მდგრადი განვითარების შესაბამისობა
რა ჯარიმებია გარემოსდაცვითი დარღვევებისთვის?
ჯარიმები მერყეობს დარღვევის სიმძიმის მიხედვით, რამდენიმე ასეული ლარიდან ათეულობით ათას ლარამდე. განმეორებითი დარღვევა იწვევს ჯარიმის გასამმაგებას და საქმიანობის შეჩერებას.
სავალდებულოა თუ არა გარემოსდაცვითი მენეჯერის ყოლა?
"ნარჩენების მართვის კოდექსის" მიხედვით, კომპანიებს, რომლებიც წლიურად აწარმოებენ 200 ტონაზე მეტ არასახიფათო ან 1000 ტონაზე მეტ ინერტულ ნარჩენს, ან ნებისმიერი რაოდენობის სახიფათო ნარჩენს, სავალდებულოდ უნდა ჰყავდეთ გარემოსდაცვითი მმართველი.
როგორ მოვემზადო გარემოსდაცვითი ინსპექტირებისთვის?
საჭიროა გქონდეთ წესრიგში ყველა დოკუმენტაცია (გზშ, ნებართვები, ჟურნალები). იურისტი ჩაატარებს იმიტირებულ ინსპექტირებას (Mock Audit), რათა გამოავლინოს და გამოასწოროს ხარვეზები რეალურ შემოწმებამდე.
მდგრადი განვითარების შესაბამისობა (Sustainability Compliance) წარმოადგენს ყოვლისმომცველ იურიდიულ მიდგომას, რომელიც უზრუნველყოფს კომპანიის საქმიანობის სრულ თანხვედრას გარემოსდაცვით, სოციალურ და ეკონომიკურ რეგულაციებთან. განსხვავებით ერთჯერადი სტანდარტიზაციისგან, შესაბამისობის სერვისი გულისხმობს მუდმივ იურიდიულ მონიტორინგს, რისკების მართვას და კანონმდებლობის ცვლილებებზე სწრაფ რეაგირებას. საქართველოში გარემოსდაცვითი კანონმდებლობის გამკაცრებისა და ევროპულ დირექტივებთან ჰარმონიზაციის ფონზე, მდგრადობის შესაბამისობა კრიტიკულად მნიშვნელოვანი ხდება ნებისმიერი ბიზნესისთვის, რომელსაც სურს თავიდან აიცილოს ადმინისტრაციული ჯარიმები, საქმიანობის შეჩერება ან რეპუტაციული ზიანი. ეს სერვისი ფარავს ისეთ სფეროებს, როგორიცაა ნარჩენების მართვა, ემისიების კონტროლი, შრომის უსაფრთხოება და ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის ლიცენზირება.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე რეგისტრირებული იურისტები დაგეხმარებიან შექმნათ მდგრადი შესაბამისობის სისტემა თქვენს ორგანიზაციაში. მათი მომსახურება მოიცავს:
• შესაბამისობის სრულ აუდიტს (Compliance Audit): კომპანიის მიმდინარე საქმიანობის დეტალურ შემოწმებას გარემოსდაცვით, შრომით და ადმინისტრაციულ კანონმდებლობასთან მიმართებაში და რისკების რუკის შედგენას.
• სანებართვო პირობების მონიტორინგს: გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილებებით, ლიცენზიებითა და ნებართვებით განსაზღვრული ვალდებულებების შესრულების იურიდიულ ზედამხედველობას.
• ნარჩენების მართვის სამართლებრივ უზრუნველყოფას: ნარჩენების მართვის გეგმის შემუშავებას, ნარჩენების გადამზიდავებთან ხელშეკრულებების გაფორმებას და ელექტრონულ სისტემაში ანგარიშგებას კანონის მოთხოვნების შესაბამისად.
• ინსპექტირებისთვის მზადყოფნას: გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის ან შრომის ინსპექციის შემოწმებებისთვის მომზადებას და შემოწმების პროცესში იურიდიულ წარმომადგენლობას.
• ტრენინგებსა და ცნობიერების ამაღლებას: თანამშრომლებისთვის ტრენინგების ჩატარებას სამართლებრივი ვალდებულებების და გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის შესახებ.
მდგრადი განვითარების შესაბამისობის სერვისი განსაკუთრებით საჭიროა შემდეგი რეალური სცენარების დროს:
• საწარმოო ობიექტს ეწვია გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი და დააჯარიმა ნარჩენების არასწორი მართვის ან ფილტრების გაუმართაობის გამო. იურისტი ეხმარება კომპანიას დარღვევის გამოსწორების გეგმის შემუშავებასა და ჯარიმის გასაჩივრებაში (თუ საფუძველი არსებობს).
• სამთო-მომპოვებელი კომპანია ვალდებულია განახორციელოს ნიადაგის რეკულტივაცია ლიცენზიის ვადის ამოწურვის შემდეგ. იურისტი უზრუნველყოფს ამ პროცესის სამართლებრივ გაფორმებას, რათა თავიდან იქნას აცილებული პასუხისმგებლობა გარემოსთვის მიყენებულ ზიანზე.
• კომპანია ცვლის ტექნოლოგიურ პროცესს, რაც იწვევს ემისიების ცვლილებას. საჭირო ხდება არსებული გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების ცვლილება ან ახალი სკრინინგის პროცედურის გავლა.
• ინვესტორი ყიდულობს მოქმედ ქარხანას და სურს ჩაატაროს "იურიდიული დიუ დილიჯენსი" (Legal Due Diligence), რათა დარწმუნდეს, რომ ობიექტს არ აქვს დაფარული გარემოსდაცვითი ვალდებულებები ან წარსული დარღვევები.
საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს კანონთა ფართო სპექტრი. "გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი" ადგენს საქმიანობის განხორციელების ძირითად პირობებს. "ნარჩენების მართვის კოდექსი" განსაზღვრავს ნარჩენების შეგროვების, ტრანსპორტირებისა და დამუშავების მკაცრ წესებს, მათ შორის "მწარმოებლის გაფართოებულ ვალდებულებას" (EPR). ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი ითვალისწინებს სანქციებს გარემოსდაცვითი ნორმების დარღვევისთვის. შრომითი უსაფრთხოების კუთხით მოქმედებს "საქართველოს ორგანული კანონი შრომის უსაფრთხოების შესახებ". ეს საკანონმდებლო აქტები ქმნიან კომპლექსურ ჩარჩოს, რომლის დაცვაც მოითხოვს მუდმივ პროფესიულ ჩართულობას.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან მუშაობა არის პრევენციული ხასიათის. ნაცვლად იმისა, რომ დაელოდოთ ჯარიმას, იურისტი წინასწარ აფასებს რისკებს და ქმნის სისტემას, რომელიც ავტომატურად უზრუნველყოფს შესაბამისობას. პროცესი მოიცავს რეგულარულ "ჩეკ-ლისტებს", დოკუმენტაციის განახლებას და მენეჯმენტის ინფორმირებას საკანონმდებლო სიახლეებზე. ეს მიდგომა ზოგავს კომპანიის ფინანსებს და იცავს მენეჯმენტს პირადი პასუხისმგებლობისგან.
იპოვეთ მდგრადი განვითარების შესაბამისობის სპეციალისტები Legal.ge-ზე და მართეთ თქვენი ბიზნეს რისკები ეფექტურად. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას გამოცდილ იურისტებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან გარემოსდაცვით და მარეგულირებელ სამართალში. Legal.ge გეხმარებათ მშვიდად აწარმოოთ ბიზნესი, იცოდეთ რა, რომ თქვენი საქმიანობა სრულ შესაბამისობაშია საქართველოს კანონმდებლობასთან.