რამდენად სწრაფად არის შესაძლებელი უკანონო კონტენტის წაშლა?
ვადები დამოკიდებულია პლატფორმაზე. გლობალური სერვისები (Google, Facebook, YouTube) ჩვეულებრივ 24-48 საათში რეაგირებენ სწორად გაგზავნილ DMCA მოთხოვნაზე. ქართული საიტების შემთხვევაში პროცესი შეიძლება დაჩქარდეს პირდაპირი იურიდიული კომუნიკაციით ან გართულდეს, თუ ადმინისტრატორი თავს არიდებს პასუხს. ჩვენი ჩართულობა პროცესს საგრძნობლად აჩქარებს, რადგან ვიყენებთ დამუშავებულ სამართლებრივ მექანიზმებს.
რა ხდება, თუ საიტი უარს ამბობს ჩემი ფოტოს აღებაზე?
თუ საიტის ადმინისტრატორი არ რეაგირებს გაფრთხილებაზე, ჩვენ მივმართავთ საიტის ჰოსტინგ-პროვაიდერს (კომპანიას, რომლის სერვერზეც ფიზიკურად არის საიტი). კანონმდებლობის მიხედვით, ჰოსტინგ-პროვაიდერი ვალდებულია აღკვეთოს აშკარა დარღვევა, წინააღმდეგ შემთხვევაში ისიც ხდება პასუხისმგებელი. უკიდურეს შემთხვევაში, ვიწყებთ სასამართლო დავას ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით.
შემიძლია თუ არა „ფეიკ“ გვერდის დაბლოკვა, რომელიც ჩემს სახელს იყენებს?
დიახ, ეს არის იდენტობის ქურდობა ან ბრენდის უკანონო გამოყენება. სოციალურ ქსელებს აქვთ სპეციალური ფორმები თვითმარქვია (Impersonation) გვერდების გასაუქმებლად. იურისტის მიერ მომზადებული ოფიციალური მოთხოვნა, რომელსაც ახლავს თქვენი იდენტობის ან სავაჭრო ნიშნის დამადასტურებელი საბუთები, პლატფორმას არწმუნებს მოთხოვნის სერიოზულობაში და ზრდის გვერდის დაუყოვნებლივ დაბლოკვის შანსს.
რა საბუთები მჭირდება კონტენტის წასაშლელად?
თქვენ უნდა დაამტკიცოთ, რომ ხართ ორიგინალი ნაწარმოების ავტორი. ამისთვის გამოდგება: ორიგინალი ფაილები (RAW ფოტოები, ვიდეო პროექტი), პირველადი გამოქვეყნების ბმული თარიღის მითითებით, ან ხელშეკრულება, რომლითაც მიიღეთ უფლებები. ჩვენ დაგეხმარებით მტკიცებულებების შეგროვებასა და სისტემატიზაციაში, რათა პლატფორმამ უდავოდ ცნოს თქვენი საავტორო უფლება.
უკანონო კონტენტის ამოღება და საავტორო უფლებების დაცვა ინტერნეტში
ციფრულ ეპოქაში კონტენტის მოპარვა და უკანონო გავრცელება უზარმაზარ პრობლემას წარმოადგენს ავტორებისა და ბიზნესებისთვის. თქვენი ფოტოები, ვიდეოები, ტექსტები ან პროგრამული უზრუნველყოფა შეიძლება წამებში გავრცელდეს ინტერნეტში თქვენი ნებართვის გარეშე, რაც იწვევს ფინანსურ ზარალს და რეპუტაციის შელახვას. "კონტენტის ამოღება" (Content Takedown) არის სამართლებრივი პროცედურა, რომლის საშუალებითაც შესაძლებელია არალეგალური მასალის სწრაფი წაშლა ვებ-გვერდებიდან, სოციალური ქსელებიდან და საძიებო სისტემებიდან. საქართველოში ეს პროცესი რეგულირდება როგორც ადგილობრივი კანონმდებლობით, ისე საერთაშორისო მექანიზმებით (მაგ. DMCA).
Legal.ge გთავაზობთ პროფესიონალურ მომსახურებას უკანონო კონტენტის აღმოჩენისა და წაშლის მიმართულებით. ჩვენი ექსპერტები იყენებენ ეფექტურ სამართლებრივ ინსტრუმენტებს, რათა აიძულონ დამრღვევები და ჰოსტინგ-პროვაიდერები, დაუყოვნებლივ ამოიღონ თქვენი ინტელექტუალური საკუთრება. ჩვენ ვიცავთ თქვენს ციფრულ აქტივებს მეკობრეობისგან.
რას მოიცავს კონტენტის ამოღების სერვისი?
ჩვენი სერვისი ფოკუსირებულია ოპერატიულობასა და შედეგზე:
• DMCA Takedown Notice-ის მომზადება: ოფიციალური შეტყობინების გაგზავნა საერთაშორისო პლატფორმებისთვის (Google, YouTube, Facebook, Instagram), რაც ავალდებულებს მათ წაშალონ საავტორო უფლებების დამრღვევი მასალა.
• ადგილობრივ პროვაიდერებთან მუშაობა: კომუნიკაცია ქართულ ჰოსტინგ-კომპანიებთან და საიტების ადმინისტრატორებთან საქართველოს კანონმდებლობის საფუძველზე მასალის აღების მოთხოვნით.
• საძიებო სისტემებიდან ამოღება: Google-ის ძიების შედეგებიდან მეკობრული ბმულების ამოშლა (De-indexing).
• სოციალური მედიის მონიტორინგი: ყალბი პროფილებისა და გვერდების დაბლოკვა, რომლებიც უკანონოდ იყენებენ თქვენს ბრენდს ან კონტენტს.
• Cease and Desist წერილები: გამაფრთხილებელი წერილების გაგზავნა პირდაპირ დამრღვევისთვის, სასამართლო დავის მუქარით.
• განმეორებითი დარღვევების მართვა: მუდმივი მონიტორინგი, რათა წაშლილი მასალა ხელახლა არ აიტვირთოს.
ტიპური სცენარია ფოტოების უნებართვო გამოყენება. ფოტოგრაფი აღმოაჩენს, რომ მის ნამუშევრებს კომერციული კომპანია იყენებს რეკლამაში. იურისტი აგზავნის ოფიციალურ მოთხოვნას სოციალურ ქსელში და კომპანიაში. შედეგად, რეკლამა იბლოკება და კომპანია იძულებულია გადაიხადოს კომპენსაცია.
მეორე სცენარია ონლაინ კურსების გაჟონვა. ტრენერი ყიდის ვიდეო კურსს, რომელიც ვიღაცამ ატვირთა უფასო გასაზიარებელ საიტზე. ჩვენ ვუკავშირდებით ფაილების ჰოსტინგს (File hosting service) და ვაიძულებთ წაშალოს ბმული საავტორო უფლებების დარღვევის გამო.
საქართველოში მოქმედებს „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ კანონი და „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ კანონი. გარდა ამისა, საერთაშორისო პლატფორმებთან ურთიერთობისას გამოიყენება აშშ-ს DMCA (Digital Millennium Copyright Act), რომელსაც გლობალური ინტერნეტ გიგანტები ემორჩილებიან. ISP პროვაიდერების პასუხისმგებლობა განისაზღვრება „Notice and Takedown“ პრინციპით.
კლიენტი გვაწვდის ინფორმაციას მოპარულ კონტენტზე (ორიგინალი და მეკობრული ბმულები). Legal.ge-ს იურისტი ამოწმებს უფლებებს და ამზადებს სამართლებრივ შეტყობინებას. ჩვენ ვიყენებთ სპეციფიკურ არხებს პლატფორმებთან სწრაფი კომუნიკაციისთვის. უმეტეს შემთხვევაში, კონტენტი ქრება 24-48 საათში. რთულ შემთხვევებში (მაგ. როცა საიტი არ რეაგირებს), მივმართავთ დომენის რეგისტრატორს ან სასამართლოს.
სწრაფი რეაგირება გადამწყვეტია ზიანის შესამცირებლად. მიანდეთ ეს პროცესი Legal.ge-ს პროფესიონალებს.
კონტენტის ამოღება მოითხოვს არა მარტო იურიდიულ, არამედ ტექნიკურ ცოდნას (IP მისამართები, WHOIS მონაცემები, სერვერის ლოკაცია). ჩვენი სპეციალისტები ფლობენ ამ ინსტრუმენტებს და აქვთ პირდაპირი კონტაქტი მსხვილ პლატფორმებთან.