ინტელექტუალური საკუთრების სამართალწარმოება და დავების გადაწყვეტა
ინტელექტუალური საკუთრების (IP) უფლებების დარღვევა სერიოზულ ფინანსურ და რეპუტაციულ ზიანს აყენებს ბიზნესს. როდესაც პრევენციული ზომები და მოლაპარაკება შედეგს არ იძლევა, აუცილებელი ხდება სამართლებრივი დავა. IP ლიტიგაცია (სასამართლო დავა) მოიცავს კონფლიქტებს სავაჭრო ნიშნებზე, საავტორო უფლებებზე, პატენტებსა და დიზაინზე. ეს არის ერთ-ერთი ყველაზე რთული კატეგორიის დავა, რომელიც მოითხოვს ვიწრო სპეციალიზაციას, ტექნიკურ ექსპერტიზას და მტკიცებულებების სპეციფიკურ შეგროვებას (მაგ. ბაზრის კვლევა, შედარებითი ანალიზი). საქართველოში IP დავების რიცხვი იზრდება, რაც ბაზრის განვითარებაზე მეტყველებს.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას გამოცდილ ადვოკატებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან IP სამართალწარმოებაში. ჩვენ ვიცავთ კლიენტებს ყველა ინსტანციის სასამართლოში, ასევე „საქპატენტის“ სააპელაციო პალატაში. ჩვენი მიზანია არა მხოლოდ დავის მოგება, არამედ ზიანის სრული ანაზღაურება და დარღვევის საბოლოო აღკვეთა.
რას მოიცავს IP სამართალწარმოების სერვისი?
ჩვენი სერვისი ფარავს დავების სრულ სპექტრს:
- სასაქონლო ნიშნების დავები: დაცვა მსგავსი ნიშნის გამოყენების, იმიტაციის ან რეპუტაციის შელახვის შემთხვევაში.
- საავტორო უფლებების დარღვევა: სარჩელები პლაგიატის, უკანონო რეპროდუცირებისა და ინტერნეტ მეკობრეობის წინააღმდეგ.
- საპატენტო დავები: რთული ტექნიკური დავები გამოგონების ან სასარგებლო მოდელის პატენტის დარღვევაზე.
- არაკეთილსინდისიერი კონკურენცია: დავა კონკურენციის სააგენტოსა და სასამართლოში შეცდომაში შემყვანი რეკლამის ან კომერციული საიდუმლოების მითვისების გამო.
- საქპატენტის გადაწყვეტილებების გასაჩივრება: რეგისტრაციაზე უარის თქმის ან სხვა ადმინისტრაციული აქტის გასაჩივრება სააპელაციო პალატაში.
- უზრუნველყოფის ღონისძიებები: სასამართლოს გზით ყადაღის დადება დამრღვევის პროდუქციაზე ან საბანკო ანგარიშებზე დავის დასრულებამდე.
ტიპური სცენარია მომხმარებლის შეცდომაში შეყვანა. კონკურენტი იყენებს ისეთ შეფუთვას, რომელიც ფერებით და ფორმით ძალიან ჰგავს თქვენს ცნობილ პროდუქტს. მომხმარებელს ჰგონია, რომ თქვენს პროდუქტს ყიდულობს. იურისტი ამზადებს სარჩელს სავაჭრო ნიშნის დარღვევასა და არაკეთილსინდისიერ კონკურენციაზე, ითხოვს მსგავსი პროდუქციის აკრძალვას და ზიანის ანაზღაურებას.
მეორე სცენარია პატენტის დარღვევა. ფარმაცევტულმა კომპანიამ გამოუშვა გენერიული წამალი, სანამ ორიგინალის პატენტი ძალაში იყო. ეს რთული დავაა, რომელიც მოითხოვს პატენტრწმუნებულის ჩართულობას და ფორმულის ექსპერტიზას.
დავები ეყრდნობა სამოქალაქო საპროცესო კოდექსს და სპეციალურ კანონებს (სასაქონლო ნიშნები, საავტორო უფლებები, პატენტი). მნიშვნელოვანია „ინტელექტუალურ საკუთრებასთან დაკავშირებულ სასაზღვრო ღონისძიებათა შესახებ“ კანონი. სასამართლოში მტკიცების ტვირთი მოსარჩელეზეა, ამიტომ საჭიროა დარღვევის ფაქტისა და ზიანის ოდენობის დასაბუთება (მათ შორის, სოციოლოგიური კვლევით ნიშნის ცნობადობაზე).
საქმე იწყება მტკიცებულებების შეგროვებით. იურისტი ატარებს საკონტროლო შესყიდვას, აფიქსირებს ფაქტს ნოტარიულად. შემდეგ იგზავნება გაფრთხილება. თუ შედეგი არ არის, შედის სარჩელი. ჩვენ ვითხოვთ არა მარტო ზიანის ანაზღაურებას, არამედ კონტრფაქციული საქონლის განადგურებას და გადაწყვეტილების გამოქვეყნებას მასმედიაში რეპუტაციის აღსადგენად.
თქვენი უფლებები დაცულია მხოლოდ მაშინ, როცა მზად ხართ იბრძოლოთ მათთვის. Legal.ge თქვენი იარაღია ამ ბრძოლაში.
IP დავები მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას, რომელსაც ზოგადი ადვოკატი არ ფლობს. Legal.ge-ზე არიან იურისტები, რომლებსაც აქვთ პრეცედენტული საქმეების გამოცდილება უზენაეს სასამართლოში და იციან, როგორ დაარწმუნონ მოსამართლე ინტელექტუალური საკუთრების სპეციფიკაში.