთი მარტივად. იურისტი უზრუნველყოფს, რომ თქვენი დოკუმენტაცია იყოს სრულ წესრიგში ინსპექტირების დაწყებამდე. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია გრანტების ან სუბსიდიების მიღებისას, სადაც მცირე სამართლებრივმა ხარვეზმაც კი შეიძლება გამოიწვიოს დაფინანსების შეწყვეტა.
იპოვეთ კვალიფიციური იურისტები Legal.ge-ზე, რათა უზრუნველყოთ თქვენი სათბურის ან მწვანე შენობის სერტიფიცირება და წარმატებული ოპერირება. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება როგორც აგრარულ, ისე სამშენებლო სამართალში. Legal.ge გეხმარებათ აქციოთ თქვენი ინვესტიცია დაცულ და მომგებიან ბიზნესად.